(ФОТО+ВИДЕО) Идентификуван напаѓачот од Флорида

Вооружен напаѓач отвори оган на аеродромот во Форт Лаудердејл во терминалот 2 на одделот за багаж, , при што загинаа пет лица, а се повредени осум, јавија американските медиуми.

Напаѓачот е приведен и ранет при обидот повторно да го наполни пиштолот.

Напаѓачот е идентификуван како Естебан Сантијаго-Руиз, 26 години, и е роден во Њу Џерси, велат полициски извори во изјави за CBS News, кои додаваат дека со него имал воена идентификација од САД.

Надлежните велат дека не го знаат мотивот за нападот.

Сенаторот Нелсон рекол дека тоа можел да го направи само ментално пореметена личност или некој кој имал злобни мотиви за кои треба да се грижат секој ден, а тоа е тероризам. Нелсон рекол дека тие не може да го заклучат тоа засега.

Речиси еден час по изјавата од канцеларијата на шерифот дека осомничениот е во притвор, луѓето почнале да трчаат по пистата. Шерифот Скот Израел, изјавил за новинарите дека нема потврда за било какви дополнителни пукања.

„Во овој момент, изгледа дека тој дејствувал сам“, изјави Израел.

Аеродромот во моментов е целосно затворен.

Терористот од Манчестер пред нападот и се јавил на мајка си – Еве што и рекол

Салман Абеди, лицето кое го изврши терористичкиот напад во Манчестер, колку часа пред нападот и се јавил на својата мајка и и рекол „Прости ми“, соопштува портпаролот на либиските антитерористички сили.

Портпаролот Ахмед бин Салем додава дека неговата мајка и тројцата браќа во Либија се повикани на испитувања.

Бин Салем изјавил дека неговата мајка на инспекторите им кажала дека нејзиниот син отпатувал од Либија во Англија само четири дена пред бомбашкиот напад и дека и се јавил на денот на нападот.

Уште еден брат на Абеди, Хашим, како и неговиот татко уапсени се во средата во Триполи.

Според изјавите на портпаролот, Хашим Абеди рекол дека неговиот брат Салам научил како се прави експлозив на интернет и „сакал победа за Исламската држава“, пренесува АП.

Зошто Меланија не е меѓу седумте бели дами на Ватикан?

На официјалната средба со папата, Меланија Трамп, првата дама на ватикан, носеше црн фустан од тантела, а на главата, според протоколот, црн тантелест вел.

Во слична комбинација се појави и Иванка Трамп, зашто протоколот за средба со папата налага жените да носат црна облека и косата да ја прекријат со вел.

Сепак, постојат седум жени на светот кои не мораат да носат црно пред папата. Привилегијата “le privilege du blanc” на француски или “privilegio del biacno” на италијански, важи за католички кралици и принцези, коина средбите со папата, на миси и беатреификации носат бело.

Во „привилегијата на белото“ уживаат принцезата Софија од Грција (поранешна кралица на Шпанија), Паола – кралица на Белгија, Марија Тереза – војводина од Луксембург, Матилда – кралица на Белгија, Летиција – кралица на Шпанија, Марина – кралица на Неапол и принцезата Шарлин од Монако.

Сепак, привилегијата не им се одобрува на жените на сите католички монаси ниту пак на жените на некатоичките монаси. Иако се католкињи, привилегијата не им се одобрува на сопругата на кралот на Лесото или  на сопругата на принцот од Лихтештајн. Исто така, до 2013 година ова право го немала ниту соругата на принцот од Монако, а сѐ уште го нема ниту кралицата Максими од Холандија, која е католичка сопруга на протестантскиот крал Вилим Александр.

Шпанските кралици и принцези освен тоа што можат да носат бело, можат да носат и пиенета, украс за коса во форма на укосница која се прекрива со белиот вел.

Правилото на црн фустан и вел го почитуваат повеќето жени на државници и политичарки кои се спретнале со папата, иако псоледните години Ватикан попушта пред непокорните жени. Ангела Меркел, камила Паркер Боусл, Сања Ошешковиќ пред папата сепојавиле без покривка на главата, а некои од нив не ни биле во црнина.

Путин: Писменоста во Русија дојде токму од Македонија

На официјалната страница на рускиот претседател Владимир Путин се објавени детали од средбата со неговиот македонски колега Ѓорге Иванов. Во делот каде што се говори за словенските браќа Кирил и Методиј, Путин објаснува дека писменоста во Русија дошла од македонската земја.

„Денес во Русија е свечен ден – Денот на словенската писменост, а писменоста дојде кај нас токму од македонската земја. Сакам да ве поздравам со оваа награда“-стои на страницата на рускиот претседател.

На овие зборови Иванов одговори дека „денеска се слави споменот на сесловенските просветители  Кирил и Методиј, кои се наши духовни учители“

Популарно