ОГЛАС за вработвање во КАМ: Плата 60.000 - 75.000 денари!

KAM e единствен синџир но маркети во Македонија кој ги применува европските принципи на хард-дисконт: висок квалитет и постојано ниски цени. Располагаме со широко распространето мрежа од 57 маркети, со најголема посетеност од 1.500.000 купувачи месечно. Заради натамошен развој, нашата компанија има потреба од кандидати )а следниве позиции:

KamMarketOhrid-620x360

Директор на набавки

Вие треба да ја преземете одговорноста за редовна и сигурна набавка, квалитети најповолна цена.

Ваши задачи:

- раковадење, обучување и мотивирање на тимот од соработници од 15 лица

- креирање на асортиманот согласно утврдените принципи на компанијата;

- самостојно договарање, подготвување и предлагање на договори со добавувачи;

- водење на секторот Набавка и директно известување кон управата (генералниот директор):

- избирање оценка на добавувачите;

- следење на понудата и конкуренцијата;

- натамошен развој на трговски марки

- предлози зо реклами и акции;

- изготвување предлози за елиминирање и воведување производи согласно концептот на хард-дисконт;

- раководење со дневни, неделни и месечни контроли на квалитетот;

- управување со оперативни процеси;

Ваш профил:

- имате завршено економски факултет;

- располагате со обемно познавање на браншата и артиклите;

- имате искуство од минимум 10 години на раководна позиција во компании кои се занимаваат со дистрибуција; искуството со дистрибуцијата на брендови од странски компании ќе се смета за предност;

• имате одлично познавање на MS Office, напредно познавање на MS Office Excel;

• одлично познавање на германски или англиски јазик;

• решителност, уверливост и способност за работа под притисок;

• имате возачка дозвола ад Б-категорија,

Основната нето плата предвидена за оваа позиција е 75.000 денари месечно (нето), односно 113.048,00 денари бруто. Дополнително се исплаќа бонус на крајот на годината.

Работно време: од 08:00 до 16:00 часот од понеделник до петок.

Маркетинг менаџер

Ваши задачи:

- изработка и спроведување на маркетинг планови и маркетинг стратегија на компанијата;

- подготовка на буџетот за маркетинг во соработка со останатите членови на менаџерскиот тим;

- подготовка и реализирање на медиа планови;

- подготовка на неделни и дневни информации за рекламни (принт огласи) за печатени медиуми; организирање на изработка на летоци, огласи;

- следење на странски и домашни реклами од областа;

- контакти со медиуми / маркетинг агенции;

- Event management - изготвување предлози за организирање на промоции и презентации - позиционирање на акциски производи;

- осмислување и следење на резултатите од акциите;

- раководење и обучување на останатите членови на секторот Маркетинг.

Ваш профил:

- високо образование од областа на економија или маркетинг менаџмент;

- работно искуство во областа на маркетинг минимум 5 години;

- искуството стекнато ва маркетинг агенција ќе се смета за предност;

- имате одлично познавање но MS Office, особено напредно познавање на MS Office Excel, Illustrator, CorelDraw, Photoshop;

- имате одлично познавање на англиски и германски јазик

- самостоен сте и ориентиран кон резултати;

- имате одлични комуникациски, организациски, презентерски способности и чувство за естетика и уредност.

Основната нета плата предвидено за оваа позиција е 60.000 денари месечно (нето), одноно 90.216,00 бруто.

Работно време: од 08:00 до 16:00 часот од понеделник да петок.

Доколку сте во потрага по нови професионални предизвици, мотивирани сте и подготвени за нови успеси, испратете Ваша биографија (CV) на долунаведената е-пошта или адреса. Рокот за пријавување е најдоцна до 10.03.2014. Само избраните кандидати ќе бидат контактирани.

