Хороскоп за 09.01.2017 - Понеделник

Овен

За да ве спречи некој вас денес, потребно е максимално да се потруди, бидејќи вие нема да бидете дел од лицата кои лесно се откажуваат. Со жар во очите ќе трчате кон вашите цели, туркајќи сè што ќе ви застане на патот.

Изразете се себеси! Колку повеќе нешта држите заклучени внатре во вас, толку потежок ќе биде товарот кој го носите на грбот.

Бик

Денешниот ден ќе ви ги помеша односите со соработниците, па можно е одеднаш да ви се појават премногу пријателски или непријателски чувства кон некои од нив. Сепак, не брзајте со носење заклучоци, дајте си време за да проверите на какви нозе стојат вашите врски.

Многу е важно да бидете повоздржани и да не ги наметнувате вашите ставови на работното место. Тоа ќе ви донесе поени плус.

Близнаци

Денес вашиот ум ќе раѓа брилијантни идеи и постојано ќе ве потсетува зошто сте на врвот на вашето работно место. Доколку немате ресурси за да ги реализирате најдобрите од нив, здружете се со друга личност. За танго се потребни двајца, зарем не?

Елоквентноста ќе ви помага да им го заробувате вниманието на луѓето во истиот момент кога ќе започнете да зборувате. Користете ја вашата дарба мудро.

Рак

Денес планетите ќе ви создадат илузија дека можете да му верувате на секого, но не го правете тоа. И самите знаете дека личностите на кои можете да се потпрете целосно се бројат на прсти.

Време е за тешки одлуки, но интуицијата ќе ви помага да го одделите лажното од искреното. Вистината одеднаш ќе ви биде многу очигледна за откривање.

Лав

Денес ќе ви биде поважно отсекогаш максимално да ја искористите огромната енергија којашто ја поседувате. Моќниот изглед ќе ви помогне да ги реализирате и најамбициозните цели.

Само внимавајте доколку вежбате, бидејќи ќе бидете склони да се форсирате себеси и да се преуморувате. Грижете се за вашето тело, но не претерувајте.

Девица

Денес ќе умеете да ја кажувате вистината без да бидете премногу груби и нападни, па луѓето нема да ви се лутат. Олеснете си ја душата, кажувајќи го она што со денови сте го мислеле, а сте се плашеле да го споделите.

Доколку сметате дека заслужувате повеќе на работа, независно дали се работи за проекти, пари или почит, зборувајте за тоа. Само така ќе го добиете она што го сакате.

Вага

Денес вашите идеи ќе бидат фантастични, но наместо да пукате со нив по другите, ќе сакате да работите од зад сцената и ќе бидете доста успешни во тоа. Ќе им ги препуштите аплаузите и пофалбите на другите, знаејќи дека на крајот вие „тивко“ ќе ги надминете.

Смислете одговор на прашањето „Зошто си толку таинствена?“, тоа ќе ви биде многупати поставено.

Скорпија

Денес нема да можете да ги скриете вашите вистински емоции, па не се ни обидувајте. Доколку сте нервозни, зборувајте за причините, доколку сте среќни, споделете го тоа со најблиските.

Во спротивно, ризикувате да ја изгубите довербата на луѓето кон вас. Кога сте во дилема што да одговорите на одредено прашање, претпочитајте ја искреноста.

Стрелец

Ако ви се чини дека сите се однесуваат малку чудно и детинесто, можеби причината за тоа не е во нив. Сфатете го како знак дека сте созреале како личност и дека одамна сте ги надминале оние со кои некогаш сте биле конкуренти.

Не бидете опседнати со вашиот изглед. Можеби не гледате, но вашиот интелект е првото нешто што луѓето го забележуваат кај вас.

Јарец

Денес посветено ќе трчате кон целта дури и кога знаете дека таа е на огромна оддалеченост од вас. Ќе гледате како сите други околу вас еден по еден се откажуваат, но вие нема да бидете како нив. Вашата упорност ќе биде за пофалба.

