Отец Бобан Митевски: Од следната година свештеници нема да одат на огновите

Отец Бобан Митевски, свештеник на Скопската Епархија во интервју за Телевизија Сител, одговори на нападите кои синоќа и денеска „загрижени верници“ ги испраќаат кон МПЦ, поради повикот на МПЦ да се прекине со наводната традиција на палење бадникарски огнови, и чествувањето на Божик да добие црковни елементи.

Иако голем број верници не го послушаа апелот на МПЦ и вечерва горена огнови, сепак обиколката низ скопските маала покажува дека огромен е процентот на верници кои не дојода на бадниковите огнови.

Отец Бобан, вели дека за следната година се предвидува многу пошироки активности за исклучување на Црквата од овие настани.

Тој во интервјуто зборува и за утрешниот величествен настан со организацијата на бадникарските поворки во многу градови и во Скопје, на кои најмладите ќе ја пеат „Вечниот Бог“ како најава за Христовото Раѓање.

Религија.мк

ФОТО: Линдзи Лохан повторно пијана, алкохолот и го уништува животот

Актерката Линдзи Лохан е снимена очигледно во пијана состојба на плажа во Грција, пишува Мирор. Сепак според нејзини фанови, таа изгледа доста подобро од порано.

Неодамна таа се раздели од своето момчео – синот на рускиот бизнисмен Игор Тарабасов. Линдзи помина со Тарабасов помладиот околу една година, по што се разделија, а послефден пат беа видени во еден многу весел скандал.

На интернет мрежата се најде видео на кое таа признава дека заедно со Русинот повеќе пати биле пијани отколку трезни. Нејзиното нессоодветно однесување често пати се објаснува со зависноста од алкохолот.
И покрај тврдењата дека таа се зеде во свои раце, од сликите на грчката плажа дефинитивно се гледа дека 31-годишната Лохан е далеку од својата најдобра форма.

ВИДЕО: „Despacito“ сега и во верзија за кучиња

Марија Драгичевиќ решила да му ја испее песната „Despacito“ на својот пес, но според нејзини зборови. Имено, песната „Moj Pasito“ стана вистински вирален хит, откако таа решила да ја објави на YouTube. 

Во зборовите од песната ќе се пронајде секој кој има куче за милениче.

ФОТО: Маж ограбил банка, па земените пари ги разсфрлал гол по улица

Полицијата во Флорида уапси маж кој, откако ограбил банка, се соблекол гол и трчајќи по улицата ги фрлал украдените пари, бидејќи, како што самиот потоа изјавил, утрото кога се разбудил посакал да стане комичар.

Наместо тоа, 25-годишниот Александар Спербер заработи обвинение за вооружен грабеж, соопшти ФБИ.

„Шегаџијата“, заканувајќи му се со пиштол на благајникот, успеал во својата торба да стави околу 4.700 долари.
 

Популарно