Калоричната храна е добра за слабеење?!

kaloricna-hrana

Сепак, да не помислите дека до бесвест можете да уживате во вкусна калорична храна. Уживањето во пица е дозволено само еднаш неделно, останатите шест дена морате да внимавате на внесот на калории.

Се покажало дека овој метод навистина помага во губењето килограми бидејќи еднаш неделно да изедете нешто вкусно и калорично, го доживувате како награда за трудот и одрекувањето од храна во изминатите шест дена.

Така на луѓето им е многу полесно да собираат и одземаат калории во текот на диетата.

Во истражувањето учествувале доброволци поделени во две групи. И на едните и на другите им било дозволено да јадат по 10.500 калории. Но, една група имала привилегија еднаш неделно да се опушти и да изеде пица или некоја друга високо калорична храна. Сепак, вкупниот број изедени калории во неделата не смеел да се преминува.

Значи, ако еден ден претерале, останатите денови внесувале помалку калории. Токму таа група имала подобри резултати на крајот од истражувањето, односно изгубиле повеќе килограми.

Освен тоа, во другата група биле посклони кон откажување од диетата бидејќи немале никаква мотивација.

Најдобрите карактеристики на вагата!

Вагата постојано е во потрага по баланс, без разлика дали станува збор за односите во љубовната врска, со пријателите или изборот на боите на облека. Овој знак преферира да „носи“ розови очила, со кои нема да ги гледа негативните работи кои се случуваат околу него, со цел да го задржи оптимизмот. Се смета за еден од најљубезните знаци во зодијакот и експерт во социјализирањето со луѓе.

1. Мрази да биде самa

Вагите не сакаат да бидат сами. Тие сакаат да поминат што е можно повеќе време со луѓето кои им се блиски. Нормално дека понекогаш сакаат да се изолираат, но зошто да бидат сами кога можат да бидат опкружени со луѓето кои ги обожаваат?

2. Тaa е неверојатно друштвена личност

Вагите се познати по тоа што се многу друштвени и комуникативни. Тие никогаш нема да одбијат покана за забава, љубовен состанок или лабава дружба со најдобрите пријатели во домашна атмосфера. Машките Ваги се харизматични и знаат како да го искористат тоа во нивна полза.

3. Може да држи лутина засекогаш

Вагата не мора да избувне и да ви се изнавика за да знаете дека ви е лута. Ако повредите машка Вага, тој ќе ја држи лутината додека не им помине, а тоа може да трае навистина долго. Може да се обидете да му се извините, но ако не е расположен да ве слуша, воопшто нема да биде важно она што го велите.

4. Ќе направи сѐ што е возможно за да одбегне конфронтација

Вагите толку многу мразат конфликти што ќе направат сѐ што е возможно за да ги одбегнат. Соочувањето значи дека тие ќе мора да го симнат цврстиот оклоп што ги штити и да зборуваат за она што ги лути. За нив поедноставно е да ги остават работите онакви какви што се.

5. Ретко избувнува

Нема да сретнете Вага што лесно ќе изгуби нерви. Тие знаат понекогаш да бидат променливи и рамнодушни, но никогаш нема да се истурат на вас. Можеби тоа е така затоа што се плашат дека ќе изгубат пријател или едноставно тоа е дел од нивниот карактер. Но, подгответе се да бидете целосно игнорирани и заборавете на жестоките кариници.

6. Секогаш е подготвенa за авантури во кревет

Вагите постојано бараат нови начини за да го зачинат сексуалниот живот, што значи дека тие ќе пробуваат нови работи со саканата личност. Тоа може да подразбере необични секс пози или играчки и сѐ друго што ќе им падне на памет. Тие исто така сакаат кога жената доминира и жени кои сакаат да бидат потчинети. Бидете подготвени да ги пробате и двете улоги.

7. Ги разгледува сите страни пред да донесе одлука

Машката Вага е голем аналитичар кога станува збор за носење одлуки. Тој сака да ја согледа ситуацијата од сите можни агли пред да заклучи што би било најдобро да се направи, а тоа може да биде неверојатно напорно за некој што не размислува толку. Вагите се познати како едни од најнеодлучните хороскопски знаци. Понекогаш навистина знаат да претераат.

8. Навистина ја цени добрата комуникација

Со оглед на тоа што се еден од најкомуникативните знаци, машките Ваги најмногу ја ценат добрата комуникација. Тие претпочитаат да разговараат за проблемите без разлика дали се работи за партнер или пријател, наместо да се преправаат дека сѐ е во ред. Точно дека тие држат лутина, но само откако се обиделе да ги поправат работите.

9. Сака добра авантура

Вагите и авантурите одат заедно. Тие секогаш сакаат да пробуваат нови работи, така што ако сте во врска со машка Вага, подгответе се да излезете од вашата удобна зона. Нема да можат да ви одолеат доколку вие испланирате дневни авантури за двајцата.

10. Сака да им угодува на луѓето

Вагите сакаат сите да бидат среќни и да се согласуваат и ќе направат сѐ што е потребно за тоа да се случи. Звучи супер, нели? Понекогаш, но поголемиот дел од времето, тоа ја претвора Вагата во човек кој не може да им каже „не“ на луѓето. Тие не сакаат да ги ставаат туѓите потреби пред нивните, но тоа се случува и работите никогаш не излегуваат онака како што си замислиле.

