Како да откриете неквалитетен мед: Користете го овој едноставен трик со кибрит!

Најдоброто што природата може да го направи и истовремено е најздраво е мед. Тој има многу здравствени предности и се користи за различни цели.

Медот е одличен за косата и кожата, како и за здравјето воопшто.Тој има магичен вкус и е популарен и кај возрасните и децата.

Меѓутоа, поради високите цени на пазарот се наоѓа и мед кој не е органски, со хемикалии во него. Докажано е дека 76% од медот на пазарот е полн со хемикалии.

Таквиот мед често може да го најдете и во супермаркетите, па зато би требало да знаете како да го препознаете.

– Доколку медот не „кристализира“ со тек на времето, постои можност да е неквалитетен, бидејќи органскиот мед ќе „кристализира“ доколку се чува во фрижидер.

– Секогаш прочитајте ја налепницата , а доколу содржи комерцијална гликоза или пченкарен сируп, одбегнувајте го.

– Додадете неколку капшки јод во чаша со вода и додајте малку мед. Доколку медот се претвори во плава боја тогаш тој е во комбинација со пченкарен скроб.

– Додадете неколку капки оцет во мешавина на вода и мед. Доколу се појави пена, медот содржи гипс.

– Запалете мед со фосфор и кибрит, доколку се запали, тоа е чист мед.

– Ставете лажица мед во чаша вода. Доколку медот не се распушта, тогаш е природен и квалитетен.

Споделете го ова со вашите пријатели и роднини, така што и тие ќе научат како да ја препознаат разликата меѓу органски и неквалитетен мед!

(ВИДЕО) „Ај кју“ со нова песна

„Ај кју“ ја заокружува годината со нов четврти сингл со наслов „Можам, но не сакам“. Овој сингл е во продолжение на „Најдобар“, „Мојот крал“ и „Колку добро те знам“.

Песната е авторско дело на Бојан Трајковски, кој ги напиша музиката и текстот, а аранжманот е негов и на Дарко Димитров. Песната е снимена е во студиото Music House и во студио „Димитрови“ и е дел од третиот албум „Сепак ми е забавно“.

(ГАЛЕРИЈА) Вистинска секс-бомба: Погледнете како изгледаше Анабела за време на снимањето на новогодишната емисија

Анабела во црн костим им зададе задача дури и на дупло помладите колешки.

Дека Анабела одлично изгледа и во 43-та година, покажа на снимањето на новогодишната емисија на Пинк телевизија каде беше во центарот на вниманието.

Анабела најпрво се појави лежерно, во тренерки, зелена јакна и рамни чизми, и никој не очекуваше каква трансформација ќе направи за снимањето.

А потоа следуваше вистинско изненадување.

Пејачката го покажа вереничкиот прстен: Мира Шкориќ ќе се мажи за богат Германец

Српските медиуми пишуваат дека пејачка Мира Шкориќ повторно ќе се мажи. Таа се појавила во јавноста со прстен за кој српските медиуми пишуваат дека е свршенички. Мира е шест месеци во врска со две години постар бизнисмен од Берлин, но врската ја чувала далеку од јавноста.

Нејзин близок пријател рекол дека Мира, конечно, е среќна и заљубена. И таа и нејзиниот партнер зад себе имаат по еден неуспешен брак, па ова би бил втор брак и за двајцата. Истиот извор додал дека Мира е свршена и дека свадбата треба да биде напролет. Во моментот Шкориќ е дел од музичкото шоу „Твоето лице звучи познато“, а бидејќи не успеа да се пласира во финалето, в недела ќе пее само во ревијалниот дел.

Популарно