Лежел во болнички кревет и ги чул лекарите како се договараат да ги продадат неговите органи

Пациент кој преживеал мозочен удар лежејќи парализиран во болнички кревет слушал како лекарите се прашуваат како да му соопштат дека неговата ќерка нема да преживее. Уште пострашно е што лекарите тивко се договарале за продажба на неговите органи.

Џими Фризи (43) го слушнал секој збор, но не можел да реагира затоа што не бил во можност да се помрдне или да зборува.

„Функционираа само моите уши и очи. Тие (лекарите) рекоа дека нема надеж за моето девојче “, изјави Џими.

Пристигнале неговите пријатели и семејството со цел да се простат од него откако лекарите им укажале дека по скенирањео на мозокот утврдиле дека има нула проценти шанси да преживее.

Во негово присуство лекарите го прашувале семејството за можноста за донирање на неговите органи откако ќе умре не сфаќајќи дека господин Фризи го слуша разговорот.

Тој, сепак, заздравел откако неговото семејство побарало второ мислење од друг лекар, кој брзо сфатил дека Џими е целосно свесен и може целосно да закрепне.

Добил кортизон и отокот на мозокот се повлекол. Потребни биле три недели пред да биде во можност да ја раскаже својата приказна за разговорот меѓу лекарите за продажба на неговите органи.

Тој покренал тужба против лекарите за кршење на правилата, пишува порталот „Локал“.

Неодамна во „Вол стрит журнал“ бил објавен шокантен извештај за индустријата со донирани органи во кој стои дека лекарите редовно земаат органи од пациенти кои сè уште се живи. Новите американски прописи им дозволуваат на лекарите да „вбризгуваат парализатор“ доколку телото не престане да се мрда за „безбедно“ да ги отстранат органите.

„Често болницата може да заработи повеќе пари од мртвото тело отколку што може да заработи од наплата на трошоците на пациентите чиј живот го спасиле. Тоа особено се однесува на случаите кога пациентот нема здравствено осигурување и ќе биде тешко да се наплати огромната медицинска сметка.

Новите прописи се покажале контроверзни меѓу медицинскиот персонал, а многу анестезиолози и сестри јавно посведочиле за пазарот со трупови и реакции на телата кои се случувале во текот на операција на отстранување органие.

Но, господин Фризи не можел ниту да пишува ниту да се помрдне за лекарите да добијат знак дека ги слуша како разговараат за тоа што ќе направат со неговите органи.

Господин Фризи, кој претрпел крвавење на мозокот додека со својата девојка и блиското семејство одморал на архипелагот Готхенбург, подигнал тужба против болницата и бара да лекарите се преиспитаат во истрагата поврзана со црниот пазар на органи.

Болничкиот портпарол изјави дека тие соработуваат со истражителите и дека ќе откријат што точно се случувало.

ФОТО: Mајка од Скопје на Фејсбук

Револтирана мајка од Скопје на Фејсбук објави дека нејзиниот 13-годишен син добил тупаница по глава, а претходно бил навредуван на расна основа, од страна на двајца напаѓачи. Според нејзината објава нејзините деца, биле затечени во близина на музичкото училиште.

„Син ми Нишон (13г.) и неговите брат и сестра (9г.) одејќи кон музичкото училиште, на плоштадот Македонија во родниот ни наш град Скопје. Биле нападнати вербално на расна основа од страна на двајца млади мажи околу 20г. Им го попречувале патот и ги нарекувале “Niggers”. Син ми, НИШОН е удрен со многу силна тупаница по главата (повреден) поради тоа што ги прашал дечките зошто ги навредуваат и дали тоа го прават на секој поразличен физички од нив…

Имало луѓе наоколу, но никој ништо не сторил во моментот…

Дечките избегале, јас како мајка случајот, потоа, го пријавив во полиција и им ветувам на моите деца, дека јас како нивен протектор, ОВДЕ,ДОМА во Р.С.М. Нема да дозволам повеќе да бидат/бидеме вербално и физички напаѓани без никаква основа, а никако па на расна основа…

Значи навреди како: “Nigger”,”Црнчуго”, Циган”, Црн ко гомно” не се ЗАБАВНИ и нема да пројдат онака…П. С.

“Јас имам предрасуди кон оние кои се полни со предрасуди”.

ВЕ МОЛАМ ПРЕНЕСЕТЕ

БЛАГОДАРАМ“, напиша Милена на Фејсбук.

ВИДЕО: Наташа ги растресе масивните облини и го остави жирито без зборови

Швеѓанката со српско потекло Наташа Краун се појави во шоуто „Германија има талент“ и ја остави публиката и жирито во шок.

Таа откако се појави на сцената веднаш започна да тверка, па предизвика бура од реакции во студиото, некои се смееја, а некој беа во неверување од тоа што го гледаат.

Таа во претставувањето изјави дека јаде големо количество на хамбургери, тестенини и пие големо количество на сокови.

Висока е 1.55 метри, а тешка е 130 килограми, а видеото од оваа емисија го имаат изгледано 77 милиони прегледи.

Под мразот почна да се топи и ова – голема опacност за светот

Топењето на гелечирте е феномен на 21. век, а примерите на замрзнати површини кои исчезнуваат се се почести.

Научниците објаснуваат дека топењето на мразот влијае и дека може да ја оштети околината, па така објавиле и дека топењето на мразот може да поттикне емитување на закопано зрачење.

Меѓународниот тим проучил 17 замрзнати локации ширум светот, вклучувајќи ги оние на Арктикот, Антарктикот, Исланд, Алпите, Кавказ и Британска Колмбија. Трагите на природна радијација постојат, но научниците бараат примери на зрачење кое го покренале луѓето.

-Тоа се некои од најголемите нивоа на радијација надвор од нуклеарната зона – вели Каролин Класон од Универзитетот Плимут.

Радијацијата која ја покренала човечката рака, како онаа во нуклеарната катастрофа во Чернобил или во Фукушима заминува во атмосферата. Тоа се низа радиоактивни елементи како радиоактивен цезијум, поради кој луѓето се разболуваат, а од пocледиците дури и умиpaaт.

Со ветерот, дождовите и честиците се пренесени до Велика Британија, Смрзнувањето на тој дожд станува мраз, во кој честичките остануваат заробени.

Со топењето на мразовите постои голема опасност за човештвотот да се ослободат сите радиоактивни честички.

Популарно