(ФОТО) ЗАБРАНА ЗА АЛКОХОЛ, НАТПИСИ НА АРАПСКИ: Босна и Херцеговина полека станува исламска држава

Арапите наголемо купуваат имот во земјата, посебно во деловите населени со Срби. Продавачите се особено задоволни бидејќи цените што се нудат се трипати повисоки од реалните, а покрај земја се купуваат и станови и куќи.

Оваа година жителите на Сараево ќе ја дочекаат Новата година на централниот плоштад, исто како и претходната. Но едно сепак нема да биде исто. На прославата нема да биде дозволено да се продава и консумира алкохол. Иако ова на многумина им звучи чудно, земјата полека но сигурно почнува да живее по шеријатските закони.

За тоа се заслужни Арапите, кои наголемо купуваат имот во земјата, посебно во главниот град и во деловите населени со Срби. Продавачите се особено задоволни бидејќи цените што се нудат се трипати повисоки од реалните, а покрај земја се купуваат и станови и куќи.

Арапите се обиделе да купат имот и во херцеговскиот дел, каде што живеат претежно Хрвати, но планот не им успеал бидејќи никој не сакал да им продаде имот.

Продажбата се прави и преку посредници, а често имот се купува и на име на мешовити босанско-арапски фирми.

Згора на тоа, имињата на сите дуќани во земјата се испишани на босански и на арапски јазик.

Познавачите се согласни дека во Босна се прави нова исламска држава и дека се спроведува проект за создавање нов ентитет кој би бил наречен „муслиманија“.

Во оваа поранешна југословенска република во моментов живеат околу 40.000 Арапи. Тие во Сараево дури и имаат своја луксузна населба, која се вика Хаџиќи, а таму за другите влезот е забранет. Се состои од 160 куќи, големо езеро на средината, а се наоѓа југозападно од Сараево.

Жителите во Хаџиќи имаат посебни потреби, тие се молат и не сакаат никој да им пречи во нивните секојдневни навики.

(ФОТО) Вака изгледа човекот кој утринава го уби целото свое семејство

77-годишниот Божидар Д. утринава во селото Бариќ направи крвав масакр која си го уби цело семејство. Пензионерот ги уби сопругата, синот, шурата, а ја рани и снаата.

Иако прво според неофицијални податоци, медиумите во Србија пишуваа дека страшниот злочин се случил поради кавга околу ТВ антена, сепак вистината е сосема поинаква. Српскиот Курир дознава дека кавгата која била мотив за трикратното убиство и самоубиство почнала поради тоа што тој сакал куќата да му ја остави на внукот, но се противеле неговиот син и снаа.

Србинка силувана од 300 НАТО војници, 20.000 православни жени злоупотребувани

Воениот полковник Славко Никиќ, поранешен српски известувач и активен учесник во војната на Космет, ги потврди приказните за киднапираните, силуваните и многу често продадените жени во бело робје.

Киднапирањето на жените кои се продадени преку трговија со луѓе или се користат во секс- индустријата, се само една од низата трагедии која му се случи на српскиот народ во Космет.

Според податоците од хуманитарните организации, се проценува дека за време на војната во Косово, силувани биле околу 20.000 жени.

Прв јавен доказ за киднапирање на жени за користење во секс- индустријата, е пронајден во март 2001 година, со случајот на Ела Милутиновиќ, 20- годишна ученичка од белградската медицинска школа, која била киднапирана во 2000 година. Таа била претворена се секс робинка, која бтаа година била силувана од 300 НАТО војници. Во 2001 година таа успеала да избега и се обратила кај органите на правдата. Случајот завршил со казнување на четворица помали престапници.

Случаеви како Ела има многу, но имињата на тие жени, поради нивна безбедност не се објавени. Во Приштина и ден денес постои објект кој Кфор го штити, а во кој се случувале силувања, односно принудна проституција на православните девојки, но многу почесто и продавање на жените во бело робје.

ЕУФОР: Дали на Блаканот ќе има војна?

Командантот на Силите на Европската унија (ЕУФОР), генерал-мајорот Антон Валднер смета дека во Босна и Херцеговина или во соседството нема да има војна.

– Оваа земја, со огромна меѓународна поддршка, веќе две децении ги одржува мирот и стабилноста. Не гледам какви било индикации дека тоа ќе се промени. Не гледам дека каква било војна ќе се случи тука или во соседството. Факт е дека тука нема конфликти за територијата со соседите, изјави Валднер во интервју за „Дневни аваз“.

Командантот на ЕУФОР ја коментираше изјавата на претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер за „Фајненшел тајмс“, каде спомена можна војна на Балканот и во БиХ.

Валднер смета дека е факт оти Вооружените сили на Босна и Херцеговина (ОСБиХ) се „една успешна приказна и дека успеале да ги соединат припадниците на сите народи да носат иста униформа“.

– Моето мислење е дека реформите во секторот на безбедноста се еден голем успех што е постигнат тука. Гледајќи одовде, не го гледам истото што и Јункер, истакна Валднер.

„Дневни аваз“ потсетува дека Валднер ја вознемири јавноста со најавата дека „нема да се двоуми да ги повика резервните сили во случај да биде потребно“.

– Додека се подготвував за оваа функција, увидов дека дошло до значително намалување на бројот на силите во однос на почетниот состав на Силите за стабилизација на БиХ (СФОР). Имаме ограничен број на луѓе, а мандатот се уште, помалку или повеќе, е ист. Имено, ако во одредени ситуации сакаме да регираме, треба да ги повикаме резервните сили. Во нашите планови постојат неколку чекори за зајакнување на ЕУФОР, нагласи Валднер, додавајќи дека таа изјава ја дал со цел да потсети на тоа, а не да упати некоја одредена закана.

Тој наведе дека нема потреба од покажување на „мускулите“ со користење на воена сила.<

Популарно