Видео: Дурловска повторно ги „освои“ Австријците

Македонската  оперска дива, Ана Дурловски синоќа настапи во операта во Грац во „Лучија од Ламермур“. Таа со одличната изведба ја стана публиката на нозе која со стоечки аплауз и овации ја поздрави екипата која ја изведе претставата.

Ова беше премиерна изведба на „Лучија од Ламермур“ во Грац.

 

Riesen Applaus und große Emotionen bei der Premiere von "Lucia di Lammermoor"

Posted by Oper Graz on Saturday, March 23, 2019

Видео: На Дарко Лазиќ „не му доаѓа памет“

Пеачот Дарко Лазиќ  се пофали со нов луксузен автомобил, во кој го вози  вереницата Марина Гагиќ ( која е бремена).

На видеото Дарко ја снима Марина додека вози, иако во текот на возењето се слуша музика во позадина се слуша и „глас“ кој опоменува дека патниците не ги користат безбедносните појаси, а на видеото и се гледа дека Марина дефинитивно не е врзана.

Според законот и трудниците, како и останатите мора да го врзуваат појасот во возилото, тие се повеќе подложни на повреди заради состојбата.

Да потсетиме дека Дарко Лазиќ во октоммври минатата година имаше страшна собраќајна несреќа, кога се преврте со својот автомобил и „излета“ бидејќи не користел сигурносен појас.

ФОТО: Откри која желба ѝ се исполнила

Фолк-пејачката Џесика Палашоска одмора во Тајланд. Таа постојно споделува фотографии од одморот таму, од плажите и хотелите каде што ужива, а се пофали и дека ѝ се исполнила една од најголемите желби во животот – да плива со слонови.

„На среќата ѝ нема крај, ми се оствари желбата да се бањам заедно со слончина. Кога сте во Пукет ова е дефинитивно моја препорака за must do. Искуството не можам да ви го oпишам, едноставно ме остави без зборови. Колку се само прекрасни и мили“, напиша пејачката.

Погледнете ги фотографиите од нејзиниот одмор, кои ги објави на Инстаграм: 

Дваесет и први век: требаше автомобили да летаме, но еве каде сме!

Нусрат Јахан Рафи ја полеваат со керозин и ја палат во нејзиното школо во Бангладеш - затоа што пријавила сексуално малтретирање. Датумот е 6-ти април. Не пред 700 години. Пред помалку од две недели.

Нејзината храброрст да зборува против сексуалната злоупотреба, нејзината смрт пет дена откако ја запалиле и сè што се случило во периодот измеѓу, го потресуваат Бангладеш и во фокусот на вниманието ја ставаат ранливоста на жртвите на сексуално малтретирање во земјата.

Кога се прашувате зошто луѓето беснеат дека „чудно ме погледна” се води како сексуално малтретирање, еве ви зошто. Затоа што се одвлекува вниманието од реалните проблеми како овој, ужасно грозен, ужасно поразителен проблем на денешното човештво.

Нусрат имала 19 години, живеела во Фени, мало гратче на околу 160 километри од Дака. Учела во исламско школо. На 27-ми март, според нејзиното сведочење, во канцеларија ја викнал директорот на школото и постојано ја допирал на неприкладен начин. Пред да ескалираат работите - избегала.

Многу девојчиња и млади жени во Бангладеш бираат да ги чуваат ваквите искуства во тајност од страв дека ќе ги осуди општеството или нивните семејства. За жал, излегува дека и со право. За разлика од останатите, Нусрат не само што решава дека ќе каже, туку оди и во полиција.

Во станица, наместо да добие чувство на безбедност и простор да каже што има, полицаецот ја снима со неговиот телефон, па ѝ кажува „големо чудо, де.” Подоцна видеото стигнува до социјалните мрежи.

Целата статија прочитајте ја на Офф.нет.мк

Популарно