ВИДЕО: ДУИ призна во Собранието - ова е „Албанската платформа“

Ова е програма и платформа на албанските политички партии, рече од собраниската говорница пратеникот на ДУИ, Ејуп Халими.

Целото обраќање од собраниската говорница во видеото што следи:

Кој тип на луѓе најчесто нè привлекуваат и зошто?

Доколку секогаш сте се прашувале зошто некои луѓе едноставно ве привлекуваат, и покрај тоа што не се совпаѓате еден со друг - науката го има одговорот. Најчесто нè привлекуваат лица кои се слични на нас, барем така тврди ова истражување.

Група на хетеросексусални жени и мажи добиле задача да оценат фотографии од спортивниот пол и да ги рангира според привлечност. Но, меѓу тие фотографии имало и една лажна - фотографија од личноста која оценува, дигитално изменета и претворена во личност од спротивниот пол. 

Секако, повеќето испитаници ја избрале токму таа личност како најпривлечна.

Заклучивме дека нè привлекуваат личности кои личат на нашите родители. Ова е посебно карактеристично за децата кои имаат повозрасни родители, кои низ животот најчесто бараат повозрасни партнери.

(ВИДЕО) Рада Пред камери дозна дека Милан има девојка - ова е реакцијата

На Радмила Манојловиќ која важи за една од најзгодните пејачки и кажаа дека Милан кој и е поранешно момче има нова девојка, а еве како регираше таа пред камери.

Еве ја нејзината реакција:

 

@tatina_lavica 😍hahahha, koja si ti kraljica, pa stvarno sam se nasmejala od srca, hvala ti hehe 🤓😅😄

A post shared by Radmila Rada Manojlovic (@radamanojlovic) on

Skopje Cocktail Week, нов настан во градот кој ја слави коктел културата

Втората половина на Октомври резервирајте ја за есенски прошетки низ скопските улици и локалите кои се дел од Skopje Cocktail Week. Она што ќе може да го искусите се совршено креирани коктели наменети за сезоната што следи.

Во периодот од 18ти до 25ти Октомври, за прв пат годинава, се одржува Skopje Cocktail Week, настан кој се случува на иницијатива и во организација на Гемак - компанија која 25 години е присутна на пазарот  како ексклузивен партнер на светската компанија Diageo, како застапник на познатите брендови:  Johnnie Walker, Smirnoff, Captain Morgan, Baileys, Bulleit whiskey, CIROC и Zacapa.

Идејата, преку овој „фестивалски„ настан, е да им се даде поддршка на локалите да ја креираат својата понуда според високи светски стандарди, а со тоа и да им се овозможи едно поинакво искуство на гостите во локалите за оваа есен/зима сезона.

„Во текот на годината како компанија, организираме голем број на обуки за бармените низ Македонија, па и овој пат преку работилница која ќе се одржи ден пред да започне Skopje Cocktail Week, сакаме да ги информираме и едуцираме сопствениците на локалите и бармените за новитетите во сезоната што следува. Станува збор за избор за коктели кои се соодветни за служење во зимскиот период. Драго ни е што сопствениците и бармените на локалите се се` повеќе заинтересирани за нашите обуки и за развој на коктел културата. Во услови на динамичен пазар и голема конкуренција на локали, сопствениците секогаш се трудат да бидат поинакви во поглед на својата понуда. На овој начин ние им даваме поддршка за да успеат во својата намера.„ – изјави Ива Сотировска, раководител на маркетинг секторот во Гемак.

Во рамките на настанот , кој ќе трае од 18ти до  25ти Октомври, ќе бидат опфатени вкупно 13 локали во кои посетителите ќе можат да нарачаат и пробаат, 7 различни коктели креирани само за овој настан. Дополнително, гостите ќе имаат можност да добијат интересни подароци од  промотивниот тим на Skopje Cocktail Week.

Идејата  е настанот да има и свои следни изданија, не само во Скопје, туку и во градовите низ државата.

Се гледаме на Skopje Cocktail Week!

Популарно