Приказна за волчица: Поука која ќе ве научи луѓето никогаш да не ги проценувате на прв поглед

На човек стар 70 години кој цел живот се занимавал со сточарство, поточно овчарство, државата решила да му помогне и да му додели пензија која би му била доволна да преживее.

Една новинарка во таа прилика го замолила да и раскаже еден дел од својот живот кој никогаш нема д го заборави и кој му останал и ќе му остане во сеќавање цел живот.

Старецот ја започнал приказната:„Имав 20 години кога најдов куче во шумата и го земав со себе решавајќи да го чувам. Поминуваа месеци и соседите почнаа да ми зборуваат дека кучето се повеќе личи на волчица и дека треба да се решам од него. Бев млад и не сакав никого да го слушам, кучето ми беше приврзано, каде и да одев тоа одеше со мене и ме чекаше. Поминаа години…

Еден ден бев малку прилегнал и низ сон слушнав бучава, режење и цвилење, додека си дојдов на себе и станав, се стивна, излегов надвор и видов дека целото стадо овци е заклано, а волчицата целата во крв седи и гледа прво кон мене малку од страв малку од бес. Се стрчав дома, ја грабнав пушката и ја утепав на лице место.

Не знаев што да правам со овците па ги повикав соседите да ги однесат додека место се уште не се расипало.

Кога ги тргаа овците помеѓу нив пронајдовме три заклани волка и тогаш сфатив што сторив!“.

Поука: Не е се секогаш онака како што изгледа – Никогаш нe ги проценувајте луѓето и ситуациите врз основа на прв поглед“.

Стан под кирија или цел живот кредити - што е поисплатливо?

Што е поисплатливо - да се купи стан на кредит или да се живее под кирија. Велат, кешот е закон, ама кај нас се ретки оние што можат да си го дозволат тоа задоволство, односно да купат стан во готово и да спијат мирно, без стресови секој први во месецот кога треба да се исплати ратата. 

Македонските граѓани, главно, живеат на кредит. Дебел минус на дебитните, а уште поголем е оној на кредитните картички, кола на кредит, ама кредитот за стан е убедливо најстрашен. Сепак, и покрај стресот, 90 отсто од становите се купуваат на кредит. 

Многу мислат дека парите што ги плаќаат за кирија, можат да отплаќаат месечни рати за станбен кредит.

Но,не. Не е се така црно-бело.

Еве една едноставна пресметка:

Да претпоставиме дека кирија за стан од 50 квадрати во централното градско подрачје изнесува 250 евра месечно. Тој стан да се купи ќе чини 55.000 евра. Така, месечната рата за кредит би изнесувала околу 250 евра, за кредит на 30 години.

Значи, апсолутно не се исплати да враќате кредит, додавајки ги плус каматите што ќе ги исплатите . Освен што за 30 години ќе имате стан, но….. ова е можеби многу долго време.

Да земете кредит или да бидете подстанар е прашање на избор. Вие за 30 години, кога ќе го вратите кредитот, ќе имате стан, а под кирија ќе немате ништо. Значи, бирате помеѓу тоа дали ви е важно да имате имот за 30 години или не ви е важно.

Сепак, животот денес е многу неизвесен.

Дали ќе ја задржите вашата работа, дали ќе се одржи платата на исто ниво…. Затоа не е лесно некој да се одлучи за овој вид на оптеретување како што е станбен кредит.

Посебно е незамисливо задолжувањето на младите.

Тој не се помирил, кога му рекле дека наскоро ќе умре! 30 години подоцна сакал да им се пофали на лекарите, но нив веќе ги немало

Прекрасна приказна за еден човечки живот е само уште еден доказ дека болните пациенти никогаш не треба да губат надеж и да продолжат да се борат. Имено, кога во 1976 година лекарите му дијагностициралерак на белите дробови, Стаматис Мораитис не се помирил со фактот дека наскоро ќе умре. Тогаш, девет различни лекари потврдиле дека му останува половина година живот и дека веднаш би требало да започне со агресивен третман со хемотерапија. Не сакал да се лекува на тој начин, Стаматис го одбил третманот и од САД се враќа во своето родно место, на остров Икарија во Грција.

