По апсењето на Харадинај тензија помеѓу Белград и Приштина

Идната недела Србија од Франција ќе побара екстрадиција на Рамуш Харадинај додека неговиот адвокат очекува тој да биде ослободен наскоро. Истовремено Приштина се спрема да го прекине дијалогот со Белград.

Министерот за надворешни работи на Косово Енвер Хоџај синоќа изјави дека неговата земја веќе презела соодветни мерки против соседна Србија и тоа повторно ќе го стори во иднина, откако поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинај беше уапсен во Франција по потерница издадена од Белград.

„Треба да има ревизија на нашите односи со Србија и ревизија на дијалогот“, изјави Хоџај.

Денес во Приштина се одржува специјална седница на Парламентот на која треба да се усвои декларација за смена на министерката за европски прашања Едита Тахири и прекинување на сите разговори со Белград за нормализација на односите кои се водат во Брисел со посредство на ЕУ.

Адвокатот на Харадинај на својот Фејсбук профил напиша дека судот во Франција во наредните денови ќе го разгледа барањето за ослободување:

«Одбраната смета дека сите правни аргументи се на страната на Харадинај и дека оваа незавидна ситуациј,а која беше непотребна, брзо ќе се заврши», напиша адвокатот Кочи.

Денес Србија најави дека на правосудните органи во Франција ќе им прати барање за екстрадиција на Харадинај, информираше српската национална телевизија РТС.

Харадинај беше уапсен во средата на барање на Србија од 2006 година заради сомневање дека во текот на 1998 и 1999 година бил еден од командантите на УЧК и сторил воени злосторства. Харадинај беше суден во Судот за екс Југославија во Хаг и во 2012 година беше ослободен од сите обвинувања.

Судот во Франција одлучи во четвртокот да го задржи Харадинај во притвор се додека Србија не го испрати барањето за екстрадиција.

Харадинај беше уапсен и во 2015 година во Словенија но по неколку дена беше пуштен.

Цимерот од затворот на Зоран го открива пеколниот план

Минатата недела во редакцијата на српски Свет се јави А.Р кој во вторникот на 19 септември бил пуштен од Централниот затвор, како што вели тој бил затворен 20 дена поради кражба , па е пуштен на условно.

- Бев во близина на Марјановиќ околу 5 дена. Него го донесоа во ноќта меѓу петокот и саботата, беше сместен во ќелија со двајца со кои бев во добри односи. Зоран беше тема на оговарање откако дојде во затворот, вака ја почнува приказнара А.Р и продолжува:

- Сите гледаа во него. Искрено, сите нас не интересираше како се однесува, дали навистина е секташ. За жал, не зборуваше многу. Повлечен и тивок, но плачеше неколку пати. Но најлош бил во текот на ноќта. Неговите цимери ми зборуваа како вриштел, плачел, повикувал демони.... Верувајте ми тоа не е добро. Тој и во сон зборувал како некои виши сили ќе му помогнат. Никој не му се плашеше но навистина чуден човек. Во затворот се зборуваше дека Зоран има пеколен план кој може да го спаси од затвор. Бидејќи тој и неговите адвокати сфатиле дека овој пат имаат сериозни докази за да го уапсат и задржат, дошле на идеја пред судот да тврдат дека е луд, а пред тоа во затворот да се обиде да се самоубие. Нормлано не би било тоа вистинско самоубиство, туку лажен обид. Кога во обвинителството ќе видат дека е психички нестабилен, и дека е подготвен да си го одземе животот, дека е опасен по самиот себе, тогаш тие поинаку ќе гледаат на него.

Соговорникот кој сакал да остане анонимен вели дека Зоран многу се грижел како надвор се однесуваат неговиот татко и брат.

Таткото и братот него најмногу го грижат. Така рече еден затвореник, велел дека Владимир знаел да збори многу, не знае што говори и изјавува се и сешто, и тоа го нервира, околу тоа и се расправале надвор. Брат му и татко му многу се грижат за него и таа нервозаа може да ги скрши ако притисокот продолжи, уште толку ќе ги отежни работите, вели соговорникот. 

Никој во Србија не го очекуваше ова

-Последен пат некој да ја види жива Јелена Крсмановиќ, а да не е член на семејството Марјановиќ, беше во петок 1. април во 17 часот и 30 минути, истиот ден можела да биде и убиена - вели Теодора Крсмановиќ, 19-годишната братучетка на Јелена.

Таа вели дека одлучила да ангажира приватни форензичари кои ќе го водат случајот.

Еден од интересните податоци е тоа што Јелена е можеби убиена порано од тоа што семејството Марјановиќ го има пријавено.

Крсмановиќ, семејството на Јелена тврди дека таа не е убиена на насипот, каде што е пронајдено телото.

Но, овој податок го фрла во сенка телефонскиот разговор на Јелена со својата мајка во кој Јелена рекла дека оди да се истрча, а после тоа ќе дојде кај неа на посета. Меѓутоа, сега не е познато дали мајката на Јелена навистина разговарала со својата ќерка или некој го симулирал гласот на Јелена.

Таткото на Зоран Марјановиќ вели дека во убиството е вмешан тајкунот, љубовникот на Јелена, но нејзината братучетка Теодора тврди дека такво нешто не е возможно:

-Невозможно е Јелена да била во врска со друг маж, бидејќи постојано беше дома и имаше обврски околу ќерката, беше семејна жена. Сите знаеја каде се движеше тие денови. Домот, градинката, во болница кај мајка ѝ. Апсолутно постојано беше со Зоран и никогаш не се двоеја. Дури и кога беше надвор од дома, постојано беше во контакт со него, а притоа ѝ ги читаше сите пораки, и на телефон и на Фејсбук - вели Теодора.

Дачиќ му помагал на Зоран Марјановиќ

Шефот на српската дипломатија и прв претседател на Владата на Србија, Ивица Дачиќ, му помагал на семејството на Зоран Марјановиќ, осомничен за свирепото убиство на пејачката Јелена Марјановиќ, ексклузивно дознава српски Курир. Курир засега не открива детали за каква помош станува збор и како започнал односот на Дачиќ со семејството Марјановиќ, со кого е шефот на дипломатијата во најблизок однос и зошто Марјановиќи се воодушевени од Дачиќ.

Повеќе детали порталот најавува во печатеното издание.

Популарно