ФОТО: Ова е единствениот преживеан при трагедијата од падот на рускиот воен авион

Роман Валутовја преживеа трагедијата во која загинаа сите негови пријатели од познатиот руски ансамбл армија. Тој е, всушност прогласен за мртов, како и останатите 92 лица кои биле во авионот, но тоа брзо испадна да биде жив! Имено, Ватутов не можел да се качи во авион бидејќи неговиот пасош бил истечен!

– Бев во имиграција, една девојка која работи таму ми рече: “ Дали сте шегуваш? ! Пасошот ти е истечен уште во јули!“ А јас вознемирен си заминав дома, – рече Валутов и додаде:

– Се вратив дома во 3:30 утрото и почнаа да ми звонат луѓе да ме прашаат дали сум жив. Гледав на интернет и го видов своето име на списокот на мртвите. Плачев. Моите пријатели, роднини … сите сме во шок.

(ВИДЕО) Ќерката на познатиот тајкун се тркала со друг возач пред да убие 5. лица, а овие снимки го докажуваат тоа

Ќерката на познатиот украински олигарх, Алена Зајцева, со “Lexus” се залетала во пешаци на тротоар во градот Харков, и притоа убила пет лица.

20-годишната Зајцева минала на црвено и при брзина двојно поголема од дозволената влетала во групата луѓе.

Новата снимка би можела да докаже дека на семафорот стоело уште едно возило со кое Зајцева се тркала, но по минувањето на црвено изгубила контрола над возилото.

„Отворено општество“ доби 18 милијарди долари од Сорос

Џорџ Сорос подарил 18 милијарди долари од неговото лично богатство на Фондацијата отворено општество, со што фондацијата стана една од најголемите светски филантропски организации.

Тој овие средства ги подарил на фондацијата во изминатите неколку години за да ја осигура нејзината иднина. ФОО е втората најголема приватна фондација по фондацијата на Бил и Мелинда Гејтс.

Средствата кои Сорос ги подарил на фондацијата се од неговото лично богатство, кое што според Форбс изнесува околу 23 милијарди долари.

Првата фондација Сорос ја основа во 1984 година во Унгарија, а Фондацијата отворено општество ја основа во 1993 година во САД. Буџетот на фондацијата за 2017. година изнесува 941 милион долари.

Трамп имал средба со самиот себе?!!!!

Претседатлот на САД, Доналд Трамп изјави дека се сретнал со претседателот на Девствените Острови, што значи деке имал средба со самиот себе, објави денеска британскиот весник Индипендент.

Трамп ги посети Девствените острови по ураганот Ирма, кој на крајот од септември целосно разурна неколку острови и нанесе голема штета и во Флорида.

Тој во петокот изјави дека бил во Тексас, во Флорида, во Лујзијана, во Порторико, како и оти се сретнал со претседателот на Девствените Острови.

Трамп таму се сретна со гувернерот на Девствени Острови, Кенет Меп, 61-годишен Њујорчанин, кој е на функцијата од 2015 година. 

Популарно