Нови детали од монструозното убиство во Словенија: Мајката на убиецот со изјавата ја шокирала цела држава

Словенечките медиуми откриваат детали за убиството на 26-годишниот Андреј, кое ја потресло Словенија, но и регионот.

На двајцата монструми, 20-годишниот Алеш Оловец и 29-годишниот Мартин Ковач им се заканува казна од 15 години затвор, но Словенците на Фејсбук отвориле страна "Сите ние кои сакаме убијците од Кршко да добијат доживотен затвор". Засега имаат 7.300 лајкови. На страницата објавиле фотографија од убијците со прашање - треба ли Мартин и Алеш да добијат доживотна казна, па побарале сите да ја лајкнат и споделат фотографијата. Засега имаат 9.000 лајкови и 5.400 споделувања.

Авторот на текстот во словенечките медиуми се прашува каков ѕвер може да се крие во човек кога може толку сурово да се однесува кон пријател.

Му се јавиле на братот на убиениот

Братот на убиениот за 24Ur.com рекол дека во понеделникот наутро му се јавиле убијците. Но, не се јавил. Сега се прашува дали сакале да му кажат за брат му или сакале да го нападнат и него. Тешко му е. Вели дека не се јавил бидејќи не му паднало на памет дека нешто итно се случувало, а утрото морал да стане за на работа. За својот брат вели дека бил мирно момче, секогаш подготвено да помогне.

Шокантни изјави на мајката на убиецот

Мајката на Алеш Оловец пред телевизиските камери рекла дека очигледно некој му го "кренал притисокот" и дека затоа така постапил. "Не би го направил тоа без причина", додала таа. На коментарот дека Алеш наводно го претепал Андреј бидејќи зборувал погрдно за неа, рекла дека ни таа не би дозволила некој да зборува така за нејзината мајка и би била подготвена да се бори. "Не би дозволила некој да ја пцуе мојата мајка", додала.

Алеш за убивање веќе пишувал на Фејсбук

Во меѓувреме се открило дека 20-годишниот Алеш, еден од осомничените, во 2013-тата година на социјалните мрежи пишувал дека не му е проблем да убие човек.

"Што овде значи да убиеш човек, јас од зад затворената врата ќе излезам, тој од гроб нема", пишувал тогаш 16-годишниот Оловец.

ВНИМАВАЈТЕ - Епидемијата на малите сипаници стигна близу до Македонија

Повеќе од 1.500 случаи на мали сипаници се регистрирани во 14 европски држави во првите два месеца од 2017 година, соопшти Светската здравствена организација. Меѓу нив се и Хрватска, Италија и Бугарија, со што оваа заразна болест стигнува поблизу до Македонија.

Иако сѐ уште нема директна опасност од ширење на малите сипаници, и кај нас, како и во овие европски земји, стапката на вакцинација е под 90 отсто. Односно, опфатот е околу 85 отсто, под прагот за успешна колективна имунизација.

Епидемиолозите велат дека болестите како мали сипаници, рубеола, заушки, голема кашлица, детска парализа, беа ставени под контрола, беа елиминирани или беа пред елиминација, до појавата на антивакциналните движења, поради што граѓаните изразуваат сомнеж во вакцините, и опфатот на вакцинација опадна. Особено проблематична е токму ММР-вакцината (мали сипаници, рубеола и заразни заушки), која дел од родителите ја поврзуваат со аутизам, па не ги вакцинираат децата. Епидемиолозите се согласни дека вакцината е единствена превенција против малите сипаници, кои за заболените деца можат да имаат сериозни последици или дури да предизвикаат смртен исход.

Европскиот центар за превенција и контрола на болести наведе дека причина за толку голем број заразени е „акумулација на невакцинирани лица“. Во десет држави, Австрија, Белгија, Хрватска, Франција, Германија, Италија, Полска, Романија, Шпанија и Шведска, бројот на регистрирани случаи во јануари и февруари 2017 година е двапати поголем отколку во истиот период во 2016 година. Од 1 март 2016 година до 28 февруари 2017 година во Европа се регистрирани 5.881 случај на мали сипаници, од кои 46 отсто во Романија, 24 отсто во Италија и 9 отсто во Британија. Во 2015 и 2016 година, околу третина заболени се лица постари од 20 години. 

Според податоци на СЗО, во 2015 година од мали сипаници починале 134.000 луѓе.

(ФОТО) Вака изгледа човекот кој утринава го уби целото свое семејство

77-годишниот Божидар Д. утринава во селото Бариќ направи крвав масакр која си го уби цело семејство. Пензионерот ги уби сопругата, синот, шурата, а ја рани и снаата.

Иако прво според неофицијални податоци, медиумите во Србија пишуваа дека страшниот злочин се случил поради кавга околу ТВ антена, сепак вистината е сосема поинаква. Српскиот Курир дознава дека кавгата која била мотив за трикратното убиство и самоубиство почнала поради тоа што тој сакал куќата да му ја остави на внукот, но се противеле неговиот син и снаа.

Србинка силувана од 300 НАТО војници, 20.000 православни жени злоупотребувани

Воениот полковник Славко Никиќ, поранешен српски известувач и активен учесник во војната на Космет, ги потврди приказните за киднапираните, силуваните и многу често продадените жени во бело робје.

Киднапирањето на жените кои се продадени преку трговија со луѓе или се користат во секс- индустријата, се само една од низата трагедии која му се случи на српскиот народ во Космет.

Според податоците од хуманитарните организации, се проценува дека за време на војната во Косово, силувани биле околу 20.000 жени.

Прв јавен доказ за киднапирање на жени за користење во секс- индустријата, е пронајден во март 2001 година, со случајот на Ела Милутиновиќ, 20- годишна ученичка од белградската медицинска школа, која била киднапирана во 2000 година. Таа била претворена се секс робинка, која бтаа година била силувана од 300 НАТО војници. Во 2001 година таа успеала да избега и се обратила кај органите на правдата. Случајот завршил со казнување на четворица помали престапници.

Случаеви како Ела има многу, но имињата на тие жени, поради нивна безбедност не се објавени. Во Приштина и ден денес постои објект кој Кфор го штити, а во кој се случувале силувања, односно принудна проституција на православните девојки, но многу почесто и продавање на жените во бело робје.

Популарно