Убиство сред бел ден на улица во Скопје!

Убиство под неразјаснети околности во Скопје . Тело на 50 годишен маж било пронајдено на улицата „Призренска“ во Скопје.

Попладнето околу 14 часот од итната медицинска помош во Скопје, било пријавено дека при нивна интервенција на улица „Призренска“ кај Домот за стари лица имало паднато лице. Се работи за лице со иницијали Д.И , вработен во фирма лоцирана на улица „Призренска“, каде бил пронајден мртов.

Според кажување на доктор од брзата помош смртта настапила како последица од удар со тврд предмет во пределот на главата.

По наредба на Јавното обвинителство телото е предадено за обдукција. Полицијата презема мерки за целосно расчистување на настанот.

Каскадерка на „Дедпул 2“ загина на сред снимање

За време на снимањето сцена, која вклучувала „акробации“ на мотор“ на сет на второто продолжение од „Дедпул“, вчера загина една каскадерка, чие име не се соопштува.
 

„Можеме да потврдиме дека каскадерка загуби живот на сетот на Дедпул“, соопштија од полицијата.

Според изјавите на очевидци, каскадерката изгубила контрола над моторот и се удрила во стакло на студиото, кое се наоѓа во Ванкувер. Претходно, истиот ма=невар успешно го извела четири пати.

„Ужасно сме потресени од она што се случи на сетот. Нашите мисли и молитви се со семејството, пријателите и колегите на настраданата“, порачаа од студиото Фокс.

Кој беше Дилавер Бојку?

Контроверзниот бос од Велешта, Дилавер Бојку Леку е убиен во вооружен напад на плажата ,,Аква Блу” на влезот во Струга, кај старата автобуска станица. Сведоци на крвавиот инцидентот кој се случи сред бел ден,нешто пред 17 часот биле бројните капачи кои во моментот кога се случил немилиот настан биле на плажата со која убиениот стопанисувал.Никој од присутните не сакаше да зборува пред камера, видно потресени,бегајќи ја напуштаа плажата.

Од полицијата не соопштуваат детали како дошло до инцидентот,и што всушност се случувало.Она што се знае, е дека некогаш познатиот осуденик за нелегална проституција , бил убиен со еден куршум со главата. Дежурните лекари се обиделе да го спасат Леку кого во струшката општа болница го донеле со приватен автомовил.

– Околу 16.40 мин е донесено лицето Бојку Дилавер од приватни лица,не беше донесен со кола од брза помош. Примен во хируршкото одделение во Струга, видено е кај него прострелна рана во главата.Веќе беше во агонија,односно во биолошка смрт.Иако се обидувавме со анестезиологот дадовме брза интервенција, но не се успеа да се врати во живот, изјави Илми Речи-хирург.

И додека полицијата трага по убиецот,во јавноста актуелни се гласините дека се работи за крвна одмазда. Веста за убиството веднаш ја пренесоа и медиумите од регионот.Спрски ,,Телеграф” објави натпис насловен: Убиен еден од главните босови на албанска мафија,некрунисаниот крал на проституцијата на Балканот. Против него од 1979 до 2001-ва година полицијата поднела 17 кривични пријави за проституција но тој прв пат,како што пишува Телеграф, беше уапсен и осуден во 2003-та година. Кога излегол од затвор започнал легален бизнис во туризмот и угостителството.

Полицијата работи на расветлување на случајот.

Крвна одмазда причина за убиството на Дилавер Бојку

Дилавер Бојку е убиен попладнево пред ресторанот на плажата во центарот на Струга. Според првичните неофицијални информации, се работи за крвна освета за убиство сторено од синот и братот на Бојку.

Бојку е познат осуденик за нелегална проституција во селото Велешта,  Струшко. Тој, наводној со куршум во глава е убиен на плажа во Струга, пред својата кафеана во близина на старата автобуска станица.

Пукањето се случило околу 17 часот пред посетителите на кафеаната на плажата Аква блу.

 Со тешки повреди Бојку е префрлен во струшката болница. Од полицијата засега не соопштуваат детали, а полициски истражен тим  работи по насоките на обвинителот задолжен за истрагата.

Според последните информации, Бојку им подлегнал на повредите од огнено оружје во болница.

Популарно