МОЖЕ ДА Е МНОГУ СЕРИОЗНО: Зошто ви крварат непцата?

 Повеќето луѓе се фокусираат на здравјето на забите и отстранувањето на кариес, но не водат грижа за здравјето на непцата.

naslovna

Крварењето на непцата не е безопасно и во повеќето случаи е предизвикано од одредени причини. Кои можат да се тие?

Воспаление

Ако не четка забите добро има голема веројатност некаде да се задржи храна. Престојот на бактериите во устата за повеќе од 24 часа предизвикува воспаленија, кои не само тераат непцата да крварат, но и болат. Инфицираните непца се сериозен предуслов за губење на забите.

Хормоналната нерамнотежа

Хормоналните колебања од секаков карактер можат да влијаат негативно врз здравјето на непцата. Ова може да предизвика крварење, црвенило, иритација, болка и оток во непцата. Менопаузата, болести на тироидната жлезда, бременоста, менструацијата, пубертетот се моменти поврзани со различни видови на хормонален дисбаланс.

Стрес, несоница, лоша исхрана

Стресот влијае комплетно врз здравјето на организмот. Тој не ги одминуваи непцата. Лошата исхрана исто така е во состојба да ги уништи непцата и да ги натера да крварат при четкање и при јадње на цврсти плодови, пример јаболко. Недостатокот на сон и заморот влијае врз здравјето на коските и формирање на коскената материја. Тоа влијае непосредно врз здравјето на непцата.

Лекови

Некои лекови можат да предизвикаат крварење на непцата. Најчесто тоа е испровоцирано од потиснување секрецијата на плунка, каков несакан ефект имаат некои лекови. Тоа е предуслов за размножување на штетни бактерии кои предизвикуваат инфекции на непцата.

Заболувања

Некои болести се поврзуваат со крварење на непцата. Таков симптом се забележува кај дијабетес, леукемија, СИДА, намален имунитет, автоимуни заболувања, анемија

Руски рецепт против пушење

Хемискиот состав на цигарите е навистина сложен, бидејќи во него има над 1400 различни супстанци.

Меѓу нив најотровни се никотинот и катранот.

Просечниот животен век на страствените пушачи е пократок за десетина години од непушачит. Секоја испушена цигара го скратува животот за околу 14 минути, а на лицата кои се во близина на лица кои пушат цигари им се скратува за 5 минути. Пушачите страдаат и од болести на срцето и крвните садови, како и мозочни удари.

Ако сте пушач, веројатно сте се обиделе неколку пати да престанете да пушите. Овој пат тоа нека ви биде успешен обид. Ви претставуваме фантастичен рецепт, а потребно ви е:

-грејпфрут

-портокал

-2 децилитри чај од камилица

-30 грама масло од јојоба

-30 грама кокосово масло

-5 грама оригано

[ulje-kokosa]

Подготовка:

Исцедете го грепот и портокалот. Во сад измешајте ги сите состојки додека не добиете хомогена смеса. Пота ставете ја смесата во сад кој ќе можете да го носите со себе. Нанесете ја мешавината под нос, само ставете неколку капки на вата и вдишувајте секогаш кога ќе добиете потреба за цигара.

Позитивното влијание на ракијата по вашето здравје

Се што се конзумира претерано е штетно, но ако се конзумира во мали количини, може да биде корисно. Еве зошто мала количина на ракира е добра за вас.

Го намалува стресот – Доколку ја пиете во умерени количина делува на нервниот систем, го опушта и релаксира и мозокот и телото.

Не дебелее – Помалку калорична е од сите газирани сокови, па понекогаш и од некои негазирани. Со испиена една чашка ракија дневно се намалува холестеролот и не дозволува дебелеење.

Го смалува ризикот од мозочни и срцеви заболувања – Одлично делува на спречување на таложење на масни наслаги и холестерол при кардиоваскуларниот систем.

Помага за спречување на настинки – Може да послужи како одличен сируп против кашлање. Ги убива сите бактерии во грлото. Најдобар ефект ќе добиете доколку ја помешате со лимон и топла вода.

Запоменете, ракијата е добра за здравјето само во мали количини!

Го победил ракот без лекови - неговата мајка ја открива тајната

Осумгодишно дете потполно ги шокирало докторите така што почналo да го победува терминалниот рак - без никакво лекување.

Семејството на Џулијан вели дека на крај добиле нова надеж откако "прифатиле дека е на пат без враќање" по безуспешниот третман.

Ова храбро момче пати од акутна лимфобластна леукемија од 2011. година. Станува збор за вид на рак во белите крвни зрнца кој го уништува телото.

Џулијан успеал да ја победи смртоносната болест три пати по неколку серии на третмани хемотерапија и трансплантација на коскена срж.

Но 2017. година ракот се вратил четврти пат и тој буквално ги срушил него и неговото семејство откако лекарите им рекле дека нема да ја дочека следната година.

Притоа, не можел да подлегне на уште една серија третмани бидејќи докторите утврдиле дека за него веќе не постои ниту едно медицинско решение кое би можело да му помогне.

Меѓутоа, крвните резултати почнале да се поправаат, па докторите одлучиле да извршат пресадување на коскена срж како би виделе дали тоа ќе му помогне.

Тестовите покажале дека состојбата се подобрува, а лекарите на родителите им рекле дека ракот во коскената срж е преполовен.

Според нив, ова е случај кој се случува еднаш во седум милијарди.

Тие сега тврдат дека болеста на Џулијан се трансформира во облик на рак кој може да се лечи.

Неговата мајка убедена е дека алкалната вода и свежите исцедени сокови му помогнале на Џулијан, а лекарите се препишуваат на чудо бидејќи станува збор за нешто што прв пат гледаат.

Популарно