ВИДЕО: Најтажната песна во СФРЈ - Тито ја забранил зашто луѓе се убивале на неа!

Кога во 1950 година дознал дека боледува од туберколоза, Драгиша Недовиќ, ја напишал „Плуча су ми болна“. Песната ја следи доста чудна и интересна, но и бизарна приказна.

Според многумина, оваа е најтажната песна било кога снимена на овие простори, а своевремено лично Јосип Броз Тито ја забрани да се изведува и пушта, бидејќи многу луѓе кои болуваа од туберколоза извршија самоубиство откако ја чуле истата.

Животната приказна на Драгиша Недовиќ е навистина неверојатна – роден во 1916 година, веќе на 20 години ја има напишано и ден денес култната U lijepom starom gradu Višegradu. Кобната 1941 година, со останатите жители на Крагуевац е изведен на стрелање, но во последен момент, како веќе познат текстописец, го тргаат на страна и го депортираат во Германија, каде поминува четири години во логоро во Дормаген.

После завршувањето на Втората светска војна, Недовиќ се враќа во Крагуевац, а на почетокот од 1950-те дознава дека страда од туберколоза. Тогаш ја пишува песната Pluća su mi bolna, истурајќи ги своите емоции од сознанието за тешката болест во нејзините стихови.

Pluća su mi bolna, zdravlja više nemam

Jer su sasvim blizu, moji zadnji dani

Živeću još danas, a možda i sutra

A onda zauvek, zbogom moj živote

Nije meni žao, bednoga života

Jer ja sreće nikad, osetio nisam

Samo bol i patnja, gorke suze lio

U životu svome, srećan nisam bio.

Песната прв пат ја сними Заим Имамовиќ, а се зборува дека толку сугестивно делувала на луѓето, особено на оние болни од туберколоза, што многумина, под нејзино влијание, посегнале по сопствениот живот. Поради тоа, Централниот комитет на КПЈ, по инструкции на Тито, одлучува оваа песна да е забрани. Забранета била во наредните десетина години, кога на една прослава ја нарачала да се пее лично Јованка Броз и тогаш за сопругата од Тито ја отпеа легендата Нада Мамула.

Иако се излекува од туберколозата, Недовиќ во 1959 година го снајде нова мака кога почнаа неговите срцеви проблеми. Почина од инфаркт во 1966 година. Денес ретко кој се сеќава на него, иако зад себе остави големо музичко наследство од дури 800 песни, меѓу кои и познатите “Tekla rijeka Lepenica”, “Na Moravi vodenica stara”, “Jutros mi je ruža procvetala”, “Smederevo, grade od starina”.

Саша Поповиќ останува без Гранд: Еве кој доаѓа на негово место!

Александар Саша Поповиќ долги години е директор на најголемата продукција на Балканот, Гранд. Еден ден тоа ќе мора да се промени.

Најмалиот син на Лепа Брена, Виктор Живојиновиќ сака да биде на чело на Гранд. Тој веќе почна да волонтира во познатата продуцентска куќа, а еден ден сака да ја преземе.

Виктор моментално студира на приватен факултет за бизнис и менаџмент, а покрај тоа го учи занаетот од Саша Поповиќ.

Виктор не сакаше да студира во странство како неговите браќа, остана во Белград, а веќе почна да го учи семеејниот бизнис. Брена и Боба одлучија да му дадат поддршка. И на нив им одговара некој од семејството да ја преземе продукцијата и телевизијата, а мислат дека Виктор е доволно способен, изјави извор за Курир.

Виктор ја потврди oва информација.

Требаше да запишам студии во Виена, но кога поразговарав со моите родители одлучив да студирам во Србија и да работам некоја работа. Започнав во Гранд, помагам кога треба. Сакам еден ден да бидам на чело на фирмата, вели Виктор.

ФОТО: Македонската преставничка на Евровизија не нарече ФИРОМ!

Како да не беа доволни нападите од некои медиуми на адреса на македонската преставничка на Евровозија и кон нејзиното семејство, па таа во еден Твит нашата држава ја ослови со времената референца, „FYROM“.

ВИДЕО: Охриѓанецот Ристе повторно ја полуде публиката на „Ѕвездите на Гранд“

Охриѓанецот Ристе Ристески (21)  вчеравечер директно влезе во следниот круг од натпреварот, откако со своето пеење допре до буквално секој член од жирито на музичкото шоу „Ѕездите на Гранд“. Па така гласовите се редеа едно по друго уште додека тој ја пееше првата строфа од песната „Од милијун жена“ на Тони Цетински.

Само Аца Лукас ја држеше неизвесноста до самиот крај, па не се знаеше дали Ристе продолжува без бараж понатаму, но Лукас на крајот го притисна копчето со реден број два.

Креативна споредба помеѓу Ристе и другиот натпреварувач направи пејачката Марија Шерифовиќ, која рече за Никола изгледал како комарец кој дошол да скока на сцената, па дошол бумбарот и го изел, мислејќи на Ристе.

Овој комплимент беше добредојден за нашиот натпреварувач кој со песната „Срце ни је камен“ од Тоше Проески, уште повеќе дигна енергија во салата.

Повеќето членови од жирито нагласија дека и пред да почне да пее би му дале глас, до толку имаат довреба во него. 

Оние кои вчера беа пред малите екрани сигурно се ежеа во минутите кога Ристе пееше, а за останатите во продолжение еве видео од емисијата.

Слушнете го Ристе Ристевски како пее од следнава минутажа 3:20.

Популарно