Дневен хороскоп

Овен 

Вашиот натпреварувачки дух ќе биде на највисоко ниво во денот кој ви претстои. Вашата амбиција и креативност ќе направат да напредувате повеќе на работното место.Внимавајте повеќе на здравјето.

Бик

Доколку планирате патување во брзо време, најдобро ќе ви биде уште денес да го испланирате целиот потребен буџет. Размислете во врка со понудата за кафе која ја добивте од колега.

Близнаци

Престанете да се оптеретувате со тоа што мислат другите за вашите постапки. Правете го она што мислите дека е исправно и слушајте го вашето срце.

Рак

Денес е совршен ден да изјавите љубов на некоја личност која одамна ви се допаѓа. Соберете храброст и кажете како се чувствувате, и онака нема ништо да изгубите.

Лав

Ќе чувствувате многу енергија во себе, па нема да ви биде проблем денеска максимално да се забавувате. Тоа и не е така лошо, но внимавајте, не запоставувајте ги и секојдневните обврски и работата.

Девица

За денес направете нешто ново, нешто што досега не сте го направиле и тоа ќе ве развесели. Опуштете се со пријатно попладневно кафе со пријателите.

Вага

Секогаш сте биле силни и решителни, па така и денес лесно ќе се ослободите од проблемите кои ќе ви се појават. Посветете повеќе внимание на блиските пријатели, бидејќи тие се секогаш тука за вас.

Скорпија

Внимавајте на вашата врка со партнерот, бидејќи работите можат да станат сѐ полоши. Зборувајте во врска со тоа и зацврстете го вашиот однос.

Стрелец

Ќе потрошите многу пари средувајќи го вашиот дом, но така барем ќе се чувствувате удобно дома. Држете се што понастрана од оние кои само ви делат комплименти, тие се љубоморни на вашите успеси.

Јарец

Ќе се чувствувате среќно и ќе бидете полни со енергија. Искористете го слободното време за читање на некоја добра книга. Очекувајте изненадување од некој кој не сте го виделе долго време.

Водолија

Средбата со вашиот поранешен партнер ќе направи да посакате да се вратите во минатото, но наместо тоа, почнете да гледате во иднината, можеби ве очекува нешто интересно.

Риби

Сите знаеме дека сте работохоличари, но потрудете се да одвоите време и за себе. Оставете ја работата на страна и наградете се со некоја пријатна прошетка во природа со пријателите.

ФОТО: Возачот на автобусот 50. застана

Возачот на автобусот со број 50. во Србија застанал и не сакал да тргне, а цел автобус потоа му аплаудирал за тоа.

Возачот застанал во Белград поради патка со мали шатчиња.

Оваа слика стана хит на Интернет.

(ВИДЕО) Неурохирурзи го открија трикот кој го изведе Мајкл Џексон во неговиот спот

Мајкл Џексон кралот на попот, беше музичар кој целиот свет го следеше секој негов танцерски чекор. Мајкл беше вешт играч и во повеќето свои спотови учествувал во кореографијата. Во низата на мистерии коои го следеле, особено неразјаснета била онаа која се однесувала на неговото познато движење во спотот „Smooth Criminal“.

Магнети во чевлите, коноп со кој се продржувал, се само некои од можните објаснувања.

Но, неурохирурзите сега детално објасниле како можел да го направи невозможното и да го изведе движењето кое е биомеханичко невозможно.

Во спотот од 1987 година, за песната „Smooth Criminal“, Џексон се наведнува под агол од 45 степени, а цело време го одржува своето тело рамно.

Илузијата која многумина се обиделе да ја повторат, најчесто неуспешно, Џексон ја извел благодарение на специјалните чевли и неговата сила. Експертите ги предупредуваат другите да не се обидуваат да го изведат ова дома, за да случајно не се повредат.

„Повеќето истренирани танчери кои се силни особено во средниот дел на телото можат да се наведнат максимално од 20 до 30 степени кон напред. Мајкл тоа успеал да го направи под агол од 45 степени и на тој начин да изведе нешто неверојатно“, изјавил Мањул Трипати, кој соработувал со колегите од Институтот за медицинска едукација и истражување во Индија и работел на овој случај, пренесува Би-Би-Си.

За да некој се обиде да изведе вакво движење, би приметил дека за време на таквата положба не е потребна сила, која ги оптеретува грбните мускули, туку претставува оптеретување за Ахиловата тетива. Со тоа наведнувањето е лимитирано.

Обликот на V, кое се наоѓал на секоја пета на дното на неговите чевли, имале посебен дел кој го држеле цврсто на земјата додека тој се наведнувал напред и на тој начин и пркосел на гравитацијата.

Пред да ја изведе ваквата точка, морале да му врзат јаже и појас околу неговата половина.

Идејата Џексон ја добил од американски астронаути, поточно од нивните чизми, кои можат да се прицврстат на фиксирана линија додека работат во просторот без гравитација.

Но и покрај посебната облека и со помош на членовите на својот тим, ова движење сепак е тешко да се изведе и бара посебно активирање на мускулите на карлицата и екстремитетите, велат експертите.

„Неколку негови фанови, вклучувајќи ги и авторите, се обиделе да го копираат овој потег, но не успеале, а често и се повредувале. Шансите за повреда на зглобовите се сериозни. Потребна ви е добра сила на стомачните мускули и потпора на зглобовите. Тоа не било лесен трик“, велат експертите.

Популарно