Зошто го губиме интересот кога другата личност е заинтересирана за нас?

Во природа ни е на нас луѓето да тежнееме кон и посакуваме нешто што не можеме да го имаме. Кога сметаме дека некој е предобар за нас, нашето его нè тера да се обидеме да ја заведеме таа личност - да ја поседуваме.

Тоа е како предизвик за душата, чекор кој сакаме да го надминеме и постигнеме. Како во филмовите кога еден лик се вљубува во личност која не може да ја има.

Тогаш крајната цел не ни е да сакаме и да бидеме сакани, туку да ја натераме личноста да се заљуби во нас за да си докажеме дека сме одлични заведувачи и да си го потхраниме егото.

Токму ова однесување е причина зошто го губиме интересот во оние кои се премногу заинтересирани за нас. Научени сме и секогаш сме во потрага по возбуда. Уживаме во неа и сите дополнителни емоции кои има да ни ги понуди.

Моментот кога сметаме дека една личност вреди повеќе од друга, тогаш егото проработува и нè тера да се активираме. Не е тоа љубов, туку его. Се отвораме на една личност само да дојдеме до личноста на која гледаме како на награда, одговор на предизвикот.

Биологијата на привлечност е дека сакаме подобро потомство од нас. Па, која и да е личностa која ќе се покаже како здрава, силна, паметна и подобра од нас, на неа гледаме како на личност вредна да имаме деца со неа.

Сакаме гените на нашите деца да бидат супериорни.

Ова секако, се случува на потсвесно ниво, а понекогаш и на свесно.

Инаку, големи се шансите длабоко во себе да не се чувствуваме како доволно добри и да имаме ниска самодоверба, па кога некој ќе покаже интерес во нас, сметаме дека таа личност е помалку вредна.

Како на несвесно ниво да си го поставуваме прашањето: „Зошто ли си заинтересиран/а во мене? Што имам јас да ти понудам?“.

Ова е длабоко вкоренета перцепција која доаѓа од комплексот на инфериорност (убеденоста дека не сме доволно вредни). И заради тоа, веднаш штом другата личност покаже интерес во нас, ние го губиме интересот.

Сме го освоиле трофејот и сега сакаме поубав, подобар и поголем трофеј.

Сакаме партнер кој сметаме дека има поголема вредност од нас, кој е подобар од нас. А, токму оваа несигурност е причина што сме длабоко несреќни и неисполнети.

Изборот на крај е наш, ќе се држиме до она што ни го налага егото или ќе избегаме од магичниот круг?

Кој брза да стапи во брак, се кае пополека

Денес, повозрасните велат дека никој веќе не трпи никого. Според нив, тоа е причината за честитите раскинувања и разводи. Тие знаат да се навратат на нивното време кога постоело големо почитување, но и (според нив) поголема волја и напор бракот да успее. Се знаеле и почитувале правилата, се исполнувале брачните и семејните обврски, улогите не се мешале, а бракот траел. Единственото нешто што нашите родители и баби и дедовци не ни кажуваат е тоа дали биле задоволни и среќни од бракот или само се трпеле еден со друг.

Статистиките покажуваат дека во современите држави речиси 50 % од браковите завршуваат со развод. Тоа често тера дел од помладата генерација да не брза толку при стапувањето во брак, но постои и голем процент кои верувајќи во моќта и убавината на бракот како институција, со цело срце стапуваат во бракот. Иако финансиите и комуникацијата се наведуваат како најчестите причини за разводите, сепак експертите имаат различни размислувања на оваа тема.

Немање волја за компромис

Дел од луѓето веќе како да си здосадуваат од другата личност и работите кои претходно ги правеле за неа, веќе не ни помислуваат да ги направат. Психолозите истакнуваат дека не морате никого да трпите, но кога веќе сте одбрале една личност како ваш животен сопатник, треба да покажете волја и сериозен напор конфликтите и недоразбирањата да не ги претворите во големи кавги.

Непростување

Нашата неспособност да им простиме на луѓето за кои сме се колнеле дека ги засакаме засекогаш во нашиот живот е многу честа причина за неуспех во браковите. Не зборуваме за неверства и големи лаги, туку за помали ситници кои се дел од заедничкиот живот.  Врските се полесни бидејќи не го минуваме сето време со саканата личност и на тој начин во брак веќе како да го губиме трпението. Вистинското простување е она кога можеме кон партнерот да се однесуваме како ништо да не се случило, што се покажува како многу тешка задача за двојките.

Заборавање на пријателството

Понекогаш термините „сопруг и сопруга“ за многу луѓе придонесуваат да забораваат на тоа дека покрај се, тие се пријатели. Тие забораваат на пријателстовото кое се формирало и развивало во врската. На тој начин, тие забораваат да комуницираат како личности кои си значат еден на друг, да го почитуваат туѓето мислење и вистински да слушаат.

