(ВИДЕО) Калифорнија ја чека катастрофа на деценијата: Небеска река им се заканува да ги поплави!

Најголемата дожделива бура во последните десет години ќе се случи во текот на викендот во Калифорнија и со големи поплави кои таа американска сојузна држава ја погодуваат од почетокот на зимата би можела да претставува пресвртница после шест години рекордна суша.

Метеоролошките служби предупредија дека вистинска „атмосферска река“ ќе се урне врз нивната држава на американскиот запад. Се очекуваат 36 часа неприкинати дождови и снежни врнежи во „Голден Стејт“ каде небото во изминатите шест години било немилосрдно суво.

„Бура на деценијата? Да, се работи токму за тоа“, рекол Анди Морин, хидролог на Националната метеоролошка служба.

Жителите на Калифорнија кои веќе две години имаат рестрикција во потрошувачката на вода се подготвуваат сега за „потоп“ и соочување со високи водостои, клизишта, рушења на стебла и лавини.

Посебно се загрозени подрачјата кои ги зафатиле пожари во последните години, каде вегетацијата исчезнала па има гола земја. Локалните и сојузните власти мора да ги надгледуваат браните на неколку водени текови, поставуваат вреќи со песок за одбрана од поплави и ги евакуираат опасните зони.

Се очекува голем застој во сообраќајот и делумно затворање на автопатиштата.„Атмосферската река“ ќе го зафати и Орегон, северно од Калифорнија и делумно Невада.

Декември веќе бил изразито влажен, а водите во планините на северна Калифорнија, клучни за снабдевање со вода на целата држава, достигнале дури 30-годишен рекорд.

„Поплавите надминуваат историски просек, на пат сме на рекордна година ако дождот и снегот продолжат вака да паѓаат“, истакнува Даг Карлсон, портпарол на калифорниското одделение за водените извори.

(ФОТО+ВИДЕО) Хорор во Швајцарија: Маж со моторна пила сечел луѓе

Полицијата соопшти дека најверојатно не станува збор за тероризам и дека напаѓачот е идентификуван, но сѐ уште не е уапсен.

Полицијата пристигнала на местото по пријава дека повредени луѓе лежат на улица. Поголем дел од градот е блокиран, хеликоптери ја надлетуваат областа на нападот, а полиција има насекаде, јавува Би-би-си.

Сѐ уште нема детали од нападот, но локалните медиуми известуваат дека полицијата во центарот на Шафхаузен спроведува операција поради „специјална ситуација“.

Портпаролот на полицијата во Шафхаузен потврди дека во тек е операција, но одби да изнесе какви било детали, пренесува швајцарски Локал.

Сопственик на продавница во таа област за швајцарски Блик изјавил дека маж со моторна пила се шетал по улиците и дека туристите и жителите во тој дел од градот биле замолени да не ги напуштаат продавниците и домовите.

На снимките и фотографиите објавени досега се гледаат лекари кои им пружаат помош на повредените кај ресторан на Мекдоналдс.

ВИДЕО+ФОТО: Кај нас пекол, кај нив снег во Јули!

40 степени целзиусови е прогнозата за денешниот ден во Македонија! Пекол! За разлика од кај нас, во Сант Петерсбрг во Русија, викендов снег! Погледнете како изгледа рукиот град

 

A post shared by Анна Брага (@brazhenka) on

 

A post shared by Belochka (@belochka_wild) on

 

A post shared by Evgenie Polyntsov (@skygoga) on

(ВИДЕО) Туристите ги напуштаат грчките острови, нема авионски билети

По разорниот земјотресот со јачина од 6,7 степени по Рихтер, кој го погоди во петокот наутро Егејско Море, тлото во Турција и Грција и понатаму се тресеше, и тоа со посилни афтершокови од 3, 4 степени па и повеќе.

Во земјотресот загинаа две лица а околу 500 други се повредени.

Повеќе стотици жители и туристи, на источниот грчки остров Кос, ја поминаа ноќта под отворено небо, во паркови или во своите автомобили.

По се изгледа дека земјотресот ја заврши туристичката сезона во тој регион на Грција и Турција.

Туристите, уште истиот ден се обидувале да пронајдат превоз до своите домови, но најчесто наместо помош од матичните туристички агенции, наидувале на крајно бизарни совети.

Гопем број Британци, кои инаку со задоволство доаѓаат на овие острови, се упатуваат кон аеродромот на островот Кос. пишува „Дејли меил“. Таму, по краткиот прекин на авио-сообраќајот, авионите повторно летаат но речиси е невозможно да се најде билет.

И покрај силниот земјотрес, а потоа серијата послаби, како и цунами кое ги погоди бреговите, туристичките агенции се обидувале да ги убедат клиентите да останат до крајот на уплатениот аранжман и да „уживаат во одморот“. На многумина им било советувано да спијат на лежалките на плажата информира „Дејли меил“.

За таква понуда очигледно нема многу заинтересирани.

Тлото продолжува да се тресе а регистрирани се потреси и во Измир, Атина, како и на други места во Грција и Турција со јачина од 2,3 и 4 степени по Рихтер.

Популарно