КАМ ДОО Скопје ул. „Индустриека" бб Скопје (Товарна) [email protected]

ФОТО: Џенифер Лопез - Елегантно, а толку секси

Најверојатно најголемата латино музичка ѕвезда, Џенифер Лопез, која уште малку ќе наполни педесет години, изгледа совршено. Како и многу познати личности, така и Џеј Ло користи социјални мрежи каде објавува свои фотографии.

Овој пат преубавата Џенифер на само една фотографија која ја објави, успеа да собере преку милион и половна „лајкови“.

Фотографијата не е нешто премногу провокативна, но…

 

A post shared by Jennifer Lopez (@jlo) on

Знаци дека и ТАА сака секс во тројка

Една од најчестите сексуални фантазии на секој маж е секс во тројка. Ако сексот во тројка е и вашата најголема фантазија, послушајте ги секс советите на експертот Крис Максвел Роуз која открива како можете да препознаете дали и вашата девојка го сака истото што и вие.

Таа е отворена за нови еротски авантури

Пред и да размислите за опцијата за секс во тројка, би требало да направите мали чекори. На тој начин ќе ја видите нејзината реакција и евентуалниот интерес за такво нешто.

Било да е во прашање испробување на нови секси играчки или уживање во секс на отворено, пробајте нови секси авантури во кои што ќе уживате само вие двајцата пред да донесете трета личност во вашата постела, вели Роуз.

Подготвена е да ги открие своите фантазии

Првиот чекор кон можноста за секс во тројка е отворен разговор што ќе подразбира и експлицитни детали. Испробајте ги еден со друг вашите фантазии и откријте дали вашите афинитети се поклопуваат. Доколку таа не е подготвена да говори за нејзините „валкани“ детали, веројатно не е подготвена за тој чекор, открива Роуз.

Сака да гледа филмови за возрасни

Не сакаат сите жени порно филмови, но ако вашата партнерка понекогаш заедно со вас гледа вакви содржини постојат големи шанси дека е подготвена за секс во тројка, вели Роуз.

Со мали чекори кон секс во тројка

Наместо веднаш да донесете трета личност во вашиот кревет, Роуз сугерира да експериментирате со помали чекори (гледање порно филмови, споделување на фантазии или било што) што ќе ви помогне заедно да ја пронајдете вашата комфортна зона без да ја ризикувате целата врска.

Ужива во сексот

За добар секс во тројка потребни се тројца луѓе што го обожаваат сексот. Тоа не значи дека вашата партнерка треба да има повеќекратни оргазми за време на сексот и да биде вистински акробат во креветот, туку вистински да ужива во допирите, сензуалноста и возбудувањето што настанува за време на сексуалниот однос.

Поседува сексуална самодоверба

Голем број жени имаат проблеми со сексуалната самодоверба, па секое осудување или критика во однос на сексот ќе ве оддалечи од намерата да имате секс во тројка. Жените што имаат самодоверба во креветот го сакаат своето тело кога се голи, немаат проблем да покажат чувства и подготвени се да експериментираат што е супер подлога за воведување на трет партнер во сексуалниот живот.

Не се натпреварува со други жени

Доколку вашата партнерка се плаши од присуството на другата жена и почнува да се чусвтвува лошо затоа што смета дека таа е поубава и попривлечна, ќе дојде до непотребен натпревар и тензии за време на сексот, што ќе се одрази лошо на вашата омилена фантазија.

Сака да флертува и да ве посматра како флертувате

Доколку таа не може да пооднесе да ве гледа како флертувате со други жени, тогаш заборавете на секс во тројка. Но ако и двајцата се возбудувате додека се гледате како флертувате со други луѓе, тоа се добри сигнали дека и за време на сексот во тројка нештата ќе одат според планот.

Сексот во тројка е и нејзина фантазија

Најдобриот знак за нејзината подготвеност за секс во тројката е фактот дека тоа е и нејзина фантазија. Убедувањето и приморувањето во главно не успеваат, затоа треба да ја прашате што мисли за оваа идеја.

