Од снегот изгубил контрола и се забил во куќа

Снегот го направи своето, вчера во 15 часот и 30 минути на улицата Галишка во Кавадарци се случила сообраќајна незгода во која 54-годишниот Ј.Б. од Кавадарци управувајќи трактор „ИМТ“ со велешки регистарски ознаки поради неприлагодена брзина спрема условите и состојбата на патот, изгубил контрола над тракторот и удрил во куќата на Л.Г.

Од полциијата информираат дека по незгодата Ј.Б. е пренесен воболница воКавадарци, од каде поради сериозноста на повредите е префрлен во Ургентниот во Скопје.

Увид на лице место извршила екипа од Полицијата.

Брат силувал сестра во Скопје!

Дваесет и шест годишната П.Н. од село во скопско, вчера во 13:30 часот во полициска станица пријавила дека била силувана од страна на нејзиниот брат, соопшти МВР.

– П.Н. околу пладне на 16.10.2017 година, додека била сама во куќата, одзади и пришол нејзиниот брат Р.Н. (27), со рака и ја затворил устата, ја соблекол и ја силувал. После тоа и се заканил дека ќе ја убие ако каже на некого. Во вечерните часови настанало расправија помеѓу пријавителката, нејзиниот брат и нивната мајка. По расправијата брат и физички ја нападнал, а потоа земал нож и и нанел расекотина на прстите од раката, наведуваат од МВР.

Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

ФОТО: Другарките ѝ поминале на црвено, а таа чекала зелено и ја удрил автомобил

С.М(27) од Ужице, која синоќа ни крива, ни должна е повредена во тешка сообраќајна несреќа во центарот на градот, итно е превзена во Клиничкиот центар во Крагуевац.

Според информациите од ужичката болница, каде што најпрво била згрижена по несреќата, С.М се здобила со тешки повреди опасни по живот и во критична состојба е префрлена во Крагуевац.

С.М е во длабока кома, а од несреќата се здобила со хематом на мозокот и неколку скршеници. Девојката е повредена на пешачки остров, каде чекала да премине улица. Во тој момент дошло до директен судир на „поло“ кое се движело низ улицата и БМВ кое идело во спротивен правец.

Од силината на ударот БМВ-то скокнало на пешакиот остров и ја удрило С.М., а потоа се забило во ограда.

Според непотврдени информации, повредената Ужичанка се наоѓала во друштво на две другарки кои неколку секунди пред тоа ја поминале улицата додека на семафорот имало црвено светло. Таа останала да чека да се запали зеленото светло на пешачкиот остров на кој неколку секунди подоцна ја покосил автомобилот.

Патниците од возилата кои се судриле не се тешко повредени.

ФОТО: Полицаец сврте непрописно и прегази велосипедист во Скопје

На семафорот пред ЕУ инфо центар, полициско возило, на пешачки премин, удри во велосипедист. Полициското возило свртело десно заобиколувајќи го триаголникот и го удрил велосипедот додека поминувал пешачки на зелено. Најважно од се - велосипедистот е во ред.

Полицаецот кој го возел службеното „јети“ непрописно свртил десно заобиколувајќи го триаголникот и го удрил велосипедистот додека поминувал пешачки на зелено, известуваат од организацијата „На Точак“, која на фејсбук објави и фотографија од инцидентот и апелираше до МВР да реагира за случајот. 

Популарно