Меси - најдобар фудбалер за 2012

Напаѓачот на Аргентина и Барселона Лионел Меси повторно ја освои „Златната топка“, односно беше прогласен за најдобар фудбалер во 2012. година.

Аргентинскиот виртуоз Лионел Меси запиша нов рекорд откако вечерва по четврти пат ја освои најпрестижната фудбалска награда, „златната топка“, на гала-церемонијата во Цирих. Ниту еден фудбалер не бил така доминантен како аргентинскиот виртуоз, па четвртата рекордна награда само потврдува дека во моментов нема конкуренција во светскиот фудбал и уште повеќе ја продлабочува дебатата дали е најдобриот фудбалер на сите времиња.

Аргентинецот зад себе повторно го остави Кристијано Роналдо, како и својот соиграч Андрес Иниеста. По прогласувањето тој им се заблагодари на сите они кои гласале за него, како и на сите негови соиграчи без кои тој не би успеал да ја освои оваа награда.

Пресудно за оваа награда најверојатно беше и соборувањето на рекордот на Милер, постигнувајќи фантастични 91 гол во една календарска година!

Серхио Рамос сака да си оди од Реал Мадрид!!

Со погласни се шпекулациите во Шпанските медиуми  дека Серхио Рамос сака да  ги напушти редовите на Реал Мадрид. Рамос имал и состанок со Флорентино Перез на кој го известил за неговата намера да ја промени средината.

Дека ваквите шпекулации имаат здрава позадина е фактот што денеска во италијанските медиуми пишува дека Наполи одбил понуда од Реал Мадрид за Кулибали вредна 90 милиони евра.

Претседателот на Наполи, Аурелио Де Лаурентис и претходно изјави дека има одбиено понуда за Кулибали од околу 100 милиони евра, се верува дека таа била од Манчестер јунајтед.

Сега „Кориере дело Спорт“ тврди дека Реал Мадрид се обидува да дојде до потписот на Кулибало кој треба да биде наследникот на Рамос.

Кулибали во договорот со Наполи има откупна клаузула од 150 милиони евра, но таа станува активна од летото 2020 година, дотогаш само ако пристигне прифатлива понуда за Де Лаурентис тој може да замине.

Се верува дека Реал Мадрид ќе се врати со повисока понуда и ќе се обиде да го убеди Наполи да им го продаде дефанзивецот.

Академија Пандев го освои трофејот во Купот на Македонија.

Фудбалската екипа на  Академија Пандев за првпат во клупската историја го освои трофејот во Купот на Македонија. Во 27.финале Струмичани беа поуспешни  од Македонија ЃП после подоброто изведување пенали (4-2). Во регуларниот тек, а и после продолженијата, мечот заврши 2-2.

Тренерот на Академија Пандев, Југослав Тренчовски, заслугите им ги препиша на фудбалерите, честитајќи му и на противникот за коректниот натпревар.

„Ова е голем ден за Академија Пандев, првпат во историјата го освоивме трофејот во Купот на Македонија. Честитки за фудбалерите, одигравме квалитетно финале, покажавме карактер и голема желба за триумф. Се играше отворен фудбал, беа постигнати четири гола, а пеналите се лотарија, имавме подобра концентрација и се разбира, среќа. На најдобар начин ја заокруживме оваа сезона“, изјави тренерот на Академија Пандев, Југослав Тренчовски.

Хари Костов нов сопственик на РК Вардар?

Бизнисменот Хари Костов влегува во ракометниот првак и го презема управувањето со РК Вардар, неофицијално дознава Скопје Инфо од извори во клубот. Изворите брифираат дека клубот преговара и со други поголеми спонзори, но речиси е сигурно дека Комерцијална Банка ќе биде главниот спонзор на Вардар и дека работењето со клубот ќе го менаџира успешниот банкар Костов.

Промената во структурата на финансирање доаѓа по најавата дека Сергеј Самсоненко се повлекува од клубот и информациите дека најголемиот дел од ракометарите спасот си го бараат во трансфер и потпишување договори со други клубови.

На крајот на овој месец РК Вардар ги игра последните натпревари од оваа зема како дел од финалето на Лигата на шампионите. Каква ќе биде судбината на клубот ќе се знае многу наскоро.

Популарно