Неизговорени очекувања

Неспособноста да се комуницира нормално за голем дел од луѓето создава фрустрации и анксиозност бидејќи партнерот не ги исполнува нивните очекувања. Најголем дел од таквите очекувања се неискажани. Треба да знаеме дека нашите партнери немаат моќ да читаат мисли и треба да бидеме јасни доколку очекуваме нешто од нив.

Семејни и општествени притисоци

Во многу бракови се случува еден од партнерите да биде под голем притисок од своите родители и/или пријатели и тоа да биде како нивно мешање во бракот. Двете личности во бракот се многу различни, а кога на тоа ќе се додадат и очекувањата и притисоците од другите луѓе, настанува вистински хаос.

Недостаток на самопознавање

Постои голем процент на луѓе кои никогаш не биле особено заинтересирани да истражат што им е потребно и какви личности се тие. На тој начин, тие едноставно во бракот влегуваат како празна тетратка. Во тој случај, доколку другата страна е поизградена и позрела личност, таа очекува слично  ниво на самопознавање од другата страна, но не наидува на тоа. За чувствата и мислите треба да се дискутира, а понекогаш и да се побара помош од стручно лице доколку комуникацијата не оди на подобро.

(ВИДЕО 18+) Филмски секс сцени кои сериозно ќе ве напалат

MONSTER’S BALL (2001)

Овој е прилично тежок филм за врската помеѓу затворски чувар и сопругата од човекот кого го убил, но има и одлични секс сцени со сексапилната Хали Бери и Били Боб Торнтон.


Monsters Ball Halle Berry -hot scene(HQ) di tvshovv

UNFAITHFUL (2002)

Има една сцена во која малку му дава отпор и го шамара, а ја има и онаа во тоалетот во кафулето. За која и да се одлучите, нема да погрешите.


Unfaithful - Clip 3 di MyMovies_International

SECRETARY (2002)

Односот помѓеу Џејмс и Меги одлично е опишан и многу од тоа до крајот на филмот омекнува, но сите ја паметат сцената на масата и лесното спуштање на гаќичките.

THE DREAMERS (2003)

Било која сцена во која е вклучена Ева Грин може да се најде на оваа листа.

THE NOTEBOOK (2004)

Малкумина се оние кои можат да одолеат на легендарните сцени од Notebook. Реално гледано, не е тоа ништо невидено барем милион пати, но жените едноставно не можат да одолеат на Рајан Гослинг.

MR. & MRS. SMITH (2005)

Очигледно е дека во сцените со сексот го има она нештои, бидејќи овој е филмот што го натера Бред Пит да ја откачи Џенифер Анистон и да се смува со Џоли, што потоа ќе резултира со еден од најславните бракови на сите времиња.

A HISTORY OF VIOLENCE (2005)

Генијален филм, генијални секс сцени. Марија Бело и агресивен секс на скалилата. Што и да изберите, нема да згрешите.

ATONEMENT (2007)

Сама по себе, секс сцената не е некој спектакл, но во филмот е извонредно создадена онаа сексуална тензија помеѓу Најтли и МекАвој.

BLACK SWAN (2010)

Можеме да се преправаме дека ги памтиме некои други незаборавни сцени од овој филм, но сцената со мастурбацијата е „таа“ која на сите им е „закочена“ во сеќавањето на повеќето, меѓу останатите одлични сцени во Black Swan. Или оваа.

(ВИДЕО) Патниците снимаа додека разменуваа нежности во јавниот превоз

На снимката може да се види босонога црнка, која го зајава својот партнер и жестокот се триеше од него…Тагата поради поразот на Њујорк Јенки, една двојка одлучи да ја излечи на најдобар можен начин – со секс, а притоа не можеа да дочекаат да стигнат дома, па жестоката предигра ја одработија во вагонот на познатата железничка.

За оние кои ги интересира, Јенки изгубија од Бостон Ред Сокс, а двајца нивни навивачи, облечени во дресови се снимени како се забавуваат во возот со број пет.

На снимката може да се види босонога црнка која го зајава својот партнер, и жестокот се триеше од него.

Другите патници воглавно не приметија што се случува покрај нив, па еден дури и заспа, а другиот слушаше музика. Кога возот стигна на станицата Гранд Централ, двојката престана со сексот на суво, но дотогаш веќе беа снимени, а снимката беше објавена на Инстаграм профилот „Subway Creatures“.

 

Making up for a huge Yankee loss #subwaycreatures

Un post condiviso da SubwayCreatures™ (@subwaycreatures) in data:

Судејќи според коментарите на глеачите, веќе проблемот е во тоа што босите нозе ги качи на столот, отколку тоа што ги надвладеаа нагоните.

Популарно