Дневен хороскоп

Овен

Вашата долгорочна визија станува многу појасна и ќе бидете во одлична форма. Не избрзувајте со финансиски одлуки, размислете добро претходно. Ќе научите многу нови работи за партнерот и ќе ја развиете интимноста. Ако сте сингл, на повидок се нови личности. Направете го првиот чекор.

Бик 

Не се двоумете да ги искажете вашите мислења и ставови кои се секогаш реални. Фокусирајте се на финансиите бидејќи денес ќе ви станат појасни работите. Нема да имате никакви тешкотии да соработувате со други луѓе. На љубовен план, имајте доверба бидејќи таа е неопходна. Ќе бидете позитивно изненадени со резултатот од интимните разговори.

Близнаци

Ќе си земете слобода да правите што сакате со вашиот живот. Бидете импулсивни. На финансиски план ќе ве прати среќа, а во љубовта нема да мора да вложувате многу труд за да постигнете разбирање со партнерот. Вашето срце и разум работат заедно во хармонија.

Рак

Денес ќе преферирате тимска работа ако станува збор за потешки задачи и обврски. Вашите односи со другите ќе бидат совршени, а трпението ќе ви биде силна страна. Не ги форсирајте работите на финансиски план. Во љубовта сте оптимистични и ја насочувате енергијата кон подобрување на врската.

Лав

Денес ќе бидете посебно креативни па затоа немојте да ги чувате вашите идеи само за вас. Потешко ќе се справувате со финансиските проблеми, но бидете трпеливи и фокусирајте се. Ќе имате можност да ги покажете вашите чувства во љубовта. Бидете свои и немојте да се сомневате ви секаква глупост.

Девица

Запомнете дека понекогаш молчењето е злато. Не ги менувајте плановите во последен момент и покажете дека сте подготвени на сè кога станува збор за финансии. Во љубовта ве очекуваат големи позитивни промени. Љубовниот живот ви е во преден план без разлика дали сте во врска или не.

Вага

Ќе имате шанса да се изразите себеси со потполна слобода и ова ќе ви донесе многу позитивни резултати доколку останете смирени. На финансиски план добро разгледувајте ги понудите кои ќе ги добиете и бидете внимателни. Ќе бидете во одлично љубовно расположение. Време е да поработите на себеси и на неколку секојдневни детали кои влијаат на љубовниот живот.

Скорпија

Конечно ќе забележите резултати од нешто што сте го започнале на почетокот на месецот. Ќе бидете појасни кога ќе ги искажувате вашите ставови. Вашиот труд ве носи во вистинска насока кога станува збор за финансии. Љубовниот живот се движи кон мир и спокојство и ќе се зближите уште повеќе со партнерот.

Стрелец

Вашата самодоверба се зголемува и сега е време за отворен разговор со некој близок. Потребно ви е време да се адаптирате на одредени промени во пријателството. Обрнете внимание на деталите во финансиите и ќе успеете да избегнете проблеми за следниот месец. Тактизирајте во љубовта за да постигнете разбирање без да ги уништите односите помеѓу вас и партнерот.

Јарец

Дајте си време да ги решите до крај работите кои ве мачат. Полесно ќе се справувате и ќе ги завршувате обврските до најмал детаљ. Во одлична форма сте и ќе имате доволно енергија ако не ја трошите непотребно. Во љубовта ќе преовладува еуфорично чувство и ќе се стремите кон авантура кои ги поминуваат границите кои претходно сте си ги поставиле.

Водолија

Ќе имате инспирација и ќе постигнете напредок во плановите, но трошите премногу енергија која подоцна ќе ви биде потребна. Кажувајте ги вашите професионални мислења, ставови и барања јасно и гласно без резерва. Ќе најдете добар начин да ги покажете чувствата во љубовта. Време е да изјавите љубов и да зборувате отворено за плановите.

Риби

Со вашата чувствителност полесно ќе го разберете проблемот со кој се соочува некоја блиска личност. Ќе бидете фокусирани на важни финансиски детали и ќе ја подобрите ситуацијата. Ќе откриете нешто ново за карактерот на партнерот во љубовта, благодарение на однесувањето. Дознајте повеќе со разговор на само.

ФОТО: Карлеуша се качила на вага и се исплашила!

Јелена Карлеуша откри дека претерала со килограмите и дека што побрзо мора да ја редуцира својата исхрана.

-Се мерев синоќа. Добив нервен слом. Многу се разочарав во себе и одлучив од денес да не јадам ништо, Не пијам енергетски пијалоци, не пијам Кока Кола, не пијам алкохол, а од храна ништо повеќе не јадам, само бадем, призна Карлеушва и додаде дека директорот на Гранд, Саша Поповиќ ја опоминал да ја среди линијата.

-Саша ми рече повеќе да не јадам, рече Јелена.

Ана Бекута се понудила на Карлеуша да и препорача нутриционист, но ќе видиме дали ќе го прифати предлогот.

Популарно