ВИДЕО: Нова снимка од нападот на „Шарли ебдо“

Нападот на редакцијата „Шарли ебдо“ во Париз одекна во светот како големо злосторство кое повикува за поголемо здружување во борбата против тероризмот. Исламските екстремисти убија 10 новинари и двајца полицајци.

novo-video500_thumb_medium380_0

На Интернет се појави нова снимка од терористичкиот напад на која се прикажани две маскирани лица како мирно се враќаат кон автомобилот по крвавиот масакр.

-Го осветивме пророкот Мухамед, вели еден од напаѓачите. Тие го менуваат оружјето и влегуваат во автомобилот, но набрзо пукаат кон полициското возило кое им наидува додека бегаат.

Орбан ја загуби Будимпешта, Карашони нов градоначалник

Унгарија– Нов градоначалник на Будимпешта е Ѓерѓељи Карачоњи, кандидатот кој беше поддржан од неколку опозициски партии, покажаа резултатите од локалните избори по околу 80 отсто од преброените гласови.

Карачоњи освоил 50,1 отсто од гласовите, додека Иштван Тарлош, кандидатот на владеачката партија Фудес на премиерот Виктор Орбан доби 44,8 отсто од гласовите.

Локалните унгарски медиуми јавуваат дека Тарлош веќе му честитал на својот ривал на победата.

Излезноста на вчерашните избори изнесуваше околу 50 отсто, што е еден од најголемите одзиви на избирачите на локални избори од обновата на демократија ана Унгарија во 1990 година.

СРЕДБАТА НА МЕРКЕЛ И МАКРОН ЗАВРШИЛА: Има ли одлука за датумот на Македонија?

За тоа дали вчера вечер се разговараше и за датумот за преговори за Северна Македонија не успеавме да дознаеме. Според дипломатските извори од Брисел, Франција е единствената која смета дека „Северна Македонија не ги исполнува потребните услови“ за почеток на преговорите. Ставот на Емануел Макрон е изолиран, бидејќи пред осум дена четворицата први луѓе на европските институции повикаа во заедничко писмо за започнување на преговорите со Северна Македонија и Албанија. Ова одбивање предизвикува незадоволство кај европските дипломати, кои го обвинија Париз дека ја загрозува стабилноста на Балканот, за чија стабилност Париз официјално се залага. Ова уште повеќе што на два пати ЕУ одлучи да го одложи започнувањето на преговорите, пренесе МИА.

Францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел вечерва во Париз имаа работна вечера, на која според најавите меѓудругото требаше да разговараат и за отворањето преговорите на Европската Унија со Северна Македонија, откако германскиот Бундестаг даде зелено светло за тоа.

Работната вечера на претседателот Емануел Макрон и канцеларката Ангела Меркел е пред се посветена на подготовката на идниот заеднички состанок на француската и германската во Тулуз во предвечерието на европскиот самит во Брисел. На менито многу отворени прашања: Брегзит, назначувањето на европската комисија и турската воена интервенција во Сирија, јавува дописникот на МИА.

Двајцата лидери непосредно пред вечерата се осврнаа наофанзивата на Турција против курдските сили во Сирија, која, како што рече Макрон пред Меркел вечерва во Селисејката палата „најверојатно ќе создаде неодржлива хуманитарна ситуација и ќе и помогне на групата Исламска држава повторно да се појави во регионот“. 

-Наша заедничка желба е оваа офанзива да престане. Ние сме уверени дека оваа офанзива го носи ризикот од една страна, на терен да се создаде неодржлива хуманитарна ситуација и од друга страна да и помогне на Даеш (Исламската држава) повторно да се појави во регионот, рече Емануел Макрон, кој од 22 часот вечерва заседва со Советот за одбрана.

-Зборував со претседателот Ердоган еден час, мора да ги земеме предвид интересите и безбедноста на Турција. Но, исто така сметаме дека мора да ставиме крај на оваа турска инвазија, затоа што има хуманитарни причини и не можеме да ја прифатиме оваа ситуација против Курдите , додаде Ангела Меркел.

Макрон нагласи дека соочени со оваа ситуација ќе останат координирани. Тој ги ги повика Европејците да се обединат во „овој тежок и понекогаш вознемирувачки европски и меѓународен момент“.

ВИДЕО: Тајфун ја опустоши Јапонија

Најмалку 18 лица загинаа, а 13 се водат како исчезнати во тајфунот Хагибис кој ја погоди Јапонија. Налетите на ветерот достигнуваат и 180 километри на час и донеле обилни врнежи и силни ветрови кои го парализираат Токио.

Скоро половина милион домови останаа без електрична енергија, а делови од централна и источна Јапонија се поплавија, јавува Ројтерс.

Јапонските власти упатиле десетина илјади спасувачи и војници во загрозените подрачја.

Јапонската метеоролошка агенција издаде предупредување за Токио и околината, наведувајчи дека таков интензитет на врнежи се гледа еднаш во 60 години, пренесува агенцијата Кјодо.

Премиерот Шинзо Абе е во приправност во својата резиденција и околу него се тим советници кои ги собираат сите податоци за тајфунот.

Популарно