Шкупи да се избрка од лига, а дел од „Шверцерите“ да лежат затвор!

Објавено на 05 април 2016, 22:40

СПОДЕЛИ:

На 10ти Август 2015 година, напишав текст кој испровоцира многумина. „Уште еден „Шиптар“ за во гасна комора“ критикуваше исполитизиран новинар и навивачката група „Комити“. Вардаровата навивачка група ја имам критикуван повеќе пати. Секогаш заслужено, но да праведен и кон нив, тие ни одблизу не се најголемиот проблем во македонскиот фудбал или спорт воопшто. „Комитите“ не беа на Чаир пред два дена, а тоа што се случуваше е пострашно од било кој инцидент предизвикан од најверните на Вардар.

Untitled14-640x402

Неколку портали и телевизии пренесоа за инцидент на фудбалскиот меч меѓу Шкупи (Слога) и Вардар во Чаир, но ни од далеку не успеаа да ја доловат големината на инцидентот. Некако тивко помина ќотекот што го изедоа фудбалерите на Вардар од публиката, за вчера врвот да го постигне соопштението од управата на Шкупи, во кое се вели дека тие не се виновни?!

На 10ти Август пишував за моето разочарување од состојбата во македонскиот фудбал и менталниот склоп на оние кои се сметаат за искрени фанови, но тогаш немаше повредни фудбалери! Пишував за луѓе заробени во 19ти век, но тогаш Вардар ја превзема одговорноста. Пишував за новинар, Албанец кој се обиде да им накалеми на Комитите и неколку наводни напади во центарот на Скопје, па дури и во СитиМол, но денеска тој ќути. Не им порача на „Шверцерите“ дека напаѓаат кукавички. Не најде време да го осуди инцидентот. Нема ќар од таков потег за него, но доста за тој лик. Небитен е. Небитни се дури и Шверцерите. Исфрустрирани, малоумни, несреќни и агресивни луѓе има во секој етникум, па и во Албанците. Шверцерите не се репрезентативен примерок за целиот етникум од кој доаѓаат, но нивното однесување на фудбалските терени не смее да се толерира. Тоа се споменува и во соопштението на ФК Шкупи, но се додава:

„За жал, во неколку наврати се случија неколку мали инциденти, кои на крајот на натпреварот, направија да тоа што се случи на теренот, остане во сенка. Се почна со фрлањето на шише кон Горан Попов, кои претходно во неколку наврати успеа да ја испровоцира големата маса, присутна на трибините, што не му доликува на еден фудбалер кој претендира дека е професионалец.“

Значи прво жалат за „малите инциденти“ (како на пример удар со шише во глава на противнички играч), но подоцна посочуваат дека сам си го барал!!! Во продолжение од истото соопштение:

„Во исто време, гостинскиот тренер Гоце Седлоски и капитенот Томе Пачовски, почнаа да се прегрнуваат и славата, на само неколку метри од трибината, иако на теренот имаше многу голем простор за тоа да се направи на друго место, и ова придонесе за уште поголема иритација кај масата на трибините.“

На човеков што го пишувал текстов, јас лично би му изрекол забарана за бавење со спорт или било што околу спортот. Но, ова не е само негов личен став, туку став на ФК Шкупи. Замислете ова да се случи во Англија или Италија. Замислете Меси да биде удрен со шише или публика да улета и да го нападне Кристијано Роналдо!!! Не е дека во Англија, Шпанија, Германија, Италија….нема хулигани со неразвиен мозок, туку казните се толку сурови што вакво нешто може да ви се случи само еднаш! Токму тоа го заслужи Шкупи по соопштението. Исклучување од лига. Не затоа што публиката е од албанска националност, туку затоа што се кријат и не превземаат одговрност, а со тоа најавуваат можност утре истото да се случи, ако некој гостински фубалер прослави во близина на трибината и со тоа ги испровоцира „невините“ Шверцери.

div-zapad-na-derbito-vo-chair-155331-480x640

Уште нешто што не разликува од западниот фудбалски свет е што при инцидент на фудбалски меч таму има и поединечна одговорност. Односно, оние кои направиле инцидент одговараат кривично! Оној кој го удрил Попов, Пачовски, Којашевиќ, Грначаров… било кого, за ова би лежел затвор и никогаш не би имал пристап на фудбалски меч! Таму нема Комити, Шверцери, Чкембари… има нормална публика и кретени. Едните се на стадион, другите во затвор!

 

Автор: Пацифист

СПОДЕЛИ: