ЖИВОТНО: Малолетничка силувана два пати од исто лице

Триесет и едно годишната С.М. од Кочани вчера пријавила дека пред два дена нејзината 14 годишна ќерка била два пати силувана.

siluvane

Според пријавата И.М. (31) од Кочани во два наврати извршил силување и други полови дејствија врз малолетничката. Од полицијата информираат дека пријавениот со возило ја однел малолетничката на местото Гумата, село Грдовци насилно ја извлекол од автомобилот, ја соблекол и ја допирал по интимните делови и ја бакнувал. Истото дело го повторил веднаш потоа, на периферијата од градот.

Девојчето во двата случаи се обидело да се оттргне од него и барало помош.

Истрагата треба да покаже како девојчето се нашло во автомобилот на И.М.,а полицијата ги превзема сите мерки за расчистување на случајот.

Имено, во саботата мајката во полицијата пријавува дека еден ден претходно (петок 18.11) по кратка расправија со ќерката, истата се оддалечила во непознат правец.

Кичево: Ја силувал малолентата ќерка - таа останала трудна!

Бајрам Велиоски (55) од селото Пласница кај Кичево кој во 2009. година беше осуден на осум години затвор поради тоа што ја силувал и забременил тогаш својата 16-годишна ќерка, по отслужувањето на казната затвор повторно го повторил делото во повеќе наврати на сега веќе полнолетна 24-годишна ќерка.

Монструозниот чин се случил во делот на селската џамија каде живее неговото семејство, во ноември минатата година. Од тогаш Велиоски се наоѓа во притвор и чека ново судење за родосквернавење

Монструмот од кичевското село Пласница прв пат ја силувал својата ќерка 2008. година кога и забременила. Бременоста 16-годишната ќерка ја приметиле на училиште каде тогаш учела, по што била сместена во домот за доенчиња во Битола. 

По првата пријава за родосквернавње таткото завршил во затворениот дел во душевната болница во Демир Хисар, каде што бил под засилен надзор. Откако доказите покажале дека тој го сторил делото, бил осуден на 8 години затвор, кои ги поминал во Идризово.

Додека тој се наоѓал во затвор, неговата сопруга која е со пречки во развојот се грижела за двете ќерки и син.  Девојчето што било злоставувано продолжило да оди во училиште, а со неа постојано работеле социјалните служби.

Кога во октомври минатата година излегол од Идризово, Велиоски повторно се вратил на местото на злосторството, каде што пред девет години ја силувал и забременил сопствената ќерка. Лани во октомври се сместил таму и останал да живее заедно со сопругата и децата. Девојката на полицијата ѝ кажала дека злоставувањето се случило неколку пати, но таа молчела од страв сѐ додека нејзината мајка не заминала во Центарот за социјални грижи во Кичево, каде што на одговорната за овој случај ѝ кажала дека се сомнева оти таткото ѝ го прави истото на девојката.

Од Идризово изјавиле дека Бајрам Велиоски го напуштил затворот во ноевмри мината година, неколку месеци пред да му истече казната затвор поради законските предности кои им следуваат на осудените лица.

- Затворската служба е одговорна додека осуденото лице ја издржува казната. „Ние немаме право да го држиме осуденикот во затвор по истекот на затворска казна. За тоа каде ќе оди откако ќе излезе од овде немаме право да реагираме. Си има служби што треба да се грижат за тоа. За Велиоски друга правосилна пресуда нема, ниту пак има документ од судот за лекување во задолжителна психијатриска установа каде што би заминал откако би излегол од овде“, кажал првиот човек на затворот Пејковски за мкд.мк.

И на Центарот за социјална работа во Кичево им е познат целиот случај, знаеле кога монструмот ќе излезе од затвор, но велат дека не се тие надлежни, не можат да спречат Велиоски да се врати на своето семејство. Додаваат дека социјални служби работат со силуваната девојка која неколку пати преживеала трауми од својот татко.

Од Првата детска амбасада Меѓаши бараат доживотна казна за Велиоски. Истовремено бараат задолжителна хемиска кастрација за педофили.

ХОРОР- На пат за погребот на брат му направил сообраќајка во која починала ќерка му

Семејството Видаковиќ во стравичната несреќа кај Вишеград изгубиле една ќерка, додека другата е тешко повредена. Семејството со автомобилот паднале во кањонот на реката Ржав во Добрун кај Вишеград, по што Стоја Видаковиќ (34) починала вчера во болница, додека нејзиниот татко Ѓорѓе, мајката Станица и сестрата Ивана (32) се повредeни.

Се уште не се разјаснети околностите под кои во саботата околу 21 часот автомобил форд фокус со кој управувал Ѓорѓе Видаковиќ паднал во река. Познато е дека семејството тргнало на пат на погреб на братот на Ѓорѓе Видаковиќ.

- Во саботата попладне им е јавено дека братот на Ѓорѓе починал. Се спремија набрзина и тргнаа кај фамилијата во Република Српска преку Добрун. Во шок сум, сознанијата за несреќата се многу мали. Единствено ми поминува низ глава дека на Ѓорѓе му се слошило зад воланот, после смртта на братот - раскажува пријател на Стоја.

Од полицијата потврдиле дека Стоја починала од повредите во сообраќајната несреќа.

- Девојката почина вчера околу 3.30 во Универзитетската болница, каде се наоѓа и нејзината мајка која е во стабилна сосојба - кажал портпаролот на полицијата.

Според нејзините зборови, ќерката Ивана поради тешките повреди на рбетот е пренесена од ужичката болница во Белград на лекување, додека Ѓорѓе е задржан во болница во Ужице и е во стабилна здравствена состојба.

Телото на Стоја како што тврдат пријатели на семејството Видаковиќ од Ужице е пренесено во Сараево на обдукција.

Инаку пријателите на ова семејство за него имаат само добри зборови. Стоја Видаковиќ завршила туризам во Нови Сад. Долго работела во хотел во Златибор, а минатата година се вработила во осигурителна компанија во Ужице.

ХОРОР- Се дозна кое е лицето кое се удавило во Охридско езеро

Безживотно машко тело, синоќа околу 17 часот и 50 минути е забележано во водите на Охридското езеро на плажата „Сараиште“.

Телото се наоѓало на дното на езерото на околу  четири метри длабочина и на оддалеченост од околу десеттина  метри од езерскиот брег.

По извршениот увид на местото на настанот предводен од јавен обвинител  и полициски екипи, констатирано е дека удавеното лице е  Димитри А. (61 ) од Охрид.

На безживотното тело не се забележани траги на насилство. По  наредба на Јавен обвинител, денеска, врз телото на починатиот ќе биде извршена обдукција.
 

Популарно