ВИДЕО: Дачиќ удри по Македонците – бевме будали што ја признавме Македонија под уставното име

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ во интервју за агенцијата Бета, покажа дека Србија од сега ќе зазема антисоседски став.

Имено тој најави дека Србија ќе игра конструктивна улога во решавање на проблемите во регионот, но дека би можела да гласа против интересите на соседните земји кои не ја поддржале Србија во најважните прашања, како што се признавањето на Косово или неговото членство во УНЕСКО.

Тој вели дека не станува збор за освета туку за реципроцитет, бидејќи тој како министер за надворешни работи нема да дозволи никој да ја понижува неговата земја.

Во интервјуто тој се осврнува и на признавањето на Македонија под уставното име, односно смета дека Србија згрешила што ја признала Македонија под уставно име, затоа што оваа земја го признала Косово.

„Србија направи голема грешка. Цела Европа и светот го користат називот Поранешна Југословенска Република Македонија, а ние на нашите браќа Грци им удривме шлаканица и сега очекуваме од Грците да не го признаат Косово, а Македонија ја признавме навредувајќи ги Грците, а тие (Македонците) секогаш гласаат за Косово. Морам да кажам дека сме будали. Ете, ќе употребам недипломатски израз“ - вели Дачиќ.

Исто така изјави дека од сега Белград во билатералните односи со Скопје ќе го употебува уставното име на земјата, но дека мултилатерално ќе го користи името кое се употребува во Европска унија и во Обединетите нации – БЈРМ.

Целосното интервју можете да го погледнете тука.

ВИДОЕ од дрон: Од Сплит остана само пепел по страшниот пожар

Снимката од панорамата на Сплит е направена откако канадерите го изгаснаа пожарот.

Во гаснењето на пожарите беа ангажирани пожарникари, восјка и бројни цивили, а лесно се повредени 80 лица, претежно пожарникари.

ФОТО: Пожарите на Јадранот се гледаат од вселената

Пожарите кои деновиве ги зафатија хрватското приморје и Црна Гора испуштат чад што може да се види и од Вселената, па така тие беа снимени и од НАСА.

На фотографијата се гледаат три големи траги од чад и пепел како се движат на кон бреговите на Италија, но и црвените жариште.

Снимката е направена вчера.

(ВИДЕО) Вториот крак на Халкидики поплавен

Локалните жители и туристите кои решија својот одмор да го поминат на вториот крак на Халкидики се најдоа во небрано. Обилните врнежи од дожд поплавија многу места, а најпогоден е Торони (каде е направена фотографијата), пренесуваат грчките медиуми.

Во Торони од поплавата се однесени 25 автомобили. 

Поплавени се местата од Никити до Мармарис, па се до Porto Koufo, пренесува voria.gr.

Македонско семејство кое летува во Торони се јавило во конзулатот во Солун. Метеоролозите предупредуваат на поплави во Грција и порачуваат македонските туристи да внимаваат. 

Грчки медиуми објавија декa поројни дождови, ги зафатиле и Лепотокарија, Парајлија, Неа Врасна, Парга, Ханиоти, Пефкохори, Трикали...

Тие јавуваат и дека на патиштата во тој дел од државата има одрони и сообраќајот се одвива отежнато. 

Грчката агенција АНА-МПА објави дека облачно време и северен ветар се очекува и утре кога се можни и нови поројни дождови.

Популарно