(ВИДЕО) ЖИРИТО И ПУБЛИКАТА ЗАПЛАКАА: Приказната за оставеното момче нема да ве остави рамнодушни

ногу сакам да имам некој свој што ќе ме поддржувам.Можеби ќе бидам сам до крајот на животот-говореше Дејан.

Дејан Кетиќ во шоуто „Јас имам талент“ ја раскажа својата тажна приказна која ги расплака жирито и публиката. Тој има неверојатна дарба за хип-хоп музика која му помогнала да ги преброди тешките периоди во животот кој не го мазел.

- Кога бев мал останав без родители. Тие биле млади и не знаеја како да одгледуваат дете и затоа ме дале во дом.Тоа ми падна многу тешко, многу сакам да имам некој свој што ќе ме поддржувам.Можеби ќе бидам сам до крајот на животот-говореше Дејан додека жирито во кое беа Раста и Срѓан Тодоровиќ не можеа да ги запрат солзите.

(ВИДЕО) Бени одлучи да не се курчи веќе

„Немој да се курчиш“ е новата песна на Бени „Нон стоп. Видеото што вчера го промовира на каналот „Јутјуб“ е снимано во една работилница за заварување кај чичко Кадри во Ресен. Спотот го режира Чедо Поповски.

Насловот на песната, а и самата нејзина поента, е со посебна приказна.

„Со оглед на ситуацијата во која живееме мораше да излезе оваа песна. Знаеш, сите нешто се замислуваат, а гладни и боси се до бога. Ете затоа и морав да ја направам оваа песна зашто сите на крајот нѐ чека по два кубика земја“, вели Бени Шаќири. Тој во разговорот ни откри дека отсекогаш застапувал теза дека никој не е вечен. Вели дека се надева оти сето тоа успеал да преточи во песна. „Дали успеав или не, ќе покаже времето. Кај нас владее една манија дека сѐ што ќе излезе мора да е хит. Е, па, не мора да е така“, искрен е Бени.

Тој е 17 години на музичката сцена. Вели дека треба да си доволно луд да опстанеш овде како музичар, но сепак на крајот од денот вели дека верува во она што го работи.

Сѐ погласен беше на улиците со „Нема правда, нема мир“. Дел од шарената револуција, каде што гласно го искажуваше своето незадоволство од претходната власт. Во еден свој статус на социјалните мрежи во пресрет на Суперкупот вели: Овие што утре ќе играат заедно немаат толку заработено колку што нашиве искрадоа“.

„Додека го следев фудбалот, некаде слушнав дека во моментот 6 милијарди евра се на теренот. Си велам, ова е гола вода во споредба со тоа колку пари се украдени. И ова може на прва звучи смешно, но навистина е многу тажно“, вели Бени. И додава, замисли да не беа украдени тие пари и да останеа тука, ќе бевме пристојно европско општество“. Таткото на двете деца, Мик и Бен, вели дека сѐ што прави, прави за нив. Дека никогаш нема да ги тера да го работат она што не го сакаат и дека тие се центарот не неговиот свет. За октомври најавува нова песна, а вели дека во план е и цеде на кое ќе бидат сите негови теми.

Александра Георгиев

Тајчи го пееше хитот „Хајде да лудујемо“ - денес е пред најтешката животна драма

Татјана Матејаш Камерон, попозната како Тајчи, беше голема ѕвезда во поранешна Југославија, која се прослави со хитот  „Хајде да лудујемо“.

Кога започна војната во Хрватска, Тајчи одлучи да оди на студии во САД, каде продолжи со музичко и сценско усовршување, појавувајќи се повремено во мјузикли во Лос Анџелес. Таму го запознава пијанистот и композитор Матју камерон за кого се мажи во 2000 година, а денес пее во цркви.

Таа живее со сопругот и децата во Охајо, но сега е пред животна драма. Сопругот Метју веќе некое време води битка за животот. откако му е дијагностициран рак на белите дробови.

Лекарите за жал му предвидуваат дека ќе живее уште само една година.

ВИДЕО: Ова е новата млада македонска ѕвезда која ги освои сите срца

Во шоуто „Неки Нови Клинци“ оваа година среќата си ја проба нашиот македонец Петар Јанев.

Македонците оваа година ги собраа сите награди од продукцијата „Гранд“, почнувајќи од шоуто за повозрасните „Никад није касно“ каде победи Христос Елинидис, до Ристе Ристески и „Ѕвездите на Гранд“, за на крај Благица Ѕунѕуровска да тријумфира во „Неки Нови Клинци“.

Во продолжение слушнете ја песната Дијана љубави во изведба на Петар Јанев.

Популарно