(ФОТО) Ако возите по автопатот Велес-Скопје, внимавајте на ова!

На автопатот Велес Скопје во близина втората патарина две кучиња се шетаат по коловозот, внимавајте се пуштаат по автомобилите. Пријавивме на последната патарина, од таму велат да не се секираме. Јас да ве предупредам да внимавате.

13950957_10157351331180613_1528386519_o

13987779_10157351331045613_1142022509_o

13987786_10157351331290613_713735660_o

Испратено од Владимир

Кај село Требовље се уште беснеат пожари

Пожарот во атарот на селото Требовље, во близина на Македонски Брод, се уште е активен, соопшти Центарот за управување со кризи.

Се работи за два пожара од кои едниот е од месноста „Круша“, атар на селото Близанско со правец на движење кон Требовље, а вториот пожар е од Требовље со правец на движење кон месноста „Лутоец“ и Фојник. Поради високите температури и лошиот терен, пожарот, со којшто е опфатена борова шума, се уште е активен.

Состанок синоќа одржа Регионалниот штаб за управување со кризи на Подрачното оделение на РЦУК Македонски брод на кој беше донесен заклучок во текот на денешниот ден за гаснење на пожарто да бидат ангажирани воздушните летала на Дирекцијата за заштита и спасување, лица од општината Македонски Брод, ДЗС – Скопје; ЈП Јасен, ТППЕ Македионски Брод, ДЗС – Кичево, ДЗС Македонски Брод, ДЗС – Прилеп, ЈП Македонски Шуми и од месно население на село Требовље.

Подршка на силите во гасењето на пожарите дава и АРМ со своите хеликоптери, кои беа ангажирани и во изминатите денови. Повремено се користеа и двата авиони на ДЗС.

ЦУК соопшти дека во текот на вчерашниот ден околу селото Требовље биле распоредени екипи од Дирекцијата за заштита и спасување, Шумското стопанство Сандански од Македонски Брод, Територијалната противпожарна единица на Македонски Брод и лица од месното население.

Првиот крак од пожарот во селото Требовње, според ЦУК, се ширел во правец на село Здуње. Во гаснењето на пожарот интервенирале и два хеликоптери на АРМ. Со пожарот била зафатена бандера на далекувод и во моментот без електрична енергија се жителите од село Близанско.

Околу 18:10 часот пожарот бил пристигнат до патот во близина на селото Требовље и биле загрозени првите куќи од селото, поради што биле испратени дополнителни сили, протвипожарни екипи на Тетово, Струга, Гостивар, Куманово.
 

За едно деноноќе 6 сообраќајки и 3ца повредени во Скопје

Шест сообраќајки со тројца повредени се евидентирани во претходното деноноќе во Скопје.
 

Сообраќајната полиција во текот на вчерашниот ден санкционирала 20 возачи кои се движеле со брзина поголема од дозволената, а еден возач го управувал возилото под дејство на алкохол и е исклучен од сообраќај. Двајца возачи поминале на црвено светло на семафор, четворица возачи не го користеле сигурносниот појас или го користеле мобилниот телефон, а 16 возачи го управувале возилото без возачка дозвола, односно нерегистрирано. Затекнати биле и 62 непрописно паркирани возила.

Со специјалното возило „пајак“ отстранети биле вкупно 51 возило. 

ВИДЕО: Македонец си направи ветерница и си произведува бесплатна струја

Уште едно интересно и пред се корисно видео од Дејан Киевски на неговиот YouTube канал. Овој пат Дејан склопи ветерница со чија помош произведе струја. Погледнете што ви е потребно и како да го изведете тоа:

Испратено од Дејан

Популарно