Потресна колумна на Весна Петрушевска: „Смртта на една мајка“

Весна Петрушевска на својот портал мојсајт.мк објави колумна која ја напишала во чест на својата прерано почината пријателка. Одличен текст, да читаш „наежен“ да те допре, да осетиш, да те заболи, да те внесе целосно, за жал во ваков текст. Секоја чест Весна!

– Љубов , држење за рака, бескрајни бакнувања во ноќта, трепет на срцето. Знаеш дека ова што ти се случува е тоа вистинското, не ти е важно дали некој се сложува со твојата одлука или не. Започнуваш нов живот и сакаш да се смени се околу тебе. Небото има нова боја за тебе, некако поинаку е отворено. Белина и мир.

Сакаш да бидеш мајка, не поради биолошкиот часовник, туку од своја причина интимна.Сакаш бебе, се случува, споделувањето е чин на среќа. Цел живот си сонувала како тоа дете ќе го пораснеш, ќе му раскажуваш приказни, ќе го шеташ на некоја патека каде има бескрајно зелени, жолти и портокалови цветови. Не престануваш да мечтаеш што се ќе му дадеш на тоа твое неродено дете.Твојот ум врие од возможности на неоткриени љубовни пораки кои сакаш само на тоа дете да му ги пренесеш. Одиш на прегледи редовно, не ни помислуваш дека нешто лошо може да ти се случи тебе и на нероденото дете. Си повторуваш дека се ќе биде во ред , не си ти таа среќа. После секој преглед одиш по продавници за најразни дребулии кои ќе ти требаат кога ќе се роди малото. Смислуваш имиња, се договараш дали е уредно да го носи името на некој од блиските. Ја мантраш онаа нашана стара : “Само да е живо и здраво. ” Не е дека не си помислила дека е возможно животот да го дадеш на породување, но сепак ти тупка во умот дека има добри доктори и иако не си во главниот град, ги знаеш докторите, околностите. Да, да, знаеш дека пред извесно време почина млада мајка и тоа во твојот град, ама тоа нема да ти се случи на тебе. Не смее! Имаш ти своја среќа! Не даваш да те гонат лоши мисли. Одете си, одете си, не ми требате и си го галиш стомачето. Му шепотиш нешто и си потпевнуваш. На лошите мисли се прави марш, марш. Доаѓа денот кој толку многу го чекаше.Не се плашиш од ништо затоа што знаеш дека првата прегратка со детето ќе биде твојата најголема љубов. Одеднаш белина и те снемува. Сите се во тој момент тука, има многу доктори, вресоци кои ти ги бодат ушните тапанчиња, растрчани бели мантили. Се потсмеваш велејќи си, многу си важна што се сите потресени по тебе.

Се обидуваш да им кажеш дека си во ред , не те слушаат. Го гледаш твоето родено дете и ја пружаш раката да го помилуваш, твојата рака не стасува, како да лебдиш над него. Сонувам, сигурно сонувам! Ги довикуваш нивните имиња, ама никој не те слуша. Вресок, уште еден вресок и не те слушаат. Гледаш како околу тебе веќе почнуваат да врзуваат апарати, но ти не си тука. Прават се што е спротивно на твојата волја. Ти сакаш само да го гушнеш детето и не ти даваат! Мора да е некоја грешка. Сакаш да им кажеш дека нешто е згрешено ама не можеш. Паника и страв се повеќе те обзема. Некој да ме го слушне мрдањето со моето мало прсте, некој да ми препознае знак дека имам да кажам и јас нешто. Како е возможно на породување да умрам? Зошто не ми кажаа ако нешто не е во ред? Зошто ми ги изедовте соништата, како лавот пленот? Срам да ви е! Кој ќе му раскажува на моето бебе? Кој ќе му помогне да го направи првиот чекор ? Првата насмевка, првиот збор? Моравте баш толку да чекате за да немам никаква шанса за живот? Каде живеев јас? Сега знам каде живеев.

Во земја каде се е важно освен човекот. Какво ништење на хуманоста, отсуство на емпатијата, изгубена одговорност.

