Жена се задуши во пожар во стан во Скопје

Осумдесет и двегодишна жена синоќа се задуши во пожар во својот стан на улицата „Н. Тримпаре“ во Скопје.

Бригадата за противпожарна заштита синоќа интервенирала во 01:20 часот. Лекар од Итната медицинска помош констатирал смрт од задушување од чад, а пожарот бил предизвикан најверојатно од електрична греалка.

Со согласност на Јавен обвинител, телото на починатата е предадено на семејството за погреб.

54 години од земјотресот во Скопје, и вака ќе се одбележи

Град Скопје и Музејот на Град Скопје и годинава ќе го одбележат 26 јули – денот кога пред  54 години во катастрофалниот земјотрес што во својата уривачка моќ  во 1963 година однесе многу човечки животи,  го претвори  Скопје во урнатина, а  градот  ги доживеа најтешките моменти во својата историја и постоење.

Под мотото – „Скопје го слави животот„ на 26 јули ќе се потсетиме на се она што значи овој датум, на подадената рака од целиот свет како и на оние кои трагично го загубија својот живот.

Мултимедијалниот културен настан што под мотото „МКЦ за Скопје“ го организира Младинскиот културен центар, кој традиционално се одржува за 26 јули, со цел да се потсетиме на солидарноста и хуманоста на скопјани, годинава се одржува два дена, односно започна вчераа,  на 25 јули, а завршува  денес, 26 јули.

Оваа чествување ќе не потсети дека треба да го славиме животот и секако за хуманата димензија на човештвото.

Популарно