Пресврт во случајот: Хостесата Милица го убила газда Дејан, па сакала да го намести рецепционерот

Угостителот Дејан Дејаниќ (51), сопственик на вилата ДНД во Нишка Бања, беше убиен утрото на 5. ноември, а српските медиуми тогаш јавија дека убиецот е рецепционерот Дејан Јовановиќ (42) кој исто така бил негов пријател.

Сепак, сега има пресврт во случајот со ова убиство, а истрагата покажала дека злосторството го направила Милица Димитриевиќ (27) од Ниш која го убила Дејанчиќ поради 100.000 евра и злато.

Таа во вилата работела како хостеса, а непосредно пред злочинот била видена со поранешното осудувано момче. Милица најверојатно прво го убила газдата Дејан Дејанчиќ (51), а потоа тешко го ранила рецепционерот Дејан Јовановиќ (41). На слушувањето во полицијата сето ова го негирала.

Сомнежот го префрлила на рецепционерот за кој рекла дека пукал во газдата.

– Од првиот момент не верувавме дека рецепционерот пукал во газдата. Дејанчиќ го имаше практично извлечено од кал, од некое село, во кое Јовановиќ живееше запуштено. Не постојат шанси тој тоа да го направил, му беше најверен другар, изјавил еден од поранешните работници во вилата.

Дејанчиќ со години живеел во Шведска со неговата жена, три деца и четири внуци. Извор навел дека Дејанчиќ кратко пред убиството добил повеќе од 100.000 евра и дека имал повеќе од 3 килограми злато, а за местото каде се наоѓале знаела Милица.

– Имаше интимни односи со Дејанчиќ. Во неговиот живот се појави во мај. Дејанчиќ ја сожали и застана во нејзина заштита од нејзиното поранешно момче кое ја малтретираше. Знам дека во еден момент и рече да ги остави ковертите таму каде што стојат парите, вели изворот.

По злочинот, Милица наводно е видена како боса истрчува од вилата.

Цимерот од затворот на Зоран го открива пеколниот план

Минатата недела во редакцијата на српски Свет се јави А.Р кој во вторникот на 19 септември бил пуштен од Централниот затвор, како што вели тој бил затворен 20 дена поради кражба , па е пуштен на условно.

- Бев во близина на Марјановиќ околу 5 дена. Него го донесоа во ноќта меѓу петокот и саботата, беше сместен во ќелија со двајца со кои бев во добри односи. Зоран беше тема на оговарање откако дојде во затворот, вака ја почнува приказнара А.Р и продолжува:

- Сите гледаа во него. Искрено, сите нас не интересираше како се однесува, дали навистина е секташ. За жал, не зборуваше многу. Повлечен и тивок, но плачеше неколку пати. Но најлош бил во текот на ноќта. Неговите цимери ми зборуваа како вриштел, плачел, повикувал демони.... Верувајте ми тоа не е добро. Тој и во сон зборувал како некои виши сили ќе му помогнат. Никој не му се плашеше но навистина чуден човек. Во затворот се зборуваше дека Зоран има пеколен план кој може да го спаси од затвор. Бидејќи тој и неговите адвокати сфатиле дека овој пат имаат сериозни докази за да го уапсат и задржат, дошле на идеја пред судот да тврдат дека е луд, а пред тоа во затворот да се обиде да се самоубие. Нормлано не би било тоа вистинско самоубиство, туку лажен обид. Кога во обвинителството ќе видат дека е психички нестабилен, и дека е подготвен да си го одземе животот, дека е опасен по самиот себе, тогаш тие поинаку ќе гледаат на него.

Соговорникот кој сакал да остане анонимен вели дека Зоран многу се грижел како надвор се однесуваат неговиот татко и брат.

Таткото и братот него најмногу го грижат. Така рече еден затвореник, велел дека Владимир знаел да збори многу, не знае што говори и изјавува се и сешто, и тоа го нервира, околу тоа и се расправале надвор. Брат му и татко му многу се грижат за него и таа нервозаа може да ги скрши ако притисокот продолжи, уште толку ќе ги отежни работите, вели соговорникот. 

Никој во Србија не го очекуваше ова

-Последен пат некој да ја види жива Јелена Крсмановиќ, а да не е член на семејството Марјановиќ, беше во петок 1. април во 17 часот и 30 минути, истиот ден можела да биде и убиена - вели Теодора Крсмановиќ, 19-годишната братучетка на Јелена.

Таа вели дека одлучила да ангажира приватни форензичари кои ќе го водат случајот.

Еден од интересните податоци е тоа што Јелена е можеби убиена порано од тоа што семејството Марјановиќ го има пријавено.

Крсмановиќ, семејството на Јелена тврди дека таа не е убиена на насипот, каде што е пронајдено телото.

Но, овој податок го фрла во сенка телефонскиот разговор на Јелена со својата мајка во кој Јелена рекла дека оди да се истрча, а после тоа ќе дојде кај неа на посета. Меѓутоа, сега не е познато дали мајката на Јелена навистина разговарала со својата ќерка или некој го симулирал гласот на Јелена.

Таткото на Зоран Марјановиќ вели дека во убиството е вмешан тајкунот, љубовникот на Јелена, но нејзината братучетка Теодора тврди дека такво нешто не е возможно:

-Невозможно е Јелена да била во врска со друг маж, бидејќи постојано беше дома и имаше обврски околу ќерката, беше семејна жена. Сите знаеја каде се движеше тие денови. Домот, градинката, во болница кај мајка ѝ. Апсолутно постојано беше со Зоран и никогаш не се двоеја. Дури и кога беше надвор од дома, постојано беше во контакт со него, а притоа ѝ ги читаше сите пораки, и на телефон и на Фејсбук - вели Теодора.

Дачиќ му помагал на Зоран Марјановиќ

Шефот на српската дипломатија и прв претседател на Владата на Србија, Ивица Дачиќ, му помагал на семејството на Зоран Марјановиќ, осомничен за свирепото убиство на пејачката Јелена Марјановиќ, ексклузивно дознава српски Курир. Курир засега не открива детали за каква помош станува збор и како започнал односот на Дачиќ со семејството Марјановиќ, со кого е шефот на дипломатијата во најблизок однос и зошто Марјановиќи се воодушевени од Дачиќ.

Повеќе детали порталот најавува во печатеното издание.

Популарно