Ги излекувал акните без одење на лекар – Еве како

Објавено на 09 декември 2016, 15:22

СПОДЕЛИ:

Цели три години со посветеност работел на нивното отстранување и сега, кога конечно успеал да се ослободи од нив, сака со вас да ја сподели тајната на својот успех.

 

Како причина за акните се наведуваат проблемите со хормоните предизвикани од стрес, но во одредени случаи, работата е значително покомплицирана. Сето тоа влијае на животот на луѓето, особено ако се наоѓаат во тинејџерска возраст.

Акните, меѓутоа, влијаат и на милиони возрасни луѓе. Еден од нив бил и Брајан Тарнер, 23 – годишен бодибилдер, кој од пубертетот живеел со сериозни акни на лицето.

Цели три години со посветеност работел на нивното отстранување и сега, кога конечно успеал да се ослободи од нив, сака со вас да ја сподели тајната на својот успех.

Сите тие акни и лузни, сега се историја. Значи, која е неговата тајна?

Пред сe – храната! Тарнер е веган и дневно јаде 12 порции зеленчук. Ги подготвува на разни начини. Многу е сериозен кога станува збор за конзумацијата на овошје и зеленчук. Целосно престанал да конзумира сокови, газирани пијалоци и алкохол и дневно пие околу 3.5 литри вода.

Освен тоа, Тарнер се откажал од многу намирници кои го нарушувале балансот на неговата кожа, како што се млечните производи, вештачките засладувачи, конзерванси и какао. Избегнува соја, глутен и масна храна, секогаш кога е тоа возможно…

Но, тоа не значи дека Тарнер не ужива во храната. Едно од неговите омилени јадења е и чорба со компир.

Брајан препорачува, доколку имате мрсна кожа, секојдневно да ја менувате навлаката на перницата, за да избегнете контакт со пот или маснотија од кожата од претходниот ден. Кога ќе се испотите, задолжително истуширајте се или барем, измијте го лицето. И, тоа е тоа!

СПОДЕЛИ: