КОНЕЧНО: Момчето со дрес од кеса го запозна Меси! (ВИДЕО)

Фотографијата од шестгодишниот Муртаз Ахмади го освои интернетот уште во јануари оваа година, а на неа малиот фан на Аргентина носи дрес направен од кеси, бидејќи немал пари за вистински дрес.

Тимот на Барселона моментално се наоѓа во Катар, каде треба да одигра пријателски натпревар со Ал Ахли, а момчето ќе излезе на терен со Меси.

Момчето со своето семејство морал да го напушти Авганистан и да се пресели во Пакистан во мај. Погледнете како помина оваа симпатична средба меѓу големиот фан и неговиот идол...

Вардар му одржа лекција и на Копенгахен - на чекор до најголемиот успех во Европа

Победа без примен погодок, беше исходот што вардарци го посакуваа и заслужено го добија. Можеби треба и да жалиме што победата е минимална, изразена само со еден гол разлика, бидејќи Вардар го надигра данскиот првак.

Црвено црните, одлично тактички поставени во сите 90 минути, му дозволија само една шанса на Копенхаген, додека на другата страна створија барем 3-4 убави прилики за гол, од кои едната ја искористи играчот на натпреварот Балотели. 

Реваншот во Данска се игра на 2ри Август, а пласман понатаму носи плеј оф за Лигата на шампиони и гарантире групна фаза во Лига на Европа. 

ФОТО: Оформена платформа за бесплатно сместување за супер купот

Кога во едно општество етичките и моралните граници и општо прифатливи бизнис пракси ќе бидат засенети од желбата за профитерство,  скоро секогаш гиковите пронаоѓаат начин да понудат нешто поинакво и да направат реален обид за обелување на образот на општеството. Така беше и со #поплава, така е и сега со срамот кој хотелиерите го нанесоа во пресрет на претстојниот UEFA Super Cup.

Гостите, преку логирање со својот Facebook профил и праќање на и-мејл порака директно ќе ги контактираат  домаќините, по што тие ќе одлучат дали ќе ги прифатат гостите или не.

Ве повикуваме да се приклучите на иницијативата, за да ја поправиме сликата за Скопје и заедно да овозможиме бесплатно сместување на некој од фудбалските фанови. – велат креаторите на платформата.

Повеќе на SuperCupSkopje.com 


 

ФОТО: Македонскиот фудбалер ги доби наградите за најдобар играч и најдобар стрелец

Од 16ти до 23ти Јули во Букурешт, Романија се оддржа 7та едиција на Европскиот турнир во футсал за лица со дијабетес „ДиаЕуро 2017“.
На овој турнир настапи и македонска репрезентација составена од 7 слатки играчи. Тимот предводен од Здружение на лица со дијабетес Алегрија Скопје, настапи по втор пат на овој турнир. Крајниот пласман е 9то место од 12, но мора да нагласиме дека со минимални припреми и помош тие цврсто се бореа до самиот крај.
Македонскиот Дијабетес Тим играше против тимовите на Унгарија, Португалија, Белгија, Бугарија и Киргистан, а натпреварите можеше да се проследат во живо на фејсбук страната DiaEuro каде и се уште може да ги најдете снимките од истите.
Она што е за голема пофалба и треба да се нагласи е дека македонската репрезентација имаше и по два натпревари дневно со само две измени.
Дополнително покрај трфеите за прво место- Хрватска, второ место- Унгарија и трето место-Русија, титулите за најдобар играч на турнирот и најдобар стрелец ги доби капитенот на Македонскиот дијабетес тим, Никола Глигороски кој има дијабетес од своето детство, а сега професионално игра фудбал за Шкупи, кој е во првата македонска лига.
Со ова овие момчиња докажаат дека дијабетесот не е пречка во животот и дека со добра контрола може да се прави се. Амбициите се големи и велат дека следната година целта е да се вратат дома со медал.
Затоа упатуваат порака до сите млади лица со дијабетес кој активно се бават со фудбал, професионално или аматерски да им се приклучат во тимот кој ќе се бори за медала, следната година во Словачка.
Повеќе информации може да најдете на следниот линк и да проследите неколку фотографии од самиот турнир:
ЗдружениеАлегрија
 

Популарно