Најчесто поставувани здравствени прашања на Гугл: Дали може да се затрудни за време на месечен циклус?

Се почесто луѓето одговорите за здравјето ги бараат на Гугл. Токму затоа, новинари на CNN истражиле кои десет прашања поврзани со здравјето најмногу ги интересирале Американците во 2016 година.

Освен вечните прашања (дали може да се затрудни за време на месечниот циклус), во годината во заминување се нашле и прашањата за вирусот Зика, трауматските повреди на мозокот и „cupping“ терапијата.

Што е Зика вирус?

Вирусот Зика е најголемата здравствена тема во 2016 година. Меѓу десетте најпребарувани здравствени прашања на Гугл, две се однесуваат на овој вирус. Шестото најгуглано прашање е „Кои се симптомите за Зика“, додека прашањето „Колку трае Зика вирусот“ се нашло на деветтото место. Инаку, Зика е вирус што се пренесува преку угриз од комарец, преку сексуален однос, трансфузија на крвта и при породување од мајката на детето.

За Зика не постои лек, нити вакцина. Симптомите траат неколку дена, а вклучуваат треска, осип, болка во зглобовите, црвенило во очите, болка во мускулите и главоболка. Кога се пренесува во бременоста, може да предизвика бројни нарушувања, како што е микроцефалија, при што главата на бебето е помала од вообичаено, а во некои случаи го оневозможува целосниот развој на мозокот.

4500 случаи во САД

Вирусот првпат е идентификуван во 1947 година, а во 2015 се забележани 7000 случаи со зараза од вирусот во Бразил, од каде што, во 2016 година, се проширил низ целиот свет.

Во февруари годинава, Светската здравствена организација издала меѓународно предупредување особено до трудниците, советувајќи ги да не патуваат на подрачјата со евидентирана зараза од вирусот. До 21 декември, во САД се забележани 4.756 случаи, од кои 215 се предизвикани со угриз од комарец во САД, а 4.541 случај од угриз на комарец за време на патување. Една зараза се случила во лабораторија. Поголемиот дел од локалните случаи во САД се забележани во јужна Флорида и во Тексас.

„Cupping“ терапија

Меѓу најпребаруваните прашања на Гугл се најде и прашањето „што е ‘cupping’ терапија“. Годината во заминување беше олимписка година, а интересот за оваа терапија го покренаа темните дамки на телата на пливачот Мајкл Фелпс и на гимнастичарот Алекс Надур.

„Cupping“ е древна тераписка практика при што загреани стаклени чаши се ставаат врз болните мускули. Чашите (од отворената страна) предизвикуваат делумен вакуум, за што се верува дека ги стимулира мускулите и го поттикнува крвотокот, па на тој начин ја повлекуваат болката во мускулите. При терапијата, остануваат темни дамки, што наликуваат на љубовен угриз.

Што е TBI?

Четвртото најпоставувано здравствено прашање на Гугл во Америка било „што е TBI“. Тоа е кратенка за Traumatic brain injury (трауматска повреда на мозокот), најчесто предизвикана при спортска повреда, повреди во сообраќајни незгоди, физичко насилство и други ситуации кога ударот во глава остава трајни последици на мозокот.

Симптомите можат да се појават и недела дена после повредата, а вклучуваат главоболки, губење на координацијата, мумлање при говор, пелтечење, губиток на свест и проблеми со будењето.

Како прашање од интерес, TBI се појавил после убиството на Кит Ламонт Скот од страна на полицијата во Шарлот. Сопругата на Скот во видеото што се проширило низ медиумите, ја преупредува полицијата дела Скот има трауматска повреда на мозокот.

Овие се десетте најпоставувани здравствени прашања на Гугл во САД, во 2016 година:

1. Што е „cupping“ терапија?

2. Дали може да се затрудни за време на месечен циклус? (одговорот е ДА)

3. Дали бронхитисот е заразен?

4. Што е TBI?

5. Што го предизвикува воспалението на слузницата?

6. Кои се симптомите на вирусот Зика?

7. Како најбрзо да се ослободиш од херпесот?

8. Колку долго е заразен конјуктивитисот?

9. Колку долго трае вирусот Зика?

10. Дали може да се затрудни на контрацептивни таблети?

Од инфаркт, до мигрена: Кој дел од денот е најопасен

Од инфаркт, до мигрена: кој дел од денот е најкритичен…инфарктот удира наутро, а настинката се јавува попладне.

Научниците утврдиле дека ризикот од инфаркт или доаѓање до израз на некои симптоми на одредена болест, значително варираат во однос на тоа во кој дел од денот се манифестираат.

Листа на најкритични периоди во денот:

06:00 – срцев удар

Организмот во овој период почнува да се активира и да се спрема за дневните обврски. Потребна му е поголема количина на кислород – отколку за време на ноќта, па се ослободуваат соединенија кои доведуваат до пораст на крвниот притисок – што може да биде кобно за оние со кардиоваскуларни проблеми. Покрај ова, некогаш и пораст на нивото на „хормонот за стрес“ што го лачи надбубрежната жлезда може да биде фактор за срцев или мозочен удар.

