Новинар облечен како сиромав човек просел парче леб во црквии и џамии. Прочитајте што добил

Српскиот новинар Момчило Петровиќ се облекол како сиромашен човек и тргнал од врата на врата во црквите и џамиите низ Белград да бара парче леб. Новинарот раскажува што му се случило и како бил пречекан во верските објекти.

Вели дека можеби би било и неисправно да ги нарече лоши луѓе оние кои што не му ја удоволиле молбата да го нахранат.

„Можеби во нивните очи не сум им бил вреден за милосрдие“, вели Петровиќ.

Од друга страна им се извинил на сите оние добри луѓе кои го нахраниле за неговото лажно претставување.

Во првата католичка црква во „Свети Анте на Ѕвездара“ ја згужвал капата во рацете и чекал да го примети една забрадена жена.Откако го погледнала увидела дека не го познава и продолжила со своите вообичаени активности. Новинарот кој никогаш дотогаш не молел за храна, изговорил дека е гладен и побарал малку храна.

„Не беше зачудена и не бараше дополнително објаснување. Ме однесе во дворот каде што ме пречека една помлада жена, која пак ми одговори дека мора да го праша свештеникот на црквата. Останав пред вратата да чекам, а кога се појави ми подаде најлон со леб, кутија сардини и едно варено јајце.

Неговата наредна станица била црквата „Свети великомаченик Димитрија“.

Монументалната нова изградба воопшто не наликувала на оние градби на храмови од средновековието. Го погледнал мермерниот под, а речиси секаде околу него блескало од злати предмети. Почекал да заврши со броењето на парите на една од жените кои прадавале свеќи. Таа откако го забележала му одговорила дека ова е црква и дека овде нема храна.

„А да го прашам свештеникот?“, прашал Петровиќ.

„Нема никого, сите си заминаа“, му одговорила жената.

Во Црквата Света Петка поминал слично како и на претходното место, останал гладен, откако и жената која што продавала свеќи се однесувала нељубезно кон него, а свештеникот не бил во храмот.

„Бајракло“ џамијата која е единствена во Белград, изградена во XVI век, во последните 12 месеци била претворена како образовна институција на исламската заедница во Србија. Чукнал во една од просториите, а таму начекал тројца мажи кои најпрвин го гледале како малоумен, а потоа му објасниле дека не држат храна и дека не можат да му помогнат, па продолжиле да се смеат веднаш штом ја затворил вратата.

„Работата како просјак брзо се учи“, вели Петровиќ.

Во следната црква „Свети Александар Невскок“, влегол рутински, а таму го пречекал помлад човек со брада и му објаснил дека во близина има добротворна кујна каде што секој може да добие оброк.

Новинарот се помолил говорејќи „Ниту него боже не го заборавај, награди го и него, а со овие другите прави што сакаш. Јас само ти пишувам што тие прават, додека мислат дека не ги гледаш“, пишува Петровиќ

Червар со неблагодарна споредба: Ја видовте Македонија, на што личеше тоа…

Лино Червар не може да смета на Домагој Дувњак уште по првиот натпревар на Хрватска на Европското првенство, а обидувајќи се да опише колку другите играчи одлично го заменуваат неговиот придонес на теренот, искусниот хрватски стручњак направи една неблагодарна споредба со македонската ракометна репрезентација.

Поранешниот селектор на Македонија го зема за пример последниот натпревар на нашата репрезентација, односно укажа на тоа колку лоши биле „црвено-жолтите“ во ситуација кога го немаат на располагање најдобриот ракометар, Кире Лазаров.

Червар со ова се обиде направи една компарација за тоа колку всушност му недостига Дувњак, но исто така и да ја „крене до облаци“ работата на другите играчи кои истапија и со тимска работа направија да го намалат неговото отсуство.

– Горд сум на тоа како нашиот тим одигра против Норвешка. Видовте каква беше Македонија против Шпанија без Лазров. На што личеше тоа…, порача Червар на последната прес-конференција, алудирајќи на тоа дека Хрватска игра без најдобриот играч на ова Европско првенство.

