Најдобрата комбинација во борба против главоболката

Објавено на 28 декември 2016, 16:19

СПОДЕЛИ:

Дали често ве боли главата и сте расеани?
Излупете една банана, исечете ја на тенки парчиња, ставете ја на парче интегрален леб и полека изедете ја, пиејќи истовремено шолја чај од камилица.

Зошто овој природен лек делува?

Бананата е богата со калиум кој ја стимулира циркулацијата на крвта и елиминацијата на течности и токсини. Освен тоа, доколку не е презрела, содржи прилична количина скроб, енергетски интегратор кој го закрепнува организмот и му дава сила.

Влакната во лебот допринесуваат за активирање на дигестивниот систем чија работа често е пореметена поради лошата циркулација на крвта која истовремено е и главен виновник за појавата на главоболка.

Камилицата, пак од друга страна има смирувачки ефект.

Затоа, ако имате главоболка, веднаш земете банана, интегрален леб и чај од камилица!

СПОДЕЛИ: