По апсењето на Харадинај тензија помеѓу Белград и Приштина

Идната недела Србија од Франција ќе побара екстрадиција на Рамуш Харадинај додека неговиот адвокат очекува тој да биде ослободен наскоро. Истовремено Приштина се спрема да го прекине дијалогот со Белград.

Министерот за надворешни работи на Косово Енвер Хоџај синоќа изјави дека неговата земја веќе презела соодветни мерки против соседна Србија и тоа повторно ќе го стори во иднина, откако поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинај беше уапсен во Франција по потерница издадена од Белград.

„Треба да има ревизија на нашите односи со Србија и ревизија на дијалогот“, изјави Хоџај.

Денес во Приштина се одржува специјална седница на Парламентот на која треба да се усвои декларација за смена на министерката за европски прашања Едита Тахири и прекинување на сите разговори со Белград за нормализација на односите кои се водат во Брисел со посредство на ЕУ.

Адвокатот на Харадинај на својот Фејсбук профил напиша дека судот во Франција во наредните денови ќе го разгледа барањето за ослободување:

«Одбраната смета дека сите правни аргументи се на страната на Харадинај и дека оваа незавидна ситуациј,а која беше непотребна, брзо ќе се заврши», напиша адвокатот Кочи.

Денес Србија најави дека на правосудните органи во Франција ќе им прати барање за екстрадиција на Харадинај, информираше српската национална телевизија РТС.

Харадинај беше уапсен во средата на барање на Србија од 2006 година заради сомневање дека во текот на 1998 и 1999 година бил еден од командантите на УЧК и сторил воени злосторства. Харадинај беше суден во Судот за екс Југославија во Хаг и во 2012 година беше ослободен од сите обвинувања.

Судот во Франција одлучи во четвртокот да го задржи Харадинај во притвор се додека Србија не го испрати барањето за екстрадиција.

Харадинај беше уапсен и во 2015 година во Словенија но по неколку дена беше пуштен.

Локации во Косово и Србија ќе се испитуваат поради сомнеж за масовни гробници

 Две локации во Србија, на кои постојат индиции дека може да има гробници со тела на убиени Албанци од војната во Косово во 1998-1999 година, како и две локации во Косово, ќе се испитуваат со современа истражувачка апаратура за таа намена, донирана од НАТО, јави дописникот на МИА од Приштина.

Истражувањето ќе се изврши откако косовската владина Комисија за исчезнати лица ги добила од Алијансата специјалните детектори, кои откриваат дали во почвата има човечки останки, односно коски, пишува денеска „Коха Диторе“.

Претседателот на косовската Комисија, Пренк Ѓетај изјави за весникот дека во Србија ќе се истражуваат сомнителни локации во Јаловиште и Кижевак, додека во Косово се уште не е одлучено кои ќе бидат двете локации.

Според Ѓетај, за истрага на територијата на Србија веќе е добиена согласност од српската страна.

АУДИО: Ова е Грчката химна на Македонија

Грција има и химна на Македонија. Се е спремно за потпишување на договорот.

Повелете и превод на Македонски јазик.

Позната Македонија

Позната Македонија,

Татковина на Александар,

вие ги избркавте варварите,

и сега сте слободни.

Сте биле и ќе бидете грчки,

А Грците ќе бидат горди на вас,

а ние, грчките деца,

ќе ви ја дадеме круната.

Македонците не можат

да живеат под ропство,

можеби сè имаат изгубено,

но слободата ја задржаа!

ВИДЕО: Полицијата со солзавец ги растури демонстрантите против договорот за името

Полицијата вечерва употреби солзавец против демонстрантите кои се собраа денеска пред Парламентот во Атина на протест против договорот за името на Македонија.

Солзавец е фрлен против демонстраните кои се обиделе да се качат по скалите пред парламентот.

Протестот почна на плоштадот Синтагма. Демонстрантите носеа знамиња на Грција и знамиња со ѕвездата Вергина. Организаторите повикаа на нов протест утре во Преспа, каде што треба да биде потпишан договорот меѓу Македонија и Грција.

Истовремено со протестите, во грчкиот парламент течеше дебатата за барањето на опозициската Нова демократија за изгласување недоверба на владата на премиерот Алексис Ципрас поради договорот со Скопје.

Популарно