(ВИДЕО) Застана на банкомат да подигне пари - Кога ќе видите што направи овој Кинез ќе падбнете од столче!

Тешко е да не бидете параноични кога ќе застанете на банкомат за подигнете пари, посебно доколку во ваша близина се наоѓаат некои сомнителни лица.

Да е биде паметен и спремен во текот на подигнување на пари од банкомат секогаш е добра идеја, но овој Кинез од следното видео пронајде до сега невиден начин како од останатите луѓе да го сочува совојот ПИН број.

Погледнете го видеото:


Assian pin protect by coolPick

„Станав бездомник затоа што сум геј“

Во Македонија се отвори првата „Сигурна куќа“ каде ЛГБТИ лицата кои имаат проблеми со домувањето или се жртви на насилство можат да престојуваат. Еден од жителите говори за малтретирањето и проблемите низ кои минувал.

„Проблемите започнаа откако починаа моите родители и останав сам со мојот брат. Моите не знаеја дека сум геј и криев со години, но мојот брат започна да ме малтретира, особено откако ќе се испијани“. Вака ја започнува својата приказна еден од новите станари на „Сигурната куќа“ која неодамна се отвори во Скопје на тајна локација, каде може да се пријават за сместување сите ЛГБТИ лица кои се жртви на семејно насилство или имаат проблеми со домувањето.

Тој заради неговата безбедност не сака да го открие својот идентитет и единствено анонимно прифати да поразговара со нас за тоа како стигнал во овој шелтер центар.

„Имав големи семејни проблеми и на социјалните мрежи прочитав за безбедната куќа и се јавив да побарам помош. Оттаму веднаш ме контактираа. Јас сум активно геј од 1992 година и цело време се криев од моите се до 2013 година. Потоа моите родители починаа и оттогаш почна агонијата со мојот брат. Секогаш кога ќе се напие алкохол мојот брат почнува да ме малтретира. Јас сум од Битола и немам поддршка од никој за мојата сексуална определба. На таа тема никогаш не разговарав со никој од семејството“, раскажува корисникот на центарот.

Во моментот вели дека бара работа, но и во тој дел има проблеми бидејќи тешко му оди. Поради тоа што немал каде да оди и станал бездомник, на крајот завршил во сигурната куќа.

„Во Македонија многу е тешко за луѓето кои јавно ќе кажат дека се геј, институциите не преземаат никакви мерки за оваа категорија на луѓе, ниту пак има начини да се дојде до помош. Потребен е згрижувачки центар каде што секој ЛГБТИ човек доколку има било каков проблем би можел да биде згрижен, бидејќи постојат многу проблеми за луѓето кои се дел од оваа заедница“, вели тој.

Помош за најзагрозените ЛГБТИ лица

По побараните донации во центарот му обезбедиле облека и обувки. Стручниот тим кој што се состои од социјални работници и психолог, работи на подобрување на неговите вештини за полесно вклучување во работен процес, подобрување на комуникациски вештини како и негово подобро социјализирање. Од ЛГБТИ центарот за подршка велат дека во моментот корисникот е во процес на барање на работа. Планирано е да остане 3 до 6 месеци, во зависност од неговиот напредок, како би можел финансиски да зајакне и да може да продолжи со живот надвор од шелтерот во изнајмено живеалиште.

„И при барањето на живеалиште ќе му биде помогнато, како и доколку му треба и одредена помош и по напуштањето на шелтерот. Исто така, се набљудува и му се помага во подобрувањето на неговата општа здравствена состојба во соработка со медицински лица. Во зависност од процесот на наоѓање работа, доколку е потребно ќе му биде понудена одредена доквалификација или изучување на нешто ново како би можел полесно да се снајде и реинтегрира. Сето ова ќе се прави во соработка со државни институции и невладини организации чии сервиси можеме да ги понудиме на корисниците“, вели Елена Петровска од ЛГБТИ Центарот за поддршка под чија капа функционира „безбедната куќа".

Таа додава дека шелтер центарот е отворен со цел да ги заштити најранливите и маргинализираните преживувачи на насилство, кои само заради својата различна сексуална ориентација живеат недостоинствено, трпат физичко и секаков друг вид на насилство. „Високото ниво на хомофобија, неказнивоста на ваквите дела придонесе оваа група на граѓани да живее целосно стигматизирано, без можности за социјализација, во страв и со тежок пристап до пазарот на трудот“, додава Петровска.

Сигурен простор за заштита од насилство

Сигурната куќа претставува безбеден простор каде корисниците ќе бидат заштитени од секаков вид на насилство. Таа ќе работи 24 часа на ден и има капацитет за седум корисници. За корисниците обезбедува сместување, храна, медикаменти, правни услуги, услуги од психолог и социјален работник.

