(ВИДЕО) МАГИЧЕН ДРИБЛИНГ КОЈ ЗАНЕМЕ МНОГУМИНА: Потегот на синот на Зидан ќе ве остави без зборови

Младиот фудбалер на Реал, Тео Зидан, експресно стана хит на социјалните мрежи поради неговиот потег на натпреварот против екипата Одело Толетум.

Тео Зидан, кој е син на тренерот на првиот тим на „кралевите“, го измами противничкиот играч на тој начин што ја префрли топката преку него, а потоа продолжи со акцијата.

Teo не успеа да постигне гол, но доби овации од трибините, а потоа ги освои и корисниците на социјалните мрежи.

Погледнете во продолжение.

Ова се нозете на истиот човек: Едната фотографија е од одмор, а другата…

Маж од Полска ги шокирал сите со својата објава на социјалните мрежи.

Колку е велосипедизмот тежок спорт покажуваат и фотографиите од полскиот велосипедист Павел Полјански, објавени на Инстаграм. Возачот на екипата “Бора” објавил фотографија од своите нозе по “Tour de France”. Но, на неговиот профил може да се најдат и фотографии, на пример, од годишен одмор.

Првата е по вчера завршените 16 етапи на најпознатата велосипедска трка на светот, “Tour de France”, а втората е од одмор во Тоскана. Разликата во изгледот на неговите нозе е повеќе од драстична, и ни го покажува напорот кој е вложен при возењето.

“По 16 етапи нозете изгледаат малку изморено”, напишал на Инстаграм полскиот велосипедист.

Етапата била инаку возена од Ле Пиу ен Велаја до Романс Сур Исера во должина од 165 километри, а најбрз бил австралискиот велосипедист Мајкл Метјус. И натаму води Британецот Крис Фром, а пред велосипедистите се тешки етапи на француските Алпи.

(ВИДЕО) Пред 31 година, СССР се врати од -9 и ја победи Југославија во полуфиналето од СП

На денешен ден, пред точно 31 година, се одигра еден од најдраматичните и незаборавни натпревари во историјата на југсловенската кошарка.

Тимот предводен од покојниот Дражен Петровиќ учествуваше на Светското првенство (СП) во Шпанија и на крај мораше да се задоволи само со бронзениот медал. Причината за третото место е трилер завршницата и поразот во полуфиналето од СССР, откако беше испуштена предност од дури +9 поени во последната минута.

На крај, СССР се радуваше на пласманот во финалето по продолжението со резултат од 91-90, откако резултатот по регуларниот дел на натпреварот гласеше 85-85.

Златниот медал го освои репрезентацијата на САД, која во финалето во тесен натпревар го совлада СССР со 87-85, а во борбата за третото место, Југославија го декласираше Бразил со 117-91.

Утешна награда за југословенските репрезентативци беше МВП признанието на сметка на Дражен Петровиќ, како најдобар играч на Мундијалот.

Роналдо не доаѓа во Скопје со Реал Мадрид

Шпанскиот дневен весник, Марка во денешното издание пишува дека Кристијано Роналдо нема да биде во комбинација за Суперкупот на Европа и дуeлот помеѓу Реал Мадрид и Манчестер јунајтед во Скопје

Весникот, кој е близок до раководството на „Кралевите“, уште минатиот месец објави дека Зинедин Зидан нема да ризкува со Кристијано Роналдо на стартот од новата сезона.

ЦР7 ќе добие продолжен одмор и нема да настапи на дуелот со Манчестер јунајтед во рамките на Суперкупот на Европа, натпревар кој на 9. август се игра во Скопје.

Но по елиминацијата на Португалија во полу-финалето на Купот на Конфедерации, играчот доби дозвола предвреме да се врати дома, а со тоа и порано да ги започне подготовките, со што се отвори можноста тој да се појави на Арената „Филип Втори“.

Но Марка денеска пренесе дека планот на Зинедин Зидан останува непроменет.

Кристијано Роналдо нема да биде во комбинација за дуелот во Скопје и првиот натпревар во сезоната ќе му биде гостувањето на Камп Ноу во Суперкупот на Шпанија.

Популарно