Потоа се случило нешто неверојатно! Од самиот почеток, тој бил уништен од депресијата и по цели денови лежел во кревет, додека неговата сопруга и мајка ја презеле грижата за него. Сепак, еден ден му се враќа верата и неговата желба за живот, па претпоставувајќи дека ќе живее уште малку, тој решил последните месеци да се шета, да комуницира со луѓето … Само за да има активен живот. Во следните неколку недели, тој почувствувал дека силата полека му се враќа, па еден ден дури решил и да си засади градина, иако не очекувал дека ќе го доживее раѓањето на плодовите од засадените растенија. Сепак, ова била добра причина да го искористи  сонцето и чистиот воздух покрај морето.  Поминале шест месеци, но Мораитис не умрел. Наместо смрт, тој работел на земјата, будејќи се порано и во текот на целиот ден престојувал надвор, на воздух. Сам си подготвува ручек од зеленчукот кои ги засадил во својот двор. Наечер, тој се одел  во локалната кафеана играјќи домино до доцна по полноќ. Годините минувале, а тој се чувствувал се повеќе здрав. По 30 години таков начин на живот, тој наполнил 97 години и кога дознал дека нема наскоро да умре, решил да оди на преглед со своите стари резултати, со цел да провери што се случило. Наскоро сфатил дека сите лекари кои му предвидувале уште 6 месеци живот, веќе биле мртви, односно дека тој сите ги надживела. Мораитис никогаш не ја почнал хемотерапијата, која требало да му го продолжи животот, тој само се преселил на Икарија. Неверојатниот старец починал на возраст од 102 години, а во пеговата посмртница како  причина за смртта е наведена длабоката старост, а ракот воопшто не е споменат, бидејќи при последниот преглед, тој не постоел.  Пораката од историјата на животот на Мораитис е тоа дека луѓето треба да знаат дека на болниот човек не му треба толку медицина, колку што му е потребна верата, волја и љубов кон природата. За здравјето е потребна регенерација на телото и духот. Она што е особено интересно е фактот дека местото во кое Мораитис ги поминал последните децении од животот, во светот е познато по здравата храна, но и како остров, на кој “луѓето забораваат да умрат”. Таму жителите речиси не знаат што е тоа болест на срцето, или рак и слични случаи се вистинска реткост на Икарија. Маслиновото масло, руколата, хељда, пченкарен леб, оригано, магдонос и сите слични билки секојдневно се наоѓаат на трпезата на овие луѓе. Исто така, црвено месо во Икарија не се јаде повеќе од еднаш неделно. “Можеби немаме многу пари, но секогаш имаме храна на масата и се забавуваме со семејството и пријателите. Не брзајте сите обврски да ги завршите во текот на денот, за да не работите и навечер. На крајот на денот, не седнувајте пред телевизорот, туку зборувајте и смејте се “, велат жителите на Икарија. Неовообичаенито  животот на Икарија се состои во тоа што таму никој не брза. Се што јадат луѓето, тие самите си го произведуваат во нивните градини. Во текот на денот тие одат и по 20 километри, а во попладневните часови, целото село почива. Овие луѓе се смеат и се пријатели едни со други. Живеат без голем стрес и токму поради тоа се најсреќни. Борбата за пари за нив е нешто непознато.

Како да ја запрете тахикардијата за помалку од една минута?

Многумина од нас го знаат чувствто кога срцето одеднаш забрзано ќе почне да ни бие. Денес ви нудиме две едноставни, но ефективни методи кои ќе ви помогнат да се справите со забрзано срцебиење. Читајте и чувајте се.

Потопување

Кога ќе дојде со нагла промена во телесната температура, срцебиењето се забавува. На овој начин нервниот систем го прилагодува телото на новите услови. Срцето најбрзо ќе „реагира“ на ладење на лицето, затоа што лицето е поблиску од другите делови на телото.

Затоа, кога човек има тахикардија, се препорачува следното:

Ставете ладна вода во длабок сад. Колку поладна, толку подобра, а ако имате мраз, ставете и мраз.

Задржете го здивот. Ако е потребно, притиснете го носот со прстите и нурнете во садот со главата и седете така неколку секунди.

Ако немате сад, земете ја водата во раце и натопете го лицето. Можете и да ја масирате кожата на лицето со коцки мраз, обрнувајќи посебно внимание на темето.

Маневрот Валсалва

Ова е начин да се влијае на вагусниот нерв, кој го контролира срцебиењето.

Овој маневар се изведува на следниот начин:

Земете длабок воздух и затегнете ги стомачните мускули.

Затнете го носот со палецот и показалецот, затворајќи ја устата и очите.

Обидете се да издиште низ носот и устата додека се затворени додека се уште ги затегнувате стомачните мускули.

Ниту еден од овие методи не смее да се користи кога тахикардијата е пропратена со тешки болки во градите или чувство на недостиг од воздух. Во такви ситуации, единствената опција е да повикате брза помош. И уште една работа: забрзано срцебиење во ситуации на возбуденост или вежбање е сосема нормална реакција. Ако тахикардијата се случува без очигледни надворешни причини, ова може да биде знак за сериозна болест и мора да отидете на лекар.

Популарно