РЕВОЛТ КАЈ ЦЕНТАРЦИ: Жерновски не е појавен откога е седнат во фотелја, не презема ништо- улиците се жив мраз, сами се организираме !

Граѓаните на Општина Центар револтирани од односот на градоначалникот Андреј Жерновски мрзнат на минусните температури и сами го чистат снегот и мразот. Жители на Дебар Маало во анкетата на ТВ Нова велат дека Жерновски воопшто не е дојден откако седнал во градоначалничката фотелја, не па да чисти или да донесе сол.

-Воопшто не е исчистено, еве сами гледате дека е се’ мраз, подмрзнато е. Пред вратите сами сме исчистиле, другото не е исчистено. Не е дојден господинот Жерновски воопшто откога е седнат во фотелјата, не дошол овде цо Маџар Маало, не па да исчисти или да донесе сол, да расчисти овдека. Колите не можеме, се лизгаме, хаос е, катастрофа е. Се санкаме ние, не да одиме туку се санкаме, не можеш да одиш пешки, не па со кола, сите коли се паркирани, не можеш ни да излезеш на главната улица, вели еден жител на Дебар Маало.

Негова сограѓанка додава дека улиците се за никаде, а градоначалникот не презема ништо.

– Еве како што гледате снег паѓа, голомразица е, ќе искршиме нозе сабајле за на работа, за пазарување. Има и дупки кои што се поплнети со мраз и колите ќе си ги искршиме. Тој градоначалник ништо не презема поготово за Маџар Маало. На улиците не е фрлена сол, вели таа.

Друг граѓанин додава дека обврска на Жерновски е да преземе нешто на овие ниски температури.

-Како што самите може да виите, улиците се мраз. Ние колку можеме самите граѓани рачистуваме, меѓутоа улиците се жив мраз, нема ништо, некој да дојде, да фрли нешто. Самоиницијативно се организираме. Нивна должност е, особено на градоначалникот да преземе нешто на овие ниски температури, вели жителот на скопско Дебар Маало.

Деди Јенки и Луис Фонси се бесни на претседателот на Венецуела

Авторите на светскиот хит „Деспасито“ го обвинија претседателот на Венецуела, Николас Мадуро дека ја искористил нивната песна во политички цели.

Мадуро во телевизиско шоу изминатиот викенд изведе изменета верзија на овој хит, со која ги промовираше неговите планови за свикување на ново Уставотоврно собрание, кое треба да биде избрано в недела со цел да изврши измени на Уставот.

Тој потег ги налути порториканските ѕвезди Луис Фонси и Деди Јенки, кои се огласија на социјалните мрежи.

„Во ниту еден момент не бев прашан, ниту обобрив измени на текстот на песната „Деспасито“ за политички цели, особено не за тажна ситуација во која се најде Венецуела, земја која многу ја сакам“, напиша Фонси.

„Мојата музика е наменета за сите оние кои сакаат да ја слушат и уживаат во неа, а не да биде користена како пропаганда чија намера е да се манипулира со волјата на народот кој плаче за слобода“, додаде тој. 

Деди Јенки објави фотогафија на Мадуро покрај кој напиша: „Тоа што илегално ја употребивте нашата песна не може да се спореди со злосторствата што ги направивте во Венецуела“.

Венецуела веќе неколку месеци ја потресуваат насилни протести, а милиони жители се вклучија на генералниот штрајк минатата недела. 

Неверојатната популарност на песната на Луис Фонси и Деди Јенки „Деспасито“ го смести овој хит на врвот на сите листи воедно станувајќи најслушана песна на сите времиња. Неодамна беше објавено и дека песната го зголемила интересот за Порторико, земјата од каде потекнуваат двајцата изведувачи, про придонесе за заживување на порториканската економија која се најде на работ на банкрот. 

За принцезата Дијана: Имавме секс на секој 3 недели

Нови и непознати материјали почнуваат да се појавуваат во јавноста две децении по смртта на британската принцеза Дајана, а насоро на телевизија ќе бидат прикажани снимки од покојната принцеза со нејзниот инструктор за јавен говор, пренесува британскиот весник „Ггардијан“.
 

Снимките се направени во раните деведесети, кога Дајана побарала помош од Питер Сетелен за нејзините јавни настапи. Тој и давал инструкции во приватанта резиденција во Кинсингтон. Снимките завршиле во Скотланд Јард, бидејќи нејзиниот батлер Пол Барел во јавноста прикажа интимни момент од кралскиот двор. Содржината на снимките била толку чувстивителна така што обвинителството не сакало да ги користи во судењето на Барел, а некои делови за огромна сума пари биле продадени на американската куќа „Ен-би-си“.

Нивното прикажување предизвика толку контроверзи така што дури и еден парламентарец ги молеше британските медиуми да не ги објавуваат, барем додека се живи синовите на Дајана, принцовите Вилијам и Хари.

Правта ги откупил „Би-би-си“ во 2007 година, за 30 илјади фунти. Снимките биле дел од документарарецот, можеби и најважни, кои никогаш не бил објавен, а трошоците ја надминале и сумата од 100 илјади фунти.

– Отидов кај кралицата и се расплакав. Ја прашав што да направам, а таа ми одговори: Не знам. Нема надеж за Чарлс – говори Дајана на снимката додека опишува како барала помош од Елизабета откако дознала дека Чарлс ја продолжил врската со Камила Паркер.

Според пишувањето на „Телеграф“ Дајана открива дека 13 пати се видела со принцот Чарлс пред брајот.

– Понекогаш се јавуваше секој ден во неделата. А потоа три недели го немаше никаде. Многу чудно однесување. Но, кога и да ми се јавеше, јас бев многу возбудена – раскажува Дајана.

Кога станува збор за нивниот сексуален живот, Дајана на снимката признава дека таа и Чарлс имале односи еднаш во три недели.

– Тоа со време ни стана норма. Еднаш во три недели да водиме љубов – изјавила Дајана.

Најверојатно постојат дваесет ленти на кои е снимен компромитирачки материјал, поради што Бакингемската палата се залагала тие никогаш да не ја видат светлината на денот.

Таксашките училишта воведуваат „воспитна шлаканица“ како педагошка мерка

Три училишта во Тексас договориле воведување „ќотек“ како вид казнување за непослушните деца  , објави британскиот весник Independent. Според информациите, се работи за училишта во кои учат деца од 4 до 18 години.
 

Детето ќе добие по еден удар за секое лошо однесување, на пример, ако не ги следи правилата во училницата или ако не ги слуша наставниците.

Кога родителите ги запишуваат децата, тие ќе бидат прашани дали се согласуваат да користат физичко казнување. „Ќотек“ ќе добијат само децата чии родители се согласиле.

„Ако на родителот не му е пријатно, тоа е крај на дискусијата“, изјави надзорничката на училиштата, Мери Спрингс.

Оваа мерка ја предложил координаторот за однесување на училиштата, Ендрју Амаро. Тој се надева дека ќе биде поефективна мерка од казната.

Тој вели дека бил тепан како ученик и смета дека тоа функционирало кај него.

„Тоа беше брз одговор за мене. Знаев дека ако сум во неволја со наставник и ако не почитував, без разлика каков беше прекршокот, дека ќе добијам „ќотек“ од директорот“, рече тој.

Само одредени вработени ќе може да ја спроведуваат мерката.

Националната Асоцијација на училишни психолози го дефинираат физичкото казнување како „намерно предизвикување болка или непријатност и/или употребата на физичка сила врз ученик со намера да предизвика телесна болка кај ученикот за да го поправи или да го казни неговото однесување“.

Популарно