Се однесувате како вам тоа да не ви се случува, нели не може да ви се случи …вие сте богови во бели мантили и се си знаете. Една мала ваша грешка ме однесе мене онаму каде никој не сака да оди. Имав толку многу соништа да споделам . Ми ги земавте како што ми го земавте детето. Носите ли грижа во умот и имате ли потскокнување на срцето ? Мојата смрт ќе биде забележана како статистика и сите ќе го заборават ова за три дена. Јас сакам да оставам во вашите глави крик кој ќе одѕвонува кога ќе се сетите на мене. Сите банални случувања во животот се сведоа на релативизирање на смртта. Мојата смрт е порака до оние кои ги играат упорно улогите на Господ! Сменете го костимот, белите мантили одамна не се скроени за вас. Имав само 31 година!

Посветено на Елизабета која прерано го напушти овој свет!

Извор: Мојсајт.мк/ Весна Петрушевска

Ако си невработен ќе земаш 1500 долари од државата

Убаво објаснување за животот во Австралија, системот кој функционира таму, најдовме на еден Македонски форум, па ви го пренесуваме:

“Сега има директен лет од Дубаи за Мелбурн, Сиднеј, Аделаид, Перт, не се оди веќе во Сингапур.

Во Скопје е премногу топло, па дури и претопло, тука преку ден е топло ама навечер од морскиот/океанскиот ветер се освежува, се спие без клима, во Скопје тоа ми беше невозможно, плус кај да живееш во било кој град во Австралија за 15 минути си на плажа.

Системот е еден од најдобрите во светот после Шведска, лекувањето е беспари, школувањето до средно исто, државата нуди поволни кредити за факултетите кои треба да се отплатуваат од кога ќе се вработиш.

Државата дава на секој што не заработува над 300.000 во годината по 400 долари од дете помош (200 долари на две недели) еднократна помош од 7500 кога ќе се роди бебе, помош од 2500 за самохрани мајки.

Ако си невработен ќе земаш 1500 од државата (ова само ако си државјанин или на постојана виза) тие се доволно да преживееш меѓутоа не можеш на пример да земеш кредит за куќа ако не си вработен,за кола да купиш што е неопходна нема да можеш да купиш пример нова, со истите пари што ќе плаќаш кирија ќе си отплатуваш куќа.

Работник во фабрика зема сатница од најмалку 23-25 долара, се работи 8 саата смена и ако има можност за прекувремено првите три саата се плаќаат за саат, саат ипол (time and a half) после тоа дупла дневница, ако работиш сабота, недела дупла дневница, празници тродупла.

Законот е дека измеѓу една и друга смена мора да има најмалку 12 часа растојание.

Со платата од фабрика може да се живее комотно семејство од 4-5 члена и да се отплаќа кредит за куќа и да не ти фали ништо, мислам да се пребројуваш од четврток до четврток.

Двајца вработени веќе се живее ептен добро, ово зборам за од фабрика плати, што се рачуна за минималец, пример тука градежни работници земаат по 1500 неделна плата, ѓубретарџии земаат 45 долари на саат, во фабрика за рециклирање на ѓубре сатница е 75 долари.”

Краток водич за Кегелови вежби

Кегеловите вежби често се препорачуваат за зајакнување на мускулите  на карлицата, што може да помогне во спречување или подобрување на контролата на уринарната инконтиненција.

Овие вежби се именувани според Арнолд Х. Кегел, американски гинеколог кој го развил овој нехируршки метод во 1940-тите за да помогне да се спречи истекувањето на урината. Тој го измисли пегенеометарот Кегел, инструмент за мерење на мускулната сила на карлицата, пишува Health24. 

Вежбите на Кегел не вклучуваат ништо повеќе од контракција и релаксација на мускулите во дното на карлицата, и тие во основа може да се изведуваат насекаде и во секое време.

Мускулите на карлицата се важни за контролирање на мочниот меур и цревата. Колку мускулите се посилни, толку подобро е контролата. За жал, постојат многу фактори кои можат да ги ослабнат карличните мускули и да ги ослабнат со текот на времето. Овие се причините: природно, бременост, прекумерна телесна тежина, хронична кашлица, хроничен запек или  операцијата на простата.

Кога мускулите на карлицата почнуваат да ослабнуваат, тешко е да се контролира мочниот меур и може да сте склони кон протекување на урината.

Додека Кегел вежбите сигурно може да помогнат за подобрување на силата на мускулите на дното од карлицата и важно да се напомене дека не сите случаи на уринарна инконтиненција  се предизвикани од ослабени мускули. Можете да ги искористите вежбите на Кегел ако испуштате“ неколку капки урина кога кивате, кашлате или дури и се смеете. Тие исто така можат да ви помогнат кога имате потреба од ненадејно мокрење  без способност да го контролирате (итна инконтиненција). 

