Претседателот Иванов денес ќе го додели мандатот за формирање на нова Влада

Денеска истекува рокот кога претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов треба да го довери мандатот за формирање влада на кандидат на партијата, односно партиите што освоја најголем број мандати на предвремените парламентарни избори одржани на 11 декември, минатата година.

Деветтиот македонски парламентарен состав, кој има 120 народни избраници, се конституираше на 30 декември минатата година. Најмногу пратеници има коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ 51. Коалицијата предводена од СДСМ има 49 мандати, ДУИ 10, Беса – 5, Алијанса на Албанците – 3 и ДПА – 2. Во овој парламентарен состав нема народни избраници од дијаспората поради недоволен број освоени гласови.

Мандаторот во рок од 20 дена од денот на доверувањето на мандатот, на Собранието му поднесува програма и го предлага составот на владата. Владата, на предлог на мандаторот и врз основа на програмата, ја избира Собранието со мнозинство гласови од вкупниот број пратеници.

Претседателот Иванов викендов одговарајќи на новинарско прашање кога и на која партија ќе и го додели мандатот за формирање влада со оглед на тоа што тече рокот, рече дека ќе постапи како што е наведено во Уставот.

Бубо Каров влезе во политика

Актерот, Љупчо Бубо Каров од денеска е надворешен советник на министерот без ресор, задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски.

Како што соопштија од Владата, неговото искуство со медиумите и во јавните настапи, ќе биде од особен придонес во работата на Секторот за комуникации и односи со јавноста во Владата.

Јована Аврамовска од „Фчерашни вести“ портпарол на Министерството за финансии

Аврамовска беше дел од тимот на сатиричната емисија „Фчерашни вести“ што се емитуваше на телевизија Телма.

ВИДЕО: Лидерите на албанските партии задоволни од имплементацијата на „Албанската платформа/декларација“

Лидерите на албанските партии, со исклучок на партијата БЕСА, вчера во собранието се сретнаа да разговараат за Албанската платформа/декларација.

Присутните лидери и потписнии на платформата изразија задоволство од додега постигнатото.

Популарно