Вие сте личност која верува дека успехот не доаѓа преку ноќ, па нема да се разочарате ако не видите никакви резултати до крајот на денот. Не грижете се, тие ќе дојдат наскоро.

Водолија

Денес вашите визии ќе бидат приземни и складни со реалноста, па ова веројатно е ден кога ќе успеете да ги реализирате вашите соништа. Сметајте само на сопствената сила и енергија, во спротивно, може да се разочарате.

Можно е на почетокот да ви биде тешко да кажете дали се враќате наназад или се искачувате нагоре. Верувајте во себе, брзо ќе се убедите дека напредувате.

Риби

Ова е еден од оние денови кога продуктивноста ќе ви биде огромна. Не ни помислувајте да кажете „Не можам“ кога ви е доделена одредена задача. Можете и ќе успеете, само во ниту еден момент не се сомневајте во вашите способности.

Доколку немате одговор на одредено прашање или ви е тешко да го одговорите, само насмевнете се. Тишината честопати е најдобриот одговор.

Дневен хороскоп

Овен 

Нема да бидете во најдобро расположение и чувствувате некакви ограничувања, но токму таквите состојби ќе ве натераат посериозно да влезете во костец со хроничните прашања и проблеми.

Бик 

Денес ќе се чувствувате независно и самодоволно! И не само тоа, туку и располагате со големи количини на енергија која ве поттикнува да истражувате и да се впуштате во нови предизвици. Некои ќе запознаат нова личност која ќе биде интересна и неконвенционална.

Близнаци 

Во текот на следните неколку недели ќе бидете повеќе инволвирани во директни соодноси со другите; ќе се впуштате во отворени дискусии и ќе имате натпреварувачки дух. Од друга страна, сите вие кои сте вклучени во некакви групни активности, ќе биде потребно повеќе да се прилагодувате на тековите и да не го наметнувате своето мислење по секоја цена.

Рак

Главните планетарни констелации се случуват во вашиот скриен сектор, па можеби имате чувство на внатрешно вриење и нестрпливост. Потребна вио е акција и категорична промена. Привлекувате нови личности кои ќе внесат свежа енергија во вашиот живот.

Лав 

Домот, семејството и расправиите во семејните односи, се наоѓаат во преден план. Ако сте одложувале соочување со некои проблематични ситуации, партнерот би можел да истапи со некои заклучоци и одлуки. Од вас ќе се бара одговор, овде и сега. Ако планирате да купувате или продавате недвижнини, одложете го тоа за неколку дена. Немојте да се поставувате над другите членови во семејството и немојте да делегирате. Наместо тоа, настојувајте да внесете рамноправност во односот.

Девица 

Имате прилика за патување, искористете ја за да се тргнете малку од секојдневието. Вашето расположение се подига па ќе имате можност за некои нови и интересни познанства. Нема потреба да одржувате илузии и занес кон личност која не ја познавате доволно. Бидете трезвени и одете чекор по чекор.

Вага 

Имате внатрешен немир. Можеби непотребно се грижите за некои работи кои не бараат внимание. Во секој случај, можни се одредени случувања кои ќе разбудат некои асоцијации и ќе ве натераат подлабоко да размислувате за некои теми.

Скорпија 

Би можеле да стигнете до некоја важна информација или контакт преку разговорот со една повозрасна личност. Некои од вас премногу размислуваат за чувствата и желбите. Ако премногу се оддадете на ваквите размислувања, логично е да очекувате замаглување на менталната леќа. Сконцентрирајте се на сегашните животни случувања.

Стрелец 

Денес имате силна потреба да ги напуштите сите фронтови. Ако не можете да патувате физички, тогаш направете го тоа ментално. Обидете се да не мислите на сите оние работи што ве загрижуваат, туку насочите gi мислите на работите кои ве релаксираат.

Јарец 

Средбата со одредена личност делува негативно на вашето расположение и затоа ги одбивате предлозите за соработка. Но сепак, постојат ситуации кои не можете да ги решавате сами без ничија асистенција. Некој го привлекува вашето внимание, но вие се уште не сте одлучни. Емотивната несигурност која ја чувствувате произлегува од недостатокот на доверба.

