(ВИДЕО) Милиони верници газат едни преку други за да го бакнат Црниот Исус

Повеќе од 1.200 луѓе во Манила се здобиле со повреди или им е пружена помош поради висок притисок и вртоглавица.

Милиони босоноги верници учествувале во најголемата верска прослава на Филипините, каде мнозинството се католици, за да ѝ оддадат почит на прастарата статуа од Исус Христос, за која веруваат дека е чудесна.

Илјадници полицајци и војници ја обезбедуваат свеченоста со статуата од Црниот Назареќанец во центарот на Манила, при која верниците минуваат повеќе од 6 километри.

Во 2016. година свеченоста траела 20 часа, но организаторите се надеваат дека оваа година ќе биде пократка. Поради загриженоста дека исламските бунтовници би можеле да ја нападнат прославата, властите ги смириле верниците велејќи дека безбедносните сили ги преземале сите чекори за да спречат можни инциденти. Се верува дека древната статуа од Исус во Манила од Мексико ја довеле шпански мисионери во 1606. година.

Бродот на кој се наоѓала статуата го зафатил пожар, но статуата малку изгорела и го добила името Црниот Назареќанец.

(ВИДЕО) Русите објавија снимка: Убиени се 120 џихадисти

Руското Министерство за одбрана објави снимка на која се гледа напад на руската авијација врз терористичката организација Исламска држава, јавува Спутник.

Руската авијација уништила 32 пикапа и ликвидирала повеќе од 120 припадници на терористичката група, кои на 25 мај патувале од сирискиот град Рака кон Палмира, јавува Спутник повикувајќи се на извор во Министерството за одбрана на Русија

-По примената информација, командата на рускиот контингент во Сирија презела мерки со цел да се спречи преместувањето на терористите, рекол изворот.

Според него, сите обиди за преместување на терористите кон Палмира и нивното прегрупирање ќе бидат запрени.

(ВИДЕО) НАПАД ВО ВОЗ: Навредувал муслиманки и убивал

Двајца мажи се избодени до смрт додека се обидувале да заштитат две муслиманки од напаѓачите, кои ги малтретирале во возот во Портланд, соопшти полицијата.

Инцидентот се случил вчера попладне, во пресрет на почетокот на муслиманскиот свет месец Рамазан, кога напаѓачот Џереми Џозеф Кристијан почнал да ги навредува жените на верска и национална основа.

Тројцата мажи се вмешале да ги заштитам жените од насилникот, кој потоа ги избодел со нож. Двајцата починале од здобиените повреди. Еден од нив починал на лице место, а другиот во болница. Кристијан (35) е уапсен штом излегол од возот, наведе полицијата, пренесува Ројтерс.

Една од жените носела хиџаб. 

Терористот од Манчестер пред нападот и се јавил на мајка си – Еве што и рекол

Салман Абеди, лицето кое го изврши терористичкиот напад во Манчестер, колку часа пред нападот и се јавил на својата мајка и и рекол „Прости ми“, соопштува портпаролот на либиските антитерористички сили.

Портпаролот Ахмед бин Салем додава дека неговата мајка и тројцата браќа во Либија се повикани на испитувања.

Бин Салем изјавил дека неговата мајка на инспекторите им кажала дека нејзиниот син отпатувал од Либија во Англија само четири дена пред бомбашкиот напад и дека и се јавил на денот на нападот.

Уште еден брат на Абеди, Хашим, како и неговиот татко уапсени се во средата во Триполи.

Според изјавите на портпаролот, Хашим Абеди рекол дека неговиот брат Салам научил како се прави експлозив на интернет и „сакал победа за Исламската држава“, пренесува АП.

Популарно