ФОТО: Кој го возел службениот џип во Грција? Директорот или ќерката?

МВР синоќа соопшти дека возилото „Ренџ Ровер Дискавери спорт“, кое е во нивна сопственост, било управувано од полициски службеник и со соодветен службен налог.

Како што стои во соопштението, тоа е утврдено во извештајот од Одделот за внатрешна контрола и професинални стандарди по извршените проверки.

- По извршените проверки, констатирано е дека на ден 2 август 2018 година, возилото „Ренџ Ровер Дискавери Спорт“ со регистарски таблички СК-9559-АЛ е управувано од полициски службеник вработен во Одделот за заштита на определени личности и објекти кој возилото го управувал со соодветен службен налог. Возилото во 13 часот и 35 минути го преминало граничниот премин Богородица и патувало на територија на Република Грција. Возилото е вратено во Република Македонија истиот ден, 2 август 2018 година, наведуваат од МВР.

Се најавуваат и дополнителни проверки и преземање соодветни мерки, доколку по утврдување на сите факти се утврдат неправилности.

За возилото марка „Ренџ Ровер Дискавери спорт“, сопственост на МВР, вчера дел од медиумите соопштија дека се наоѓа во Грција.

Додека Министрството за внатрешни работи го истражува случајот за користење на службено возило во приватни цели, НетПрес од свои извори дознава дека со лускузниот теренец „Ренџ Ровер Дискавери Спорт” во Грција во моментов на летување е ќерката на висок полициски фунцкионер со нејзините другарки.

Според нашиот извор, станува збор за ќерката на директорот на Бирото за јавна безедност (БЈБ), Лазо Велковски, којашто заедно со уште четири девојки со службеното возило коешто го должи таткото летува во кампот „Евридики“.

Изворите, исто така, наведуваат дека поседуваат фотографии, како и дека можно е џипот да го управувал службен возач од министерството, но и дека девојките можеби самите се возеле до Грција.

Едно од прашањата коишто вчера ги упативме беше: И дали смее член на семејство на вработен во МВР кој е задолжен со службено возило да го управува истото? Од министерството одговорија дека „Возилото (…) е сопственост на МВР, и е возено од службено лице вработено во министерството“, но не и каде во моментов се наоѓа џипот и кој во моментов се служи со него.

Одговрено, исто така, ни беше дека за користењето на службеното возило ќе бидат известени соодведните органи во структурата на министерството коишто ќе го истражат случајот. Оттаму, се поставува прашањето како е можно МВР да не знае каде во моментов се наоѓа неговото службено возило и кој го должи, особено што станува збор, според нашите извори за еден од највисоките по ранг полициски функционери. Така, утре, недај боже, некој ќе се осмели за приватни цели да си „позајми“ оклопно возило од ресурсите на полицијата.“

Антикорупциска: Заев не може да биде министер за финансии

Премиерот Зоран Заев истовремено не може да биде министер за финансии, но може да раководи со ресорот, објаснува за Фокус претседателката на Антикорупциската комисија Билјана Ивановска.

-Законот за антикорупција е јасен и јасно предвидува дека премиерот истовремено не може да биде министер и дека овие две функции се непоиви. Меѓутоа, Законот за влада му дозволува да раководи со одреден ресор во одреден период во определни услови – вели Ивановска.

Целиот текст на Фокус

Муареми: Комплетно ќе прочешламе како Иванов дошол до становите

Директорот на финансова полиција во вечерашното гостување во 24 Отворено изјави дека се испитува и потеклото на имотот и на поранешниот претседател Ѓорѓе Иванов. Претседателката на антикорупциската комисија Билјана Ивановска посочи дека доколку Антикорупциска утврди дека имотот на одреден функционер се зголемил значително повеќе во однос на неговите примања, може да отвори постапка за испитување на имотната состојба. 

„Ние отворивме постапка за испитување на потекото на имотот на поранешниот претседател. Тоа не е едноставна работа и соработуваме не само со финансиска полиција и со многу други институции кои треба да ни обезбедат податоци. Дел од тие податоци се обезбедени и другиот дел од истрагата се води во финансова полиција и додека не се заврши се е во тек“  изјави Ивановска.

„Факт е дека имаме законска обврска да соработуваме и од страна на ДКСК има побарано асистенција да се помогне во делот на водење на финансиската истрага и утврдување на точната разлика којашто е од имотот кој е пријавен на легален начин и имотот кој не е пријавен, односно да се утврди делот колку е разликата од непријавените приходи. Управата на финансика полиција е спремна во делот на водење на вакви истраги, но тоа е макотрпна работа и може да трае подолг временски период од тоа што мое да се очекува. За истиот случај е известено и ЈО дека водиме таков случапредмет заедно и доколку и тие имаат одредени насоки мое да ги дадат“ - изјави Муареми.

Тој посочи дека во оваа фаза на истрагата се бара се и потеклото на парите, од каде се и на кој начин е стекнати и дали становите се стекнати преку компензација.

Заев: Октомври ќе биде октомври

Поприлично сум сигурен дека октомвриската одлука од ЕУ ќе биде одлука за добивање датум, рече премиерот Зоран Заев во вечерашното интервју за ТВ Сител и најави дека над 200 функционери ќе опфати најавената „метла“.

Покрај министрите, за кои веќе утре Собранието треба да ги разреши и да гласа за новите предлози на премиерот, ќе опфати заменици министри, директори на централно ниво, членови на управни одбори, надзорни одбори, директори на локално ниво…

Ова го најави премиерот Заев, кој оценува дека доволни се промените во министерските места во Владата и дека се продолжува со промените по вертикала, а очекува целиот процес да заврши на почетокот на јули.