– Како би изгледала Франција без Карабатиќ? Норвешка без Сагосен? Горд сум на моите момци, тие отвораат едно ново поглавје во нашиот ракомет. Убаво е да се биде репрезентативец на Хрватска во овој момент, но сега не треба да се се фрлат копјата. Тимот треба да даде се од себе против Франција. Сите би сакале да игра Дувњак, но ние играме со тоа што го имаме и се надевам дека момците ќе дадат се од себе, завршува тој.

Спонзорот на Лазаров откри дали капитенот ќе настапи против Чешка

Спонзорот на Кире Лазаров, кој е технички спонзор и на нашата репрезентација, „Хумел“ на својата официјална фејсбук страница посвети пост за нашиот капитен и откри дека тој вечерва нема да биде на располагање на селекторот Раул Гонзалез.

„За жал, капитенот на македонската ракометна репрезентација е повреден и нема да игра вечерва во мечот помеѓу Македонија и Чешка. Се надеваме дека во најбрзо време ќе го видиме назад на терените“, напишаа од „Хумел“.

Неиграњето на Кире Лазаров на вечерашниот натпревар дефинитивно ќе биде огромен хендикеп за нашата репрезентација, но момците ќе мораат да дадат се од себе да ја совладаат Чешка, па Кире, сакал нејќел, ќе мора да стисне заби и да даде се од себе за утрешниот меч против Данска.

Инаку, „Хумел“ направи акција со која сака да го доближи своето заштитно лице, Кире Лазаров до навивачите, па им даде можност преку опцијата „Прашања и одговори“ да дознаат повеќе за нашиот капитен.

„Со повеќе од 1.000 голови, Кире Лазаров важи за еден од најдобрите ракометари на сите времиња. Но, кој е идолот на Лазаров и која е најдобрата работа околу големите натпреварувања?...“, пишува во остатокот од постот на „Хумел“.

„Време ми е за мажење“: Верувања на жените заради кои не можат да го најдат вистинскиот

Многу жени кои не се во врска, сакаат да го пронајдат вистинскиот маж кој ќе биде совршен и со кој ќе можат да создадат семејство.

Во потрагата по среќа, тие често избрзуваат и прават грешки, бидејќи сликата за идеален маж, станува опсесија за нив.

Тие се плашат дека нема да најдат ништо подобро и наоѓаат некои карактеристики во нив за кои си велат дека се одлични и може да поминат.

Некои од фразите и верувањата кои девојките ги имаат за идеалниот маж, кои се погрешни и ги спречуваат да го најдат вистинскиот:

„Тој е убав/висок/има сини очи“

Атрактивниот изглед кај мажот е бонус, но не и примарна причина заради која жената би сакала да биде со некој таков засекогаш, ако другите квалитети не ги задоволува.

„Тој е богат“

Добра причина, но не за долгорочен план. Ако тој е богат, не значи дека има добри манири, однесување, разбирање и почит.

Да, нема да имате финансиски проблеми, но што вреди тоа, ако сѐ друго не функционира?

„Судено ни е“ или „Ова е љубов на прв поглед“

Да носите вакви заклучоци затоа што тој ви обрнува внимание и ве поздравува, или затоа што неколку пати ја отворил врата за вас, е многу опасно.

Жените, посебно оние кои очајно се во потрага по животен партнер, често знаат да направат ваква забуна мислејќи дека тоа е љубов на прв поглед или судбина.

Но, мажот можеби е само културен и не планира никакви врски.

„Го чекам принцот на бел коњ“

Многу жени чекаат да се појави маж со сите квалитети, што во реалноста не постои. Секој има по некој недостаток, што можеби ќе се смени со тек на време, а можеби вие ќе треба да се навикнете на тоа.

Ако го чекате идеалниот принц на бел коњ, никогаш нема да го дочекате.

„Веќе сум стара“

Овој став, кога жените мислат дека веќе се дојдени на одредена возраст каде мора да си најдат маж е многу погрешен и ги тера да направат погрешен чекор.

Само заради тоа што мислите дека сте на одредена возраст, не значи дека мора да најдете каков било партнер и да бидете несреќни, но омажени.

„Работите ќе се променат со тек на време“

Доколку веќе сте со некој кој и не е толку совршен, си наоѓате изговори дека тој ќе се промени, само затоа што мислите дека е доцна за барање нов животен партнер.

Тоа не е вистина и доколку партнерот не ви одговара никогаш не е доцна да го оставите и да спречите токсична врска во иднина.

Популарно