07:00 – гихт

Гихт е состојба изразена со високо ниво на уринарна киселина во крвта, поради која во сврзното ткиво на зглобовите, зглобните простори или ’рскавиците се формираат кристали кои предизвикуваат болка. Нивото на оваа киселина во седум наутро е највисоко, трипати повисоко од нејзината концентрација во текот на денот.

08:00 – алергии

Симптомите на алергии – пецкање во очите и носот  се најинтензивни во осум часот наутро. Мјуриел Симонс тврди дека тоа е заради утринските куќни обврски – местење на креветот, тресење на постелината кои го зголемуваат присуството на алергени во воздухот.

09:00 – мигрена

Доколку страдате од мигрена, ризикот за нејзино влошување е помеѓу осум и десет часот наутро. Според научниците – мигрените се јавуваат во раните утрински часови поради порастот на крвниот притисок и ширење на крвните садови во главата.

10:00 – артритис

Болките што ги предизвикува артритисот најмногу се изразени во утринските часови, најверојатно поради долготрајното мирување во текот на ноќта. За ваквите случаи се препорачува земање на антифламаторни лекови пред спиење за олеснување на утринските болки.

13:00 – е најпогоден период од денот за физичка активност. Тогаш е најмал ризикот од повреди. За ова е „виновна“ телесната температура која својот максимум го достигнува помеѓу еден и четири часот попладне. Телото е дури за два степени потопло.

Ако страдате од астма, најдобро време да се земе лек е за два попладне. Една доза инхалации во попладневните часови, ќе ве заштити од напад на астма во текот на ноќта, велат научниците од Универзитетот во Сао Паоло.

15:00 – напади на паника

„Резултатите покажуваат дека лицата со анксиозни нарушувања имаат тенденција кон напади на паника и вознемиреност во текот на денот.” велат истражувачите. Тоа се случува поради активноста на нервниот систем кој веројатно придонесува за “акумулација” на секојдневниот стрес во утринските часови.

16:00 – настинка

Симптомите на кашлица и настинка својот врв го достигнуваат околу четири попладне. Една теорија  објаснува дека хормоните кои се вклучени во производството на антитела (кои се борат против инфекции) се помалку активни во попладневните часови.

17:00 – остеоартритис

Симптомите почнат да се појавуваат доцна попладне и рано навечер. Најдобро е да се земат анти-инфламаторни лекови во раните попладневни часови, за да делуваат подоцна и да се олесни болката.

21:00 – чир

Симптомите на чир се најизразени околу девет часот, за време на варењето на храната, па лекарите препорачуваат да се земаат лекови пред спиење.

22:00 – егзема

Седум од десет луѓе со воспалителни заболувања на кожата, вклучувајќи псоријаза и егзема, најинтензивно ги чувствуваат симптомите во десет навечер. Ова најверојатно се случува како резултат на промените на кожата температура. Кога спиеме завиткани во ќебиња, температурата на телото расте и се засилува чувството на чешање, а кожата губи вода во текот на ноќта.

ЗАБОРАВЕТЕ НА ВОДАТА СО ЛИМОН - Грејпфрутот е новиот хит за слабеење

Мешавината од вода и грејпфрут имам сјаен вкус, ќе ве одушеви со своето освежувачко дејство, а и драстично ќе го забрза вашиот метаболизам.

Половина цеден грејпфрут во една чаша млака вода, плус гранче рузмарин – тоа е вистинскто нешто што прави чуда за вашата линија.

Доволно е само половина грејпфрут да го исцедите и да го помешате со вода. Пијте го веднаш, не мора да чекате.

Оваа мешавина сигурно ќе го забрза вашиот метаболизам, а има многу подобар вкус од водата со лимон на која навикнавте како препорака за слабеење.

ЧУДО ЗА ИМУНИТЕТОТ - Лекарите ја препорачуваат во неограничени количини

Доцната есен е сезоната кога успева чичоката, вид на див компир или позната уште како Ерусалимска артичока.

Лекарите ја препорачуваат, сирова или варена, во секојдневната исхрана и тоа во неограничени количини, бидејќи истата е многу здрава.

Посебно се советува да биде конзумирана од дијабетичарите, бидејќи чичоката содржи олиго-фруктозен инсулин- растворлив полисахарид ослободен од скроб, кој има супстанци кои се корисни за организмот, го одржува имуниот систем во функционална состојба и спречува настанување на инфекции.

Чичоката е богата со витамин А, Ц и Е, кои заедно со флавоноидите како и каротенот ги блокираат слободните радикали и така штитат од воспаленија и настинки.

Заради високото количество на калциум, чичоката е мелем за цврсти коски, а интересно е што чичоката е еден од најбогатите извори на железо.

Таа е значаен извор на фолна киселина која помага во правењето на црвените крвни зрнца во организмот и крвта

Чичоката го чува срцето, го одржува коренот и косата, а бидејќи содржи мало количество калории, се препорачува и на сите кои сакаат да ослабат.

Популарно