Почна експериментот во Финска: НЕВРАБОТЕНИТЕ ЌЕ ДОБИВААТ 560 ЕВРА МЕСЕЧНО!

Финска е првата земја во Европа која, впрочем во рамките на општествениот експеримент, на невработените ќе им исплаќа основна месечна заработувачка од 560 евра, со цел намалување на државната бирократија и сиромаштијата, и за зголемување на вработеноста.

Оли Кангас од агенцијата на финската влада КЕЛА, која е надлежна за социјалните прашања во земјата, изјавил дека на 1 јануари почнал пробниот период во траење од две години, во кој учествуваат 2.000 случајно одбрани граѓани, кои ќе примаат надомест за невработени.

Тие ќе добиваат 560 евра месечно, а нема да мора да поднесуваат извештаи за тоа како тие пари ги потрошиле, пренесе АП.

Тој износ, меѓутоа, ќе се одбие од сите други надоместоци коишто веќе ги добиваат.

Во Финска просечната заработувачка во приватниот сектор е 3.500 евра месечно, покажуваат официјалните податоци.

Инаку, стапката на невработеност во Финска, земја со 5,5 милиони жители, стои од минатата година на 8,1 отсто, што значи дека околу 213.000 луѓе се без работа.

Пари за секој километар поминат со велосипед

Министерство за инфраструктура во Холандија предложило паричен надомест за сите вработени кои на работа патуваат со велосипед.

Секој жител кој на работи оди со велосипед би можел да добие по 19 центи за секој километар.

Да излеземе од автомобилите и да ги земеме велосипедите. Целта ни е да придобиеме уште 200.000 луѓе кои со велосипедите ќе поминат три милијарди километри повеќе – изјавила Стиентје ван Велдховен, од ресорното министерство.

Владата планира и субвенции за купување на велосипед, но и додатни 100 милиони евра за зголемување на бројот на велосипедски патеки.

(ВИДЕО) Камерите снимиле како ги тепаат мигрантите! Oткриено кој стои зад шверцот на мигранти во Либија, а сите ги плаќа ЕУ

Снимката која се појавила во јавноста го прикажува хоророт кој мигрантите го преживуваат за да дојдат до Европа, а шверцерите се припадници на либиската крајбрежна стража, кои ЕУ ги плаќа да ја разбијат трговијата со луѓе и другите криминални акции.

Имено, службениците на либиската крајбрежна стража соработуваат со шверцерите на луѓе. 

Европската унија ја плаќа Либија повеќе од 180 милиони евра за да ги спречи мигрантите во патувањата, на кои веќе илјадници луѓе се удавиле, а оваа година дури 784 луѓе.

Парите се искористени за регрутирање и обука на крајбрежната стража и снабдување со опрема за комуникација и спасување, бродови и возила.

Истрагата на ОН утврдила дека шефот на единиците на крајбрежната стража во Завија, на околу 20 милји од Триполи, е одговорен за шверц на луѓе и дека тој соработува со други криминалци, вклучувајќи и членови на неговиот екипаж.

Абд Ал Рахман ал Милад, кој еднаш се борел со бунтовниците за да ја урне диктатурата на Моамер Гадафи, користи патролни бродови купени со парите на ЕУ за да ги разбие бродовите кои пренесуваат мигранти, а кои ги платиле нивните ривали. Тој со својот екипаж пука во нив, а потоа ги потопува нивните бродови.

Исто така, постојат извештаи дека тој и неговата банда отстрануваат мотори на ривалски бродови, оставајќи ги да потонат на Медитеранот. Странските медиуми пренесуваат и дека напаѓале меѓународните спасувачки бродови.

Советот за безбедност на ОН објавил финансиски и патнички санкции против Милад и уште пет лица, а замрзнати се и нивните имоти на глобално ниво. Ова е прв пат вакви мерки да се преземат против трговците на луѓе.

Друг соработник на Милад е Мохмаед Качлаф, службеник на либиската влада, задолжен за надворешната безбедност во рафинеријата за нафта во Завија. Тој е лидер на вооружената милиција Ал-Нас и и дава заштита на бандата на Милад.

Војниците на Ал-Наср водат незаконски центар за притвор на мигранти кои се заробени на море. Истражувањето на ЕУ открило нехумани услови.

Тие се одговорни за бруталното насилство над мигрантите, мажите на аукции ги продаваат како робови, а жените за секс. Постојат извештаи за повеќекратни силувања, болести и смртни случаи.

Милад наводно дипломирал пред шест години на либиската морнаричка академија, а потоа формирал милиција со припадниците на племето Авлад Бу Хмеира, ја преземал контролата над пристаништето и се поставил себеси за шеф на крајбрежната стража.

Неговиот ривал, Ахмад Умар Ал Дабаши, познат по прекарот "вујко", исто така се наоѓа на листата на санкции. Неговата милиција ги контролира плажите на кои мигрантите се сместуваат во чамците во текот на ноќта.

Меѓу двете банди имало судири, а мртви тела подоцна испливувале на брегот или биле фрлани во пустина. Бандата на Милад е снимена како со камшик удира мигранти кои влегуваат на мал, гумен чамец, а тие се одговорни и за потопување на чамци со мигранти.

ВИДЕО: Москва не е нападната на ИСИС борци

Таксист, кој вчера налета меѓу луѓе на тротоар во центарот на Москва, близу до Црвениот плоштад, не бил под дејство на аклохол, туку заспал на волан, соопштила извор одслужбата за вонредни ситуации.

Во тој инцидент повредени се осумина, навивачи кои дошле на Мундијалот.

Извори за агенцијата Тас с рекле дека таксистот е од Киргизија.

Во Русија престојува легално и дека ги има сите неопходни документи за работа.

Агенцијата Интерфакс наведува дека таксистот заспал за време на возење и случајно притиснал на гас.

Возачот е приведен и спроведен во локалната полициска станица.

РИА Новости пренесуваат, таксистот рекол дека немал намера да налета меѓу луѓето.

Како што пренесува Интерфакс, никој од повредените не е во критична состојба, само една жена се здобила со повреди.

Ројтерс наведува дека хоспитализирани се двајца Мексиканцим двајца Руси и еден Украинец.

Популарно