ФОТО: Ова е ноиот „Ѕвер“ на Кристијано Роналдо

Најдобриот фубалер за 2016 година, Кристијано Роналдо, пред нколку минути се пофали со својот нов мерцедес бенц.

Голгетерот на Реал Мадрид, на својот Фејсбук профил напиша:

- Ова е мојот нов ѕвер.

(ВИДЕО) Влегоа во кафезот да се пресметаат - внимателно следете ја борбата до крајот!

Кога сте во физичка пресметка со некого, целата ваша енергија и внимание се насочени на човекот спроти вас, и во тој момент не е добро за вас да ги задржите телесните течности.

Често може да се види како завршуваат борците, додека се обидуваат да избегнат силен стисок од нивниот противник. Сличен инцидент се случи минатиот викенд во Мичиген за време на борба меѓу американски аматери кои имаа над 120 килограми.

Погледнете што се случи во оваа борба...

Ова се нозете на истиот човек: Едната фотографија е од одмор, а другата…

Маж од Полска ги шокирал сите со својата објава на социјалните мрежи.

Колку е велосипедизмот тежок спорт покажуваат и фотографиите од полскиот велосипедист Павел Полјански, објавени на Инстаграм. Возачот на екипата “Бора” објавил фотографија од своите нозе по “Tour de France”. Но, на неговиот профил може да се најдат и фотографии, на пример, од годишен одмор.

Првата е по вчера завршените 16 етапи на најпознатата велосипедска трка на светот, “Tour de France”, а втората е од одмор во Тоскана. Разликата во изгледот на неговите нозе е повеќе од драстична, и ни го покажува напорот кој е вложен при возењето.

“По 16 етапи нозете изгледаат малку изморено”, напишал на Инстаграм полскиот велосипедист.

Етапата била инаку возена од Ле Пиу ен Велаја до Романс Сур Исера во должина од 165 километри, а најбрз бил австралискиот велосипедист Мајкл Метјус. И натаму води Британецот Крис Фром, а пред велосипедистите се тешки етапи на француските Алпи.

(ВИДЕО) Пред 31 година, СССР се врати од -9 и ја победи Југославија во полуфиналето од СП

На денешен ден, пред точно 31 година, се одигра еден од најдраматичните и незаборавни натпревари во историјата на југсловенската кошарка.

Тимот предводен од покојниот Дражен Петровиќ учествуваше на Светското првенство (СП) во Шпанија и на крај мораше да се задоволи само со бронзениот медал. Причината за третото место е трилер завршницата и поразот во полуфиналето од СССР, откако беше испуштена предност од дури +9 поени во последната минута.

На крај, СССР се радуваше на пласманот во финалето по продолжението со резултат од 91-90, откако резултатот по регуларниот дел на натпреварот гласеше 85-85.

Златниот медал го освои репрезентацијата на САД, која во финалето во тесен натпревар го совлада СССР со 87-85, а во борбата за третото место, Југославија го декласираше Бразил со 117-91.

Утешна награда за југословенските репрезентативци беше МВП признанието на сметка на Дражен Петровиќ, како најдобар играч на Мундијалот.

Популарно