Водолија 

Вашето несвесно е активно. Вашите состојби често ќе се менуваат, па како резултат на тоа и вашите реакции не се предвидливи. Партнерите би можеле да бидат збунети од вашите постапки или акции.

Риби 

Разговорите со одреден пријател ќе се покажат како многу значајни, бидејќи взаемното споделување на идеите ќе го унапреди односот. Алтернативно, извесни се контакти со личности кои се во позиција да ви помогнат околу некои важни прашања.

Дневен хороскоп

ОВЕН

Во оваа точка од времето вашата потреба за независно изразување е толку многу изразена, па секој еден што нема да го почитува тоа, едноставно нема да го толерирате, па дури и ќе го истуркате надвор од теренот. Со Марс во издржливиот Бик, ќе бидете подготвени да се расправате и по секој цена да ги штитите своите ставови и гледишта, се додека луѓето ви дозволуваат да го правите тоа што го сакате. Можете да им го кажете следното: „ Можеме да бидеме заедно, но не мора да бидеме премногу блиску еден до друг. Столбовите кои го држат храмот мораат да бидат одвоени! А дабот и чемпресот можат да растат и да се развиваат слободно, се додека не се во сенката на другиот.“ Ако ова не ви успее, тогаш слободно спроведете ги вашите вообичаени мерки за справување со таквите ситуации.

БИК

Се наоѓате во момент кога морате да се справите со некои прашања или теми, и еднаш засекогаш да ги расчистите! Сфатете дека не можете да ги избегнете ефектите на Лунарната еклипса, која ви дава можност да решите некои долгогодишни прашања и проблеми. Па дури и ако не сте директно инволвирани, или ги игнорирате вестите, космосот има свои начини како да ги освои и најскриените дупки. Покажете флексибилност во настаните во кои сте повикани да помогнете и да го дадете сопствениот допринос. Практично е невозможно да се предвиди на каков начин ќе се развиваат околностите и кој би можел да ве повика и да ве изненади со својот став или постапка.

БЛИЗНАЦИ

Неконтролираните и импулсивни изјави би можеле многу да ве чинат! Ако досега не сте ја научиле оваа животна лекција, во текот на оваа недела повторно би можеле да се најдете во неблагодарна позиција; па затоа обидувајте се да ги задржите своите мисли за себе и немојте да душкате по приватноста на другите. Кажете го само тоа што морате да го кажете, а притоа избегнувајте ги личните заклучоци и непотребните инсуинации на сметка на другите, а во корист на вашето его и потребата за себедокажување. Најверојатно ова ќе биде тешко да се постигне, а особено во ситуациите каде имате директна одговорност и учество. Но, ако го направите тоа, ќе бидете благодарни на себе и ќе се искачите на повисоко ниво на личниот развој и реализација.

РАК

Овој период би можел да биде прилично емотивен за вас, бидејќи се очекуваат многу ненадејни и неочекувани настани кои ќе ви го одземаат мирот. Дозволете им на промените кои се развиваат да ја следат својата патека на развој и немојте да го блокирате процесот. Некои од вас можеби ги следи чувство како целиот свет да се врти околу една и единствена работа. Секогаш имајте на ум дека, кога една врата се затвора, друга се отвора пред вас. Од друга страна, кај некои од вас можеби конечно работите се собираат на едно место и ви отвораат можност за некаков профитабилен потфат. Гледајте напред! Гледајте во вратата која се отвора пред вас!

ЛАВ

Вашите планови за иднината кои беа оставени на чекање пред неколку месеци ќе се активираат и почнуваат да се развиваат. Пред вас се отвораат различни можности за раст и надминување на претходните лимити и ограничувања. Исто така, Јупитер има силно влијание на нашиот личен духовен пат, иако можеби во овој момент не сте многу свесни за него. Понекогаш тоа едноставно може да значи да ги напуштиме нашите предрасуди, отворајќи повеќе простор за емпатија и разбирање.