Други форми на инконтиненција можат да бидат предизвикани од проблемите на нервниот систем. Ако не сте сигурни зошто страдате од уринарна инконтиненција, треба да го посетите вашиот лекар за да ја пронајдете причината и да добиете точен програм за лекување.

Овој тип на вежба се врши со притискање на дното на карлицата како да сакате да го прекинете мокрењето. Во таа состојба останете неколку секунди, а потоа полека ги релаксирате вашите мускули. Повторете го ова околу десет пати неколку пати на ден. 

Исто така се препорачува жените да лежат на грб со раширени нозе свиткани во колената. Тогаш е важно да се вовлече долниот дел од стомакот и да се спушти карлицата на земја. Потоа подигнете и спуштајте, и во секоја позиција, останете неколку секунди.

Зошто таа отекува?

Неодамна списанието Woman's Health објави статија во која се обидува да одговори на прашањето зошто доаѓа од отекувањето на вагината. Иако постојат некои физиолошки, нормални причини зошто се појавува овој феномен, постојат некои патолошки кои можат да го нарушат квалитетот на интимниот живот.

Се покажа дека постојат неколку причини за создавање на оток на и околу женскиот сексуален орган, а подолу се можните „виновници“ за оваа состојба. 

Груб секс

Речиси секој пат кога треба да имате сексуален однос, твојата вулва и вагина почнуваат да се "надувуваат" поради доотокот на крв во гениталниот регион и ова е физиолошки феномен. Меѓутоа, ако забележите други симптоми, како што е формирањето на тенки парчиња околу вагиналниот отвор, ова може да значи речиси оток, главно поради грубиот секс. Ако е така, можеби ќе доживеете некое крварење или ќе откриете дека оваа област е малку црна или сина. 

Алергиска реакција

По понатамошно разгледување, може да забележите дека вашата црвена, отечена вагина има осип. Тоа е многу можно дека вашата вагина има алергиска реакција или дека е премногу чувствителни на некои производи, како што тоа обично латекс кондоми, па дури и на сперма. Ова е ретка алергиска реакција на  протеини кои се наоѓаат во спермата,  и која може да предизвика црвенило, оток, болка, чешање и печење во пределот на гениталиите. 

Габични инфекции

предизвикани од прекумерен раст на  Candida, која е природно се наоѓаат во вагината, вагинална габична инфекција е најдобро позната по својот вообичаен симптом, но тоа е екстремен чешање во и околу вагиналниот отвор.

Други симптоми вклучуваат болка при мокрењето или за време на сексот, црвенило и оток, што, според експертите, може да направи да изгледа како вагината е „здебелена“, и може да дојде до појава  на осипување. 

Бактериска вагиноза

Оваа состојба се јавува во време кога  во вагината има премногу одредени бактерии. Иако симптомите се слични габични инфекции, како што се болка, чешање, пецкање, гори и оток, обично бактериска вагиноза предизвикува појава на „слуз“ која има многу непријатен мирис. 

Сува  вагина

Сексот кога се соочувате со сувост "таму долу" предизвикува  црвенило на вагината, и оток. Овој проблем може да биде резултат на несоодветни предигра, но ниско ниво на естроген заради  менопауза, перименопауза, или земање на контрацепција. 

Сексуално преносливи болести

Одредени сексуално преносливи болести,според лекарите, предизвикуваат "воспаление на ткивото", како што се кламидија и трихомонијаза, може да предизвикаат отекување на вагината. Иако кламидија често не предизвикува никакви симптоми, трихомонијаза е често придружена со црвеникава, потечени вулва, кој исто така може да доведе до крварење после секс, иритација и појава на непријатна миризба. 

Целулитис

Целулитис е бактериска инфекција на кожата и поткожното ткиво, што може да предизвика кожата да стане потечена, црвена, или чувствителни на било кој тип на контакт. Целулитис може да се случи кога, на пример, бактерија која природно живее на вашата кожа влегува преку оштетување на вашиот кожен слој, со што се предизвикува инфекција на кожата. 

Бременост

Благодарение на сите хормонални промени кои се јавуваат кога очекувате бебе, вашето тело почнува да се „надувува“ на различни места - вклучувајќи ја вагината. За време на бременоста, протокот на крв и притисокот од матката се зголемуваат, што може да предизвика зголемување на вагината.

Популарно