(ВИДЕО) НАЈЕМОТИВНИОТ МОМЕНТ НА СВАДБАТА НА ГОДИНАТА – Првиот танц на синот на Гашиќ и невестата

Vencanje-Gasicevog-sina-620x350

Големо внимание предизвика свадбата на Владан Гасиќ синот на поранешниот министер за одбрана Братислав Гашиќ, кој во Крушевац се венчаше со својата девојка Драгана, а еден од најемотивните моменти беше првиот танц на младенците.

Да потсетиме на свадбата гостите се забавуваа со Ацо Пејовиќ, Шабан Шаулиќ и Амадеус Бенд, а меѓу повиканите беа многу познати личности.

❤️❤️❤️#GagaVlada

A video posted by Aleksandra (@thrania) on

ТРАНСФЕР БОМБА: Кузмановски од Металург во Магдебург!

Големиот талент на македоснкиот ракомет, капитенот на Металург, Филип Кузмановски, ќе ги следи стапките на неговиот поранешен соиграч Филип Талески, и од сезоната 2018/2019 ќе игра во моментно најсилната ракометна лига во светот – Бундеслигата. Кузмановски треба да ги брани боите на некогашниот германски шампион Магдебург. Играчот на Металург на почетокот на годинава го продолжи договорот со Металург до 2020 година, но нема остане во тимот од Автокоманда до истекот на договорот.

Доколку се договори соодветно обештетување можно е трансферот да биде реализиран и порано од предвиденото, слично како што беше и во случајот на Талески кога Германците платија поголемо обештетување за да може тој половина сезона порано да замине.

Само пред неколку денови стигна и веста дека од Металург исписница добил и Марко Нелоски. Тој уште летово ќе бара нов клуб, иако и за него се шпекулира дека ќе оди на печалба. Иако вложи многу напри да ги собере талентираните млади ракометари, Металург не успева да ги задржи. Во февруари си замина и Талески кој потпиша за Рајн Некар, а клубот реши на позајмица во Еурофарм Работник да ги прати Горан Крстевски и Томислав Јагуриновски.

Левиот бек Кузмановски, кој е актуелен сениорски репрезентативец на Македонија имаше пех со повреда и го пропушти СП во Франција во јануари, но во финишот на сезоната, на клупски и на репрезентативен план игра во одлична форма. За него се заинтересирани неколку клубови, а да го ангажира сакаше и Вардар кој имаше разговори со Кумановски токму во време кога тој го продолжуваше договорот со тимот од Автокоманда.

Магдебург е поранешeн европски првак од сезоната 2001/2002, а последната титула во Бундес Лигата ја освоиво сезоната 2000/2001, додека лани беше победник во германскиот Куп. Во моментов на левата бековска позиција таму играат германскиот репрезентативец Фин Лемке и данскиот интернационалец Михаел Дамгард.

Кузмановски потекнува од школата на битолски Пелистер, a во 2015 година се пресели во Металург и стана сениорски репрезентативец. Тој исто така е член и на младинската репрезентација, со која го очекува настапот на СП во Алжир.

Најава за ново невреме денеска

Денеска е четврток, 25 мај 2017 година, 145-иот ден во годината. До крајот на годината остануваат уште 220 дена. 

Сонцето во Скопје изгреа во 5 часот и 6 минути,  а ќе зајде во 19 часот и 55 минути.

Денов трае 14 часа и 49 минути.

Месечината, која е во фаза на млада Месечина, ќе изгрее во 5 и 3 минути, а ќе зајде во 19 часот и 27 минути.

Временска прогноза

Времето во Македонија ќе биде облачно и посвежо со пообилни врнежи од дожд, особено во јужните делови каде што се очекува и појава на грмежи. Ќе дува умерен северен ветер.

Утринската температура ќе се движи од седум до 14, а дневната од 15 до 22 степена.

Во Скопје слично време, променливо облачно и нестабилно, во попладневните часови со врнежи од дожд. Ќе дува умерен северен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 14, а дневната ќе достигне до 22 степена.

Во текот на наредните денови ќе се задржи попладневната нестабилност и ќе дува претежно северозападен ветер. Во недела малку покачување на температурата и почести сончеви периоди, а од понеделник не се очекуваат врнежи. Температурата ќе достигне до 27 степени. 

(ВИДЕО) Група возбудени туристи стоела зад ограда снимајќи големи бранови - Она што ќе им се случи не се гледа на филмови!

Стотина туристи се собрале на реката Киантанг во Кина како би сведочеле на најголемата плима која се случува во текот на годината, но она што тој ден им се случило секако не го очекувале...

Туристите се собрале на брегот како би ги набљудувале брановите. Меѓутоа, целиот настан се претвара во вистинска катастрофа откако брановите удриле посилно и во целост ги „збришале“ сите насобрани туристи.

Погледнете го видеото:

Популарно