Сонови кои не смеете да ги игнорирате

Постојат шест вообичаени и значајни сценарија кои често се појавуваат во соновите и кои барем еднаш сме ги доживеале. Овие сонови не треба да се игнорираат – секое од тие сценарија открива свое значење.

1. Летање

Соништата во кои летаме се многу чести и можат да значат моќ или проблеми со самодовербата. Клучниот момент во тие сонови е самото полетување. Тогаш всушност ги победувате своите граници. Летањето претставува слобода која е недостапна за човечките способности, па кога летаме ја препознаваме својата сопствена моќ (или недостаток од неа).
При „летот“ се открива и вашата состојба на умот. Глаткото полетување најчесто значи некој позитивен настан, додека паѓањето за време на летот обично означува морални дилеми. Во мистицизмот, летањето претставува можност за астрално патување.

2. Храна

Храната во соништата најчесто значи храна за душата, ама може да изразува и неисполнети желби. Кога не сме задоволни од животот, често се обидуваме да се задоволиме преку сонот, а храната кај многумина е првиот избор. Секоја намирница што се појавува во сонот може да има свое значење, зависно од бојата и обликот. На пример, оревот претставува ментални способности, додека мангото симболизира желба за телесен контакт.

3. Бегање

Ако некој ве брка во сонот, тоа е индикатор на тешкотии и страв, како последица на вашата ранливост и чувствителност во однос на одредено нешто. Голема е веројатноста дека некој физички ви се заканува, во спротивно не би бегале. Начинот на кој се сносите со ситуацијата во сонот, всушност, говори за тоа како се справувате со стресот и проблемите во секојдневниот живот.
Бегството може да симболизира избегнување на конфликт, но може и да ви помогне. Соочувањето со својот прогонител во сонот може да ви даде сила да се соочите со тешките ситуации во животот. Патем, ако во сонот вие сте својот прогонител, тоа значи дека сами себе се терате да ги совладате стравовите.

4. Симболи

Мистичните предмети во сонот, како крст, еднорог или боженство, се однесуваат на потребата за верување во нешто духовно, во виша сила. Предметот се наоѓа во вашиот сон како знак кој треба да ве потсети да побарате подлабоко значење. Тоа е последица на чувството дека одредена тајна, или тоа што некој ја преќутува, има моќ над вас. Во духовните традиции, светите објекти во сонот претставуваат духовна порака која би требало да ви ја покаже судбината.

5. Голотија

Голотијата во сонот е многу честа и може да има неколку значење, зависно од вашата моментална ситуација. Облеката генерално симболизира криење – луѓето се единствени живи суштества што го кријат своето тело. Ако сите останати се облечени, вашата голотија претставува ранливост и потреба од тоа да бидете прифатени.
Да сте голи во сонот може да значи и дека криете нешто за себе и дека се плашите некој да не го дознае тоа за вас. Од друга страна, може да значи и дека ништо не криете од другите – целосна искреност, која пак би можела да ве доведе во позиција на ранливост. Може да означува и егзибиционистичка желба да се биде во центарот на вниманието. Вие најдобро можете да процените.

6. Животни

Животните во сонот имаат посебно значење, кое зависи од видот на животното. Генерално, животните претставуваат дел од вашата личност или вашите стравови и надежи. Ако е животното диво, тогаш се работи за нескротен, потсвесен дел од вашата личност. Ако се работи за домашно животно, веројатно се однесува на вашата свест и разум.

Во многу култури се верува дека животно во сонот ја претставува вашата душа, како некој вид на тотем, и обично тоа животно најдобро ви одговара на карактерот. Во таквите учења, се смета дека во сонот, човекот може да научи да го следи своето животно и да ја открие вистината за себе. Ако тоа животно зборува, се смета дека претставува скриено знаење до кое не можете да дојдете на вообичаените начини.

Преку анализата на соништата можеме да научиме многу повеќе за нас самите. Сонот не е толку заштитен како што е нашата свест, па многу од емоциите и мислите што се плашиме да ги изразиме во будна состојба – токму тогаш доаѓаат до израз.

Популарно