ВИДЕО: Најтажната песна во СФРЈ - Тито ја забранил зашто луѓе се убивале на неа!

Кога во 1950 година дознал дека боледува од туберколоза, Драгиша Недовиќ, ја напишал „Плуча су ми болна“. Песната ја следи доста чудна и интересна, но и бизарна приказна.

Според многумина, оваа е најтажната песна било кога снимена на овие простори, а своевремено лично Јосип Броз Тито ја забрани да се изведува и пушта, бидејќи многу луѓе кои болуваа од туберколоза извршија самоубиство откако ја чуле истата.

Животната приказна на Драгиша Недовиќ е навистина неверојатна – роден во 1916 година, веќе на 20 години ја има напишано и ден денес култната U lijepom starom gradu Višegradu. Кобната 1941 година, со останатите жители на Крагуевац е изведен на стрелање, но во последен момент, како веќе познат текстописец, го тргаат на страна и го депортираат во Германија, каде поминува четири години во логоро во Дормаген.

После завршувањето на Втората светска војна, Недовиќ се враќа во Крагуевац, а на почетокот од 1950-те дознава дека страда од туберколоза. Тогаш ја пишува песната Pluća su mi bolna, истурајќи ги своите емоции од сознанието за тешката болест во нејзините стихови.

Pluća su mi bolna, zdravlja više nemam

Jer su sasvim blizu, moji zadnji dani

Živeću još danas, a možda i sutra

A onda zauvek, zbogom moj živote

Nije meni žao, bednoga života

Jer ja sreće nikad, osetio nisam

Samo bol i patnja, gorke suze lio

U životu svome, srećan nisam bio.

Песната прв пат ја сними Заим Имамовиќ, а се зборува дека толку сугестивно делувала на луѓето, особено на оние болни од туберколоза, што многумина, под нејзино влијание, посегнале по сопствениот живот. Поради тоа, Централниот комитет на КПЈ, по инструкции на Тито, одлучува оваа песна да е забрани. Забранета била во наредните десетина години, кога на една прослава ја нарачала да се пее лично Јованка Броз и тогаш за сопругата од Тито ја отпеа легендата Нада Мамула.

Иако се излекува од туберколозата, Недовиќ во 1959 година го снајде нова мака кога почнаа неговите срцеви проблеми. Почина од инфаркт во 1966 година. Денес ретко кој се сеќава на него, иако зад себе остави големо музичко наследство од дури 800 песни, меѓу кои и познатите “Tekla rijeka Lepenica”, “Na Moravi vodenica stara”, “Jutros mi je ruža procvetala”, “Smederevo, grade od starina”.

(ВИДЕО) Никол Шерцингер воодушевена од Славко Калезиќ на британскиот „Х фактор“

Како што Ви пренесовме неодамна, црногорскиот актер и годинашен претставник на „Евровизија 2017“, Славко Калезиќ реши да си ја проба среќата и на британскиот „Х фактор“, а после кусата најава за неговата аудиција, истата конечно беше емитувана во целост во рамките на саботната епизода од популарната емисија.

Сосема очекувано, главниот виновик за неговото пријавување на натпреварот е познатиот менаџер и долгогодишен член на жирито, Луи Волш, кој застанал зад повеќе ирски претставници на „Евровизија“, вклучувајќи го и годинешниот, Брендан Мари, па токму во Киев се запознале и со Славко.

„Додека бев зад сцената, разгледував наоколу и го забележав Луи, па отидов да се поздравам. Тој ја забележа мојата долга плетенка и лудиот костим што го носев за настапот и ми рече дека треба да се пријавам за ’Х фактор’ и дека би бил одлично прифатен“, откри Славко, раскажувајќи им на останатите членови на жирито, а особен впечаток ѝ остави на американската пејачка Никол Шерцингер.

„Отсекогаш се прашував како би изгледала Никол како маж“, прокоментира Сајмон Кауел, на што таа одговори: „Еве, токму вака!“, покажувајќи кон Славко, кој се претстави со песната „End of Time“ на Бијонсе. Луи, Шерон Озборн и Никол му дадоа потврден одговор, а Сајмон само му честиташе дека продолжува понатаму во натпреварот, а дали ќе стигне до финалните вечери во живо ќе дознаеме во наредните неколку недели.

Целата аудиција можете да ја погледнете во продолжение.

ВИДЕО: Елена Ристеска со текила, лимон и секси танц

Една од најубавите македонски пејачки, Елена Ристеска го објави спотот за својата нова песна „Tequila & Lemon“.

Убавата македонска пејачка лудо се забавува со пријателите во видеозаписот, кој бил снимен во Грција.

Текстот е дело на самата Елена, додека Дарко Димитров влезе во улогата на продуцент, композитор и аранжер.

За неколку дена ќе биде објавена нова верзија на песната со Емина Јаховиќ.

(ФОТО) Беше секс симбол и популарна пејачка: Сега се тетерави пијана додека мажот ја пика во автомобил

Очигледно дека во потполност почнаа да се бришат границите помеѓу некои познати личности и обичните луѓе.

Популарноста на некои изгледа им е преку глава па не им е срам какви ќе излезат на улица. Една од тие е и Џесика Симпсон.

Популарната пејачка некогаш беше секс симбол. Мажите воздивнуваа по неа, а сега воздивнува само нејзиниот сопруг Ерик Џонсон кој мораше пред неколку папараци пијана да ја вовлекува во автомобилот.

Нешто такво се случило токму синоќа кога Џесика излегла од еден ресторан видно пијана. Толку имала алкохол во себе што не можела да оди па се тетеравела долж улицата додека сопругот пред очите на сите ја влечел кон автомобилот.

Таа беше модел и модна дизајнерка, но и пејачка. Зад себе има седум студиски албуми, 14 синглови и 15 спотови. Има две деца и 37 години,  а во брак со Џонсон е од 2014 година.

Популарно