Во пожар во скопска Кисела Вода загина жена

Утринава околу 6 часот избил пожар во општината Кисела Вода, на улицата Вера Јоциќ во станбена зграда, информира командантот Ѕвонко Томевски.

Пожарот избил во подрумски простории на објектот адаптирани за живеење на едно лице. Пожарот настанал од уред за греење. Лицето кое било во просториите не успеало да излезе и за жал се задушило. Со 4 противпожарни возила и 12 пожарникари, пожарот е локализиран - изјави Томевски.

ФОТО: Возач излета од автомобил кај подвозникот кај Црниче

Од полицијата за велат дека случајот во полиција бил пријавен од случаен минувач кој кажал дека маж паднал од возило марка „рено“.

Според коментарите на социјалните мрежи станува збор за повозрасен маж кој со амбулантно возило бил пренесен во болница и бил во свесна состојба.

Што точно се случило и каква е сега здравствената состоба на лицето се уште не е познато.

Струга: Не сакал да плати во продавница, па извадил чекан!

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело  „загрозување со опасно орудие при тепачка или караница“, полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против 34-годишниот О.С.  од Струга.

На 25-ти април годинава, тој во продавницата за електро-материјали во Струга, предизвикал караница со сопственикот на продавницата околу 13 часот, кога побарал бакарен кабел со должина од околу 400 метри за монтирање на терен со ветување дека подоцна ќе го плати. На тоа, сопственикот на  продавницата му одговорил дека најпрво треба да плати, а после да го добие кабелот, по што, пријавениот, му упатил сериозни закани.

Потоа, изреволтиран излегол од продавницата и од возилото, извадил чекан и се упатил кон сопственикот на продавницата сакајќи да го нападне. В

о таа намера, пријавениот О.С. бил спречен од лица од обезбедувањето кои му го одзеле чеканот.

Внимавајте каде паркирате во Охрид

Триесетгодишен скопјанец ограбувал паркирани возила кај туристичкиот комплекс „Св. Наум" и кај „Музејот на вода" во Охрид.

Според информациите на СВР-Охрид против Д.Д. е поднесена кривична пријава за тешка кражба.

Пријавениот, кражбите ги извршил во текот на март и април оваа година.

Д.Д. користејќи подесен алат, но и физичка сила, ги отворал вратите и прозорците од патничките моторни возила сопственост на македонски и странци државјани. Притоа одземал пари, лап-топ компјутери, харддискови, усб стикови, видео камери, облека, обувки, сувенири, спортска опрема, мобилни телефони и кредитни картички.

Со кражбите, пријавениот се стекнал со против-правна имотна корист која дополнително ќе се утврди.

Популарно