(ВИДЕО) Калифорнија ја чека катастрофа на деценијата: Небеска река им се заканува да ги поплави!

Најголемата дожделива бура во последните десет години ќе се случи во текот на викендот во Калифорнија и со големи поплави кои таа американска сојузна држава ја погодуваат од почетокот на зимата би можела да претставува пресвртница после шест години рекордна суша.

Метеоролошките служби предупредија дека вистинска „атмосферска река“ ќе се урне врз нивната држава на американскиот запад. Се очекуваат 36 часа неприкинати дождови и снежни врнежи во „Голден Стејт“ каде небото во изминатите шест години било немилосрдно суво.

„Бура на деценијата? Да, се работи токму за тоа“, рекол Анди Морин, хидролог на Националната метеоролошка служба.

Жителите на Калифорнија кои веќе две години имаат рестрикција во потрошувачката на вода се подготвуваат сега за „потоп“ и соочување со високи водостои, клизишта, рушења на стебла и лавини.

Посебно се загрозени подрачјата кои ги зафатиле пожари во последните години, каде вегетацијата исчезнала па има гола земја. Локалните и сојузните власти мора да ги надгледуваат браните на неколку водени текови, поставуваат вреќи со песок за одбрана од поплави и ги евакуираат опасните зони.

Се очекува голем застој во сообраќајот и делумно затворање на автопатиштата.„Атмосферската река“ ќе го зафати и Орегон, северно од Калифорнија и делумно Невада.

Декември веќе бил изразито влажен, а водите во планините на северна Калифорнија, клучни за снабдевање со вода на целата држава, достигнале дури 30-годишен рекорд.

„Поплавите надминуваат историски просек, на пат сме на рекордна година ако дождот и снегот продолжат вака да паѓаат“, истакнува Даг Карлсон, портпарол на калифорниското одделение за водените извори.

ВИДЕО: Почна изградбата на најголемиот оптички телескоп во светот - еве како изгледа

Почна изградбата на најголемиот оптички и инфрацрвен телескоп во светот во пустината Атакама во Чиле. Телескопот ЕЛТ (Extremely Large Telescope) ќе биде сместен на врвот на 3.000 метри високата планина Керо Армазонес, во регион во кој главно нема облаци.

ЕЛТ ќе собира 100 милиони пати повеќе светлост од човечкото око. Тежината на телескопот ќе биде 5.000 тони.

ЕЛТ е дело на експертите на организацијата ЕСО, која ги сочинува експертите од Европа и јужната хемисфера.

(ВИДЕО) Русите објавија снимка: Убиени се 120 џихадисти

Руското Министерство за одбрана објави снимка на која се гледа напад на руската авијација врз терористичката организација Исламска држава, јавува Спутник.

Руската авијација уништила 32 пикапа и ликвидирала повеќе од 120 припадници на терористичката група, кои на 25 мај патувале од сирискиот град Рака кон Палмира, јавува Спутник повикувајќи се на извор во Министерството за одбрана на Русија

-По примената информација, командата на рускиот контингент во Сирија презела мерки со цел да се спречи преместувањето на терористите, рекол изворот.

Според него, сите обиди за преместување на терористите кон Палмира и нивното прегрупирање ќе бидат запрени.

(ВИДЕО) НАПАД ВО ВОЗ: Навредувал муслиманки и убивал

Двајца мажи се избодени до смрт додека се обидувале да заштитат две муслиманки од напаѓачите, кои ги малтретирале во возот во Портланд, соопшти полицијата.

Инцидентот се случил вчера попладне, во пресрет на почетокот на муслиманскиот свет месец Рамазан, кога напаѓачот Џереми Џозеф Кристијан почнал да ги навредува жените на верска и национална основа.

Тројцата мажи се вмешале да ги заштитам жените од насилникот, кој потоа ги избодел со нож. Двајцата починале од здобиените повреди. Еден од нив починал на лице место, а другиот во болница. Кристијан (35) е уапсен штом излегол од возот, наведе полицијата, пренесува Ројтерс.

Една од жените носела хиџаб. 

Популарно