ФОТО: Бранко конечно ја покажа својата хуманост – Погледнете што направи, секоја чест

Бранко Вигневиќ од Белград шетал по снегот кога видел како куче е заглавено во ледениот и екстремно студен Дунав. Кучето безгрижно трчало во ледот, кој во еден момент пукнал и го повлекол кучето со себе.

Бранко решил да ја покаже својата хумана страна, па влегол во водата со уште еден човек и го изнел кучето од неа, пред тоа да се замрзне.

Сето тоа било фотографирано и објавено на социјалните мрежи, а овој потег на мажот од Белград секако наиде на лавина позитивни реакции и пофалби за добрината и хуманоста.

Бизарно убиство во Врање: Острел нож за мајка му, го убил соседот

Полицијата од Врање уапсила 43-годишен жител од околните села кој е осомничен дека го убил својот сосед со повеќе убоди од нож, а претходно со истиот нож се заканувал дека ќе ја убие мајка си.

Телото на убиениот човек е пронајдено кај селскиот пат, а осомничениот бил лоциран во друго село во околината на Bрање, каде е и уапсен.

Според сведоштвата и досегашната истрага, уапсениот Н.Ц. живеел во куќа со уште 10-20 кучиња, а на горниот кат живеат неговата мајка и неговиот брат близнак. Соседите за полицијата изјавиле дека Н.Ц. отсекогаш бил мрачен и сомнителен, а мајка му и брат му се фини и коректни.

Осомничениот најпрво се заканил со штотуку наострен нож на мајка му, дека ќе ја убие доколку не оди да бара храна за кучињата во контејнерите. Исплашената жена тргнала.

Несреќниот 64-годишен сосед случајно поминувал покрај нивната куќа, а едно од кучињата му се приближило и тој го погалил. Тоа го налутило Н.Ц., кој всушност мислел дека соседот му ги труе кучињата и потоа со ножот со кој се заканувал на својата мајка, го нападнал соседот, го влечел накај патот, му нанел најмалку 14 убоди и потоа му го пресекол гркланот.

ВИДЕО: Повторно солзавец во косовското Собрание

Повторно димна завеса во Собранието на Косово. Пратениците на движењето Самоопределување Фиторе Пацоли и Џелал Цвеќла активираа солзавец на седница. Со тоа го спречија почетокот на гласањето за нацрт-законот за ратификување на договорот за демаркација со Црна Гора.

Спречен е обидот на владејачките партии да гласаат за договорот што е услов на Европската Унија за косовските граѓани да добијат визна либерализација.

Седницата е прекината додека не се исполнат условите за нејзино продолжување.

Ова е четврти обид на косовското Собрание да го ратификува договорот за демаркација со Црна Гора.

За изгласување се потребни две третини од гласовите на пратениците, или 80, од вкупно 120 пратеници.

Евокомесарот за проширување Јоханес Хан, остро го осуди фрлањето солзавец во салата на косовското Собрание, од страна на пратеници на Движењето Самоопределување.

Силно ја осудувам употребата на солзавец. Ваквото однесување не е својствено на една земја во демократија. 

„На овој значаен ден, косовските лидери треба да бидат одговорни и да го изгласаат договорoт за демаркација. Нивните граѓани единствено може да профитираат од овој чекор кон визната либерализација“- изјави Хан.

Претходно, реагираше евроамбасадорката Наталја Апостолова, која  е вчудовидена од опасните тактики на Самоопределување.

„Вознемрена сум од солзавецот во Парламентот! Шокирана што пратеници од еден Парламент во Европа применуваат опасни тактики, кои Косово го враќаат назад“ - рече Апостолова.

Таа по прекинот на седницата имаше средба со лидерот на Самоопределување, Албин Курти.

Реагираше и американскиот амбасадор Грег Делави, кој рече дека во Косово нема место за насилство и додаде оти е оптимист дека  денеска ќе биде изгласана демаркацијата.

Вучиќ: За 40 години нема да имаме ниту држава ниту народ

Србија има многу сериозен проблем со депопулацијата и ако продолжат вакви трендови за четири децении ќе има околу 3 милиони жители помалку, што може да доведе до губење на нејзиниот демографски, економски и политички потенцијал, порача српскиот претседател Александар Вучиќ.

Според него, Србија за последен пат имала помалку од седум милиони жители во 1966 година.

– За 40 година нема да имаме ниту држава ниту народ- рекол Вучиќ.

Ако продолжи трендот на негативен прираст на жителите, проценките се дека во 2060 година Србија ќе има меѓе 3,9 и 5,5 милиони жители во однос на сегашните седум милиони.

– За тоа нема да ни биде виновен никој, ни Америка ни ЕУ, никој освен нас самите- рекол Вучиќ, спред кого до 2060 година би можело да има 1,6 милиони пензионери, колку ги има и сега.

За таа цел Вучиќ промовираше програма која треба да го зголеми наталитетот во Србија.

– Родителите во Србија ќе добијат еднократна помош од 100.000 динари за своето прво дете во иднина, за второто 10.000 динари месечно за две години, за трето дете 12.000 евра за десет години, а за четврто 18.000 евра за период од десет години- изјави Вучиќ.

Популарно