ДЕВИЦА

Обидете се да не бидете премногу еднострани и земете ги во предвид и другите гледни точки. Во ниту еден момент немојте да заборавите колкава е моќта на зборовите и дека од нив зависи склопувањето и раскинувањето на договорите. Некои од вас ќе примат некои информации кои ненадејно внесуваат промени во пошироката финансиска слика. Развојот на ситуацијата би можел да се одвива во двете насоки, па затоа треба мудро да ги одиграте вашите карти и да избегнувате емоционализирани и непромислени одлуки.

ВАГА

Силните врски кои се базираат на јасно дефинирани очекувања и взаемно почитување ќе треба да го поминат тестот на стабилност, преку ненадејните настани или откривања. Од друга страна, проблематичните врски кои не се балансирани, ќе мора темелно да поработат на својот однос и да се жртвуваат во името на заедништвото. Астралната клима ќе ви помогне подобро да ги процените работи, да се соочите со реалноста и да донесете правилни одлуки.

СКОРПИЈА

Вашата главна цел во овој момент од времето е да останете прибрани и да се држите подалеку од ризиците, со цел да го задржите балансот и кохерентноста во вашиот живот. Гледано од повисока перспектива работите изгледаат оптимистично во однос на вашата долгорочна иднина. Најверојатно ќе биде потребно да се износите со некои работи и да бидете трпеливи, но вие многу добро сте свесни за тоа. Бидете подготвени на ненадејни усложнувања и компликации во секојдневната рутина и од вас ќе се бара мудро прилагодување и правилно избрани зборови. Флексибилноста е главниот клуч за оваа недела.

СТРЕЛЕЦ

Пречките и ограничувањата кои ви беа наметнати во текот на изминатите неколку месеци, сега ќе бидат отстранети, а проектите и плановите полесно ќе доаѓаат до реализација. Останете доследни на вашата визија и високите дострели. Независно од позитивностите на материјално ниво, актуелните планетарни позиции ќе внесуваат експанзии во сите други сфери од животот. Единственото нешто кое би можело да ве ограничи во овој момент, тоа се вашите лични самонаметнати убедувања и ставови.

ЈАРЕЦ

Без оглед на тоа какви промени и нестабилности се случуваат во вашиот приватен живот, треба да сфатите дека голем дел од сето тоа се должи на фактот дека сте ги надраснале вашите предубедувања и начинот на кој се доживувате себеси. Време е да продолжите понатаму. Во овој момент ќе ви биде тешко да се вклопите во старите концепти и да ги употребувате старите методи за решавање на проблемите. Како што змијата ја соблекува старата кожа, така и вие треба да се ослободите од минатото и да го прифатите вашето Ново Јас, кое се развиваше во текот на изминатите години. Спротивставувањето ќе биде бесцелно.

ВОДОЛИЈА

Можеби имате големи планови за себе и за својата иднина, и се обидувате да не влегувате во хаотичните настани кои се случуваат околу вас. Но, најверојатно ќе биде тешко да се избегнат некои работи, па затоа ќе морате будно да го следите развојот на случувањата во вашето опкружување. Бидете флексибилни и прилагодливи во соочувањето со ненадејните промени на плановите и непланираниот тек на настаните. Без оглед на надворешниот фактор, промената на движењето на Јупитер ќе внесе освежување и подобрувања во партнерските односи, а проблематичните врски влегуваат во постабилен период.

РИБИ

Многумина од вас ќе успеат да ја сфатат пошироката слика на работите, а тоа ве става во супериорна позиција да правите паметни избори. Можеби тоа што ќе го сфатите ќе ви донесе повеќе одговорности во иднина, но ваквиот тип на одговорност и себезалагање, на долги патеки ќе значи сатисфакција и чест. Во меѓувреме, во следните денови се очекуваат ненадејни промени во договорите, кои ќе бараат финансиски прилагодувања.

