Како батеријата на мобилниот да ви трае подолго?

Веројатно и вие имате проблем со издржливоста на батеријаа на вашиот паметен телефон. Ова посебно важи ако ги имате инсталрано следниве апликации:

mobilen

Facebook: Оваа апликација ја троши енергијата од батеријата повеќе од било која друга, но не ја исполнува функција. Така наместо „Facebook“ апликацијата, доволно е да користите Boomark на екранот со кој ќе го отворите вашиот профил во интернет прелистувачот.

Секоја апликација за временска прогноза: Овие апликации се на самиот врв кога станува збор за „цедење" на батеријата, бидејќи постојано се ажурираат податоците. Наместо графичка контрола за прикажување на прогноза за времето подобро е да се користи гласовната опција „OK, Google” .

AntiVirus Security или било која друга антивирусна апликација: Ако преземете апликации од доверлива адреса, односно „Google Play“, вашиот телефон е безбеден од вируси, па затоа во тој случај антивирусните апликации се целосни бесмислено.

Clean Master или било која друга апликација за чистење на непотребни датотеки: Апликациите од овој тип обично бришат непотребни фајлови и на тој начин ги подобруваат перформансите на телефонот, но тие не се доволно ефикасни за да им овозможите простор за целата апликација. Всушност, тоа може да го решите многу брзо преку овие чекори: Settings > Storage > Cached data > OK. Оваа апликација всушност троши батерија и поради рекламите.

Веб пребарувач, кој доаѓа со вашиот телефон

Во „Google Play Store“ може да преземите подобар и побезбеден прелистувач од „Google Chrome“, кој првично пристигнал заедно со вашиот смартфон, доколку користите телефон со Android систем.

СМАРТФОНОТ ГИ ЧУВА СИТЕ ПОДАТОЦИ - Нема начин како да ги избришете податоците?!

Според најновата студија на чешката компанија „Аваст“, обичното бришење на фотографиите пред продажба на мобилниот телефон не е доволно за да се уништат податоците. Oбично стариот мобилен телефон откако ќе се продаде се користи од друго лице, постои опасност провокативни фотографии или доверливи податоци да бидат достапни и на други лица.

Компанијата тврди дека бришењето на меморијата и рестартирањето на мобилните апарати, особено оние постарите, не се секогаш доволни.

– Доколку не сакате вашите податоци да ги обнови било кој, уништете го вашиот мобилен телефон. Тоа е стандардна безбедносна процедура, која со години се користи во компјутерската и телекомуникациската област, вели за Би-Би-Си, Алан Калдер, основач на компанија која се занимава со виртуелна безбедност и решавање на таквите проблеми.

Според експертите, процесот на бришење се состои во тоа што оперативниот систем само го означува како празен, делот на складиштето каде се наоѓале податоците, но реално се уште се наоѓаат на дискот. Тие сосема ќе се избришат кога врз нив ќе се снимат нови податоци и ќе се опфати целата меморија.

Откако „Аваст“ откупил 20 случајно избрани стари мобилни телефони и покрај тоа што биле фабрички ресетирани и со комплетно избришана меморија, било пронајдено големо количество на стари податоци.

Во рамки на истражувањето, техничарите успеале да обноват 40.000 фотографии од кои 1.500 биле семејни, 750 на жени без облека на себе, а 250 на голи мажи.

Телефоните исто така содржеле над 1.000 разни фрази пребарувани на „Гугл“, 750 електронски писма, 250 телефонски броеви со имиња и презимиња, четири идентитети на претходните сопственици и дури еден финансиски договор.

Резултатите на истражувањето ги негираат од „Гугл“ тврдејќи дека токму нивниот оперативен систем Андроид има безбедностни мерки кои со сигурност ги бришат податоците од меморијата.

Извор: Република

Како најлесно да процените дали вашите патики се оригинал?

Секоја брендирана облека, вклучувајќи ги и патиките имаат своја препознатливост. Некогаш тоа е марката (брендот), некогаш тоа е бојата, но не секогаш човечкото око тоа може да го процени, бидејќи се повеќе на пазарите се јавуваат фалсификувани прозиводи и гардероба.

Ова видео ќе ви го покаже наједноставниот начин како да проверите дали патиките се оригинал или се "фејк".

Со овие апликации можете да прислушкувате се на нечиј телефон: ФБ, Вибер, разговори, СМС...

Огромната популарност и масовната распространетост доведе до создавање на неколку софтвери кои се компатибилни со Viber, а служат за шпионирање на туѓи разговори.

fejsbuk-1

Компаниите за развој на овие софтвери своите производи ги намениле пред се' за родителите за да можат да ги следат своите деца - со кој и како е допишуваат. Но, како и се' останато, и овие апликации се подложни за злоупотреба.

Заедничкото име им е SpyApps, а со нивна помош можете да следите нечии разговори преку Viber. Ова се некои од начините на кои можете да ја следите туѓата комуникација на Viber, без оглед дали таа се одвива на мобилен, таблет или декстоп компјутер.

TheTruthSpy

Оваа апликација овозможува да го следите движењето на одреден мобилен уред. Инсталацијата е прилично User Friendly, а работи во инкогнито режим, па така оној кој го следите воопшто нема да знае дека тоа го правите.

mSpy

Ова е една од најпопуларните апликации за шпионирање на Viber разговорите. Ви дозволува да ги проверите сите разговори и пораки, а притоа да не бидете поврзани со друг уред.

Апликацијата ви ги дава сите потребни детали за Viber историјата на корисникот, а може да се интегрира и во WhatsApp. Дава податоци за локациите, интернет историјата, повиците, пораките и сето она што некој прави на неговиот телефон.

Корпорациите редовно го користат како и родителите - но оваа апликација и доста се злоупотребува.

SpyEra

Апликацијата не може да се открие на мобилен телефон, а таа исто така на едно место ги собира сите информации за нечиј телефон. SpyEra има неколку опции, вклучувајќи и Control Panel - а овој софтвер како информации ви донесува и точни данови и часови кога нешто се случило на друг телефон.

Хакнатиот материјал преку оваа апликација се собира на едно место.

Copy9

Далеку најпопуларна апликација за шпионирање, а дизајнирана е како хакерска алатка. Постојат неколку верзии кои можат да се пронајдат, а постојат верзии и за Viber, WhatsApp, Facebook и Instant Messenger.

Постои верзија и за снимање на повиците и овозможува целосен увид во телефонот на личноста која сакате да ја шпионирате.

Популарно