Момче кое ги мие труповите видело нешто што му го скратило животот

Мате П. (20) е просечно момче кое студира и работи, како и многумина негови врсници. Но, тој има необично занимање - мие трупови во загребската клиника. Оваа работа која многумина не можат да ја работата, тој опишува дека е како и секоја друга. Само да не бил еден случај кој му го „скратил животот“.

Имено, во текот на ноќно дежурство, во мртовечницата на клиниката донесен е труп на жена директно од операциона сала. Во прашање била 80-годишна бабам која имала инфаркт, и докторите се обиделе да ја оперираат, но срцето и застанало и таа според протоколот е прогласена за мртва.

-Ние не знаеме многу за пациентите чии тела ги носат кај нас и кои ги спремаме за погреб, на нив стои само името и годината, и тоа е се. Кога ја работите оваа работа, се трудите да не се задлабочувате во личноста на починатите, зошто тоа е основан работа која мора да ја научите за да го работите ова што јас го работам, вели момчето.

-Го примив дека трупот на таа госпоѓа и почнав да го подготвувам тушот и ракавиците за миење, кога ми се причини дека стапалот стои раздвоено од другото, а беа споени кога ја донесоа. Мислев дека сум погрешил, но следниот момент видов како се мрдаат прстите на нозете. Во шок го тргнав покривачот од лежајот и ме погледаа избезумени очи, раскажа Мате, присетувајќи се на стравот кој го почувствуал.

-Мислам дека тоа беше најстрашниот момент во животот. Ги гледате сите тие хорор филмови, но сепак не сте никогаш подготвени за вакво нешто. Мислам дека накратко се онесветстив, зошто кога си дојдов на себе, во собата беа и другите техничари, а старицата беше одвезена назад на реанимација, се присети тој.

Се утврди дека на старицата на кратко и застанало срцето во текот на операцијата, но всушност западнала во длабода кома, од која по 10 часа се разбуди во мртовечница.

Се ожени и загина во ист ден!

Марија Ј., сопругата на трагично настраданиот Марко Анѓелиќ(32) од Требиње, која загина додека ги развозувал пријателите од свадбата, се прости од него со трогателни зборови. Марија на Фејсбук ги информираше  семејството и пријатели дека погребот ќе се одржи утре.

-Мојот најсакан сопруг… Поделете понатаму за сите пријатели да бидат информирани – стои во објавата на некрологот.

Анѓелиќ загина во Мокри Долови, населба во Требиње, кога автомобилот “алфа ромео” од непознати причини излетал од патот и удри во карпа. Тој загинал на кружниот тек кој со новата обиколница е изграден пред само еден месец, па соседите велат дека можеби погрешно свртел. Во несреќата две лица се потешко, а две полесно повредени.

Марко живеел и работел во  Белград, а пред неколку дена дошол во неговиот роден град да се ожени.

Македонец ги заразил со СИДА сите членови на познатата група - ЕКВ?

Станува збор за трагична приказна за група на луѓе кои со своите песни обележаа едно време и позади себе, покрај многубројните хитови, оставија и низ на контроверзи поврзани за нивните приватни животи, но и за стиховите кои и ден денес ги пејат новите генерации кои не беа ни родени во времето кога бендот го снема од сцената, пренесува Еспресо.рс.

После албумот од 1992-ра година, „Neko nas posmatra“, кој музичките критичари го нарекоа најлош во дискографијата на оваа група, фронтменот Милан Младеновиќ накратко ја напушти земјата и замина за Бразил каде заедно со пријателот Митар Суботиќ работел на свој проект, кој подоцна се покажа како негов последен, “Angel’s Breath“.

Се зборува за едно херметичко и многу мрачно издание кое тотално се разликува од она што Младеновиќ го правеше со ЕКВ. Излезе дека е совршен проект за крај на една помалку несфатена, мрачна и несекојдневна кариера.

По низата лоши работи за кои можете да прочитате ТУКА, се случува почеток на трагедија токму во Скопје.

-Тие денови стигнаа лоши вести од Скопје. После еден концерт во 1987-ма година, бендот немаше обврски, па остана во Македонија на забава направена во нивна чест. Забавата траеше три дена. Првите два поминаа во алкохол и дрога, а третиот ден на ред дошол групен секс. Потоа како последица на СИДА умрел еден од учесниците во оргијата. Сфатија дека и тие се заразени. Така настана песната „Par godina za nas“ зборува за тоа…

Целата вест прочитате ја ТУКА

За прв пат торнадо ќе „удри“ во една балканска земја

За првпат во Романија објавена е „црвена тревога“ за опасност од торнадо.

Предупредувањето е за југоисточните делови Јаломица и Калараш. Објавена е и „портокалова тревога“ за силен ветер и бури во голем број други области во Романија.

Сајтот Зиаре информира дека ветрот дува со брзина од 100 до 110 километри на час и според метеоролозите може да предизвика торнадо. Инаку, торнадо имаше минатата недела во реонот на село Дражна, во округот Калараш. Таму торнадо преврте автобус со патници, при што имаше повредени. Најмалку 10 куќи беа оштетени во невремето. 

Популарно