Дневен хороскоп

ОВЕН

Многу комуникации и муабети денес околу некакви планови и намери, а тие секако добри, но ви советувам помалку да зборувате, а повеќе да делувате. Имате убави замисли, имате убави и реални планови, ви недостасува само реализација и трпение, сила имате.

БИК

Убаво би било денес ако професијата или занимањето ви е да обезбедите што повеќе клиенти, истомисленици или луѓе кои ќе поделат некаков ваш или интересот на некого или нешто коешто го застапувате. Ова вака формулирано веројатно претпоставува поголем дијапазон на занимања, од шалтерски службеник, преку професор до менаџерство.

БЛИЗНАЦИ

Ако е до денот, убава најава за пролетта, со температури типично зимски иако зимата официјално замина. Но судејќи според аспектите кои го сугерираат вашиот однос и релација со партнерот, ова може да биде еден од посончевите тропски денови на вашата душа.

РАК

Убав, навистина убав ден за вашиот знак, ќе бидете на услуга на многумина, ќе сакате да им помогнете, ќе имате прекрасни односи со сите со кои доаѓате во контакт, а поради вашиот став и однос, ќе имате многу изливи на нежност, емоции, сакања, сатисфакции и на суетата, ако ја имате, а ќе излажете ако речете дека ја немате.

ЛАВ

Може да ви падне камен од срцето поради решавање на некаква административна работа, прибирање на документи, решение, пресуда или друг акт од голема важност за вас или ослободување поради прифаќање на некаков договор, проект кој сте го работеле во изминатиот период.

ДЕВИЦА

Некакво среќно завршување на некоја работа или нешто во врска со едниот родител. Може да е во прашање и некаков нов почеток, но претпочитам тој да е на интимен план, нешто што ќе ве направи да се чувствувате лесно, пожелно и секако таквите оптимистички и задоволни емоции да ги пренесете и на домашните околу себе.

ВАГА

Денес ви е денот ептен добар за комуникација со спротивниот пол, но да не бидам погрешно разбран, и на сентиментално-романтични теми, но и на секакви други, но со личности од спротивниот пол на кој вие му припаѓате. И со брат/сестра, но не и со двајцата, зависи реков од вашиот пол.

СКОРПИЈА

3а денес аспектите ви покажуваат дека ќе имате многу контакти со личности од спротивниот пол кои ќе сакаат некаква услуга од вас, нешто да им завршите, некаква работа, но и да им сервисирате, поправите ако ви е таква работата, занимањето.

СТРЕЛЕЦ

Внимавајте, денес е многу интересен ден за вашиот знак кој претпоставува дека ќе бидете многу привлечни за спротивниот пол, дека ќе имате многу контакти, најчесто со сентиментално љубовен и еротско-сексуален потконтекст, но и дека по таквите нешта ќе се однесувате малку наметливо, диктаторски, директорски, доминантно би рекол, освен ако не пројавите и вие некаков интерес за такво дружење, но со конкретна личност.

ЈАРЕЦ

Пријателство или ако сакате и пријателства кои се ставени во таа категорија поради ваше несогласување за нешто повеќе, можат да завршат денес и да имаат неславен епилог, бидејќи и онака не се одржливи. По некое од тие може да премине во нешто повеќе, ако сте го смениле мислењето или ако сте осамени подолго време, иако не чувствувате баш некоја голема привлечност.

ВОДОЛИЈА

Убава е конотацијата на денешниот ден со тоа што околу пладне може да почувствувате нешто како ослободување, како олеснување, подигање на некаков темен облак и расположение кое ве следело подолго време. Со други зборови може да завршите некаква обврска која сте ја имале подолго време кон нешто или некого.

РИБИ

Може да очекувате денес убави комуникации со личности од спротивниот пол на деловен план и сите тие комуникации ќе бидат корисни, дури и ако сте шалтерски работник, клиентите, кои најчесто можат да се од спротивниот пол можат да бидат исклучително задоволни од вас и вашата љубезност и подготвеност да им се помогне.

Популарно