Сончево време со по некој облак

Денеска е петок, 12 октомври 2018 година, 285-иот ден во годината. До крајот на годината остануваат уште 80 дена. 

Сонцето во Скопје изгреа во 6 часот и 41 минута, а ќе зајде во 17 часот и 59 минути.

Денов трае 11 часа и 18 минути.

Месечината, која е во фаза на млада Месечина, ќе изгрее во 10 часот, а ќе зајде во 20 часот и 18 минути.

Временска прогноза

Времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен североисточен ветер. 

Утринската температура ќе се движи од еден до седум степени, а дневната од 17 до 27 степени.

Во Скопје и околината слично време со утринска температура до шест степени, а дневната до 25 степени. 

Сончево утро, но попладне дожд и грмежи!

Времето во земјава ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне ќе има локална појава на пороен дожд и грмежи. УВ=8

Утринската температура ќе се движи од девет до 18 степени, а дневната температура ќе се движи од 23 до 33 степени.

Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена облачност. УВ=8

Утринската температура ќе достигне до 15 степени, а дневната температура до 31 степени.

Потоа ќе преовладува стабилно и топло време со пораст на дневната температура.

Конечно се враќа ВИСТИНСКОТО ЛЕТО

По влажната и нестабилна воздушна маса која ја зафати нашата држава и услови типични есенски температури на воздухот во срцето на летото, конечно во следниот период под влијание на значително потопла воздушна масаод југ ќе имаме и значителен пораст на температурите на воздухот, како на максималните така и на минималните и веќе за време на викендот но и на почетокот од следната недела максимумот на температурите повторно на повеќеместа ќе се искачи над 30 степен. Во централните и во југоисточните предели од државава истите се очекува да се искачат близу 40 степени.

Сепак од петок во попладневните часови ќе има локален развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. УВ ИНДЕКСОТ во текот на следните денови повторно ќе се искачи на ЕКСТРЕМНО ВИСОКА вредност и ќе изнесува 11 што значи граѓаните доколку излегуваат на директен удар на штетното сончево здрачење да се заштитуваат, односно ЗАДОЛЖИТЕЛНО со себе даси понесат заштитна опрема, капа и наочари за сонце.

Подготви: СЛАВЧО ПОПОСКИ

По вистинската есен следува ГОЛЕМ скок на температурите

По вистинската есен која вчера ја услови влажниот бран кој зафати најголем дел од државава и услови врнежи од дожд, од денеска па во следните денови температурите на воздухот ќе бележат тенденција на значителен и брз пораст па така на повеќе места истите ќе се искачат до околу 30 степени, во централните и во југоисточните предели и тоа особено за време на викендот истите се очекува да се искачат до околу 35 степени што значи дека и покрај големиот скор на температурите сепак нема да имаме некој екстремно високи температури на воздухот.

Времето ќе биде сончево со умерена облачност додека од петок па натаму повторно во попладневните часови се очекува локален развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, не се исклучува можноста повремено и за локална појава на град.

Подготви: СЛАВЧО ПОПОСКИ

Популарно