Иако деновиве во земјата се случи придвижување во насока на препознавање на ЛГБТИ заедницата и проблемите со кои таа се соочува, откако министерот за култура, Роберт Алаѓозовски стана прв функционер кој го отвори „Скопје прајд викендот", настан посветен на ЛГБТИ лицата, сепак активистите велат дека состојбата во моментот е лоша и претстои многу работа за менување на актуелното статус- кво. Насилството или дискриминацијата врз основа на сексуалната ориентација и родот се секојдневие за многу лица од оваа заедница што живеат во земјата.

„Ситуацијата со правата и слободите на ЛГБТИ луѓето е катастрофална, посебно во помалите градови низ Републиката. Тоа го говори и последниот извештај на Меѓународната асоцијација за ЛГБТИ лицата за правата на оваа заедница каде Македонија се најде на 41 место во Европа од вкупно 49 земји. Сигурната куќа е отворена со цел да им се помогне на жртвите во момент на акутно насилство, да излезат од кругот на насилство кој можеби им се случува подолго време, во моменти кога немаат ништо и никого, немаат каде да престојуваат заради тоа што трпат семејно насилство, се напуштени од домот, или трпат економско и психичко насилство. Крајната цел е овие лица да се оснажат, да се реинтегрираат и да ги уживаат сите права и слободи кои се загарантирани за сите граѓани со Уставот и законите“, вели Петровска.

Барањето за сместување во куќата може да се направи со вртење на бесплатната линија за помош 0800 66 66 6 или преку пополнување на апликацијата на веб страната на ЛГБТИ центарот за поддршка.

Планира да поддаде документи за развод: Покрај бранкротот, Бекер и ќе се разведува?

Поранешниот светски рекет број еден, Германецот Борис Бекер (49) сега не се бори само со финансиските проблеми, туку и со љубовниот бродолом кој му се случува. Неговата сопруга Лили (41) планира да ги предаде документите за развод, пренесуваат пријателите на парот.

Исто така, изјавиле дека таа ситуација нема врска со банкротот, туку дека тенисерот и неговата сопруга веќе извесно време имаат проблеми во бракот.

„Не сакам да го коментирам неговиот приватен живот“, рекол портпаролот, а Бекер не сакал да разговара со новинарите.

Тенисерот во бракот со Лили е од 2009 година, а заедно го имаат седумгодишниот син Амадеус Бенедикт . Пред тоа, бил во брак со дизајнерката Барбара (50) со која ги има синовите Елиас (23) и Ноах (27).

Пријатели на славниот тенисер тврдат дека неговата сопруга Лили, бивша манекенка, сериозно размислува за развод и дека во последно време се повеќе време минува во родната Германија, отколку во нивниот дом во Лондон. Нивниот брак, наводно, имал проблеми од порано, велат познаниците на Бекер. Новинарите на британскиот весник „Сан“ го затекнале Бекер пред куќата во Лондон и го прашале за разводот а тој луто им се развикал: „Рано ми е, одете си“.

И покрај очигледните брачни несогласувања, двојката била видена како излегуваат од нивната куќа во Вимблдон и со поршето заминуваат да го прослават роденденот на Лили во Сохо во Оксфордшир. Тој деновиве за да ги демантира гласините за разводот објавува разни љубовни твитови, посакувајќи и среќен роденден на сопругата, како и фотографија на која тој ужива во сонцето со Лили, нарекувајќи ја „мојата посебна дама’.

ФОТО: Не освои ништо на ЕП ама затоа ги освои сите на социјалните мрежи

И покрај тоа што лебот го заработуваат преку спортот, кој е доста груб, денес спортистките сакаат да им докажат на сите дека и покрај споменатиот факт тие сепак се нежни, секасиилни и женствени.
 

Иако кошаркарките на Црна Гора не се прославија на Европското првенство во Чешка, сепак тие покажаа дека имаат одлични квалитети и способности.

Една од најдобрите кошаркарки Милица Милошев која доминираше на Европското првенство деновиве се соблече и ги собра сите симпатии од посилниот пол.

Сепак таа највеќе привлече внимание со тетоважите кои доминираат по целото нејзино тело, како и нејзиното бикини, погледнете.

 

 

Nasukala sam se 😉 #beach #sea #photo #enjoylife #beautifulbeast #lovemybody

A post shared by Gućko (@milicamilosev15) on

 

Ova lijevo je normalna, a ova desno je isto luda 😉

A post shared by Gućko (@milicamilosev15) on

 

Walk like you have three men walking behind you ! 😉 I imaj listove kao Safet Susic 💪

A post shared by Gućko (@milicamilosev15) on

Популарно