– Голем дел од незадоволството беше концентрирано кон високи функционери кои ги нарекуваа и локални шерифи. Дел се политички функционери од СДСМ, каде се завршија големи промени, почнувајќи од најниско ниво, односно  претседатели на општинските организации, извршниот одбор, централниот извршен одбор, дел од потпретседателите се нови каде сме во финална фаза, директорските места се тие каде што допираат граѓаните и секако од министерските места и дел од заменичките министерски места, што ќе се случат во периодот што претстои. Јасно ја доловив пораката од граѓаните каде тоа лежи незадоволството и секако дадов шанса на одредени министри кои имаат поголем капацитет и можат да го покажат. Верувам дека успешно го завршуваме тој процес. На самиот крај ќе ги очекуваме и следните решенија што ќе се случат на директорски места на централно ниво, во делот на управни одбор, надзорни одбори, на подрачните единици, директорски места на локално ниво. Комплетно ќе се работи за севкупна политичка и општествена промена на повеќе од 200 луѓе, рече премиерот.

За промената на министерот за финансии Драган Тевдоски, потенцира дека не е незадоволен од работата на министерот и дека единствената причина е неговото влегување во ова Министерство.

-Се работи за министер и министерство  кое ги направи најголемите реформи или е поврзано со реформите што се случија во државата или дефинитивно претставува од тие што направија најмногу реформи. Така што благодарение на тоа Министерство се зголемија минималната плата, се укина радиодифузната такса и се обезбедија финансиски средства, преку самото Министерство се димензионираа политики кои овозможија подигање на социјалната политика. Влегувам во последната фаза јас лично како политичар кој добил мандат од граѓаните дефиниран преку парламентот да ја составам Владата во конечните реализации на програмските определби. Како што се зголемија социјалните помошти, верувам дека следуваат доста храбри чекори, доста решителни кои чест и одговорност ми е да ги носам јас и во таквите храбри и решителни чекори да постигнеме сериозни ефекти во зголемувањето  на просечната плата, рече премиерот.

Тој додаде дека доколку бидат перформансите доволно добри ќе донесе и храбри одлуки и во делот на зголемување на пензиите со таргет од 1 јануари 2020 година, кое, како што потенцира, дефинитивно ќе значи чувствување на граѓаните на придобивки од севкупните економски политики.

Во врска со министерот за животна средина и просторно планирање Садула Дураки кој со реконструкцијата е предлог да биде на чело на новото Министерство за политички систем и односи меѓу заедниците, рече дека  работите се решени низ дијалог и дека одлуката била заедничка  Дураки да го напушти ресорот екологија и да премине во новото министерство.

– Низ разговори ги решавме работите. Притисок нема. Довербата е голема. Заедничка беше одлуката господинот Садула Дураки да ја напушти екологија. Тој е висока политичка фигура во ДУИ, одговорноста на едно општество за сите е на сите. Ова Министерство само по себе е создадено за да поминеме во едно ново ниво на живеење и опстојување етнички различни во мултиетничка РС Македонија. Доста беше рамковен договор, Македонци, Албанци… Преку ова министерство сите стануваме граѓани. И тоа поминување на тоа повисоко ниво дефинитивно треба да биде дефинирано од помалку бројните заедници, не само од албанската. Во него ќе учествуваат и другите помалку бројни заедници. Од помалите етнички заедници ќе биде пополнети заменичкото место и државниот секретар, рече Заев и додаде дека очекува Дураки да даде придонес, бидејќи тој е потпретседател на ДУИ и тоа е основата  зошто тој како политички претставник на најголемата албанска политичка партија во Владата си ја зема таа одговорност и тоа е сосема еден друг амбиент од тоа што е екологија.

Во интервјуто изрази уверување дека во октомври ќе добиеме датум за почеток на преговори со ЕУ.

Поприлично сум сигурен дека октомвриската одлука ќе биде одлука за добивање датум за преговори, рече премиерот.

-Октомври по 15 години е конечно  добивање одлука за почеток на преговорите. За мене е неповторлив драгоцен момент кое нашето општество, нашата држава, нашиот народ мора да го искористи. Доаѓаат убави времиња комплетно за сите граѓани во наашта земја. Во период од добивање НАТО членство или пред добивање членство и датум за почеток на преговори во сите земји кој поминале низ тој процес во некои шест месеци до година биле драгоцени и неповторливи и максимално треба да ги искористиме, рече премиерот и додаде дека со целиот свој кредибилитет и со целата одговорност за да одржиме економска лекција верувам дека таа лекција ќе ја потврдат дефинитивно граѓаните затоа што 2020 е изборна година.

Во врска сообјавената снимка со градоначалникот на Општина Шуто Оризари, премиерот рече дека доколку истрагатата го потврди тоа треба да сноси одговорност и дека ќе побара оставка.

-Тоа е видое снимка што се појавила на социајлните мрежи, и оставам органите на истрагата тоа да го потврдат. Апелирам да се истражи. Законот мора да важи за сите. Секако ако се потврди во истрагата дека е тоа точна треба да си носи одговорност. Секако и јас сум првиот што ќе побарам оставка. Оваа Влада покажа и досега. Пвиот дел имаме осум сменети министри, сега имаме шест. Директори се сменија и ќе се сменат. Никогаш не било така да се има таква одговорност, но сите треба да тргнеме од личната одговорност и затоа при вакви случаи дефинитивно ако истрагата потврди она што го видовме буквално дека е такво и кога ќе се утврдат сите околности, зошто фер е да се слушне и другата страна за тоа што била причината, рече премиерот